Smartfony dawno przestały być produktem egzotycznym. Jeszcze kilka lat temu pozwolić mogli sobie na ich zakup tylko nieliczni, a teraz telefon z ekranem dotykowym kupić może każdy i to za śmieszne pieniądze. myPhone Q-Smart III to jeden z reprezentantów niskiej półki cenowej. Postaram się na jego przykładzie sprawdzić jakość sprzętu i doprecyzować grupę wiekową odbiorców, na których może on zrobić wrażenie.
Q-Smart III dotarł do mnie w czerwonym opakowaniu, na którego zewnętrznej stronie znajduje się kilka danych o produkcie. Wewnątrz oprócz samego telefonu znaleźć można kabel microUSB, ładowarkę sieciową, baterię i dokumentację. Pierwsze wrażenie związane z telefonem oceniam bardzo pozytywnie. Sprzęt mimo dużego ekranu stosunkowo dobrze układa się w dłoni i nie sprawia żadnego dyskomfortu.
Wygląd myPhone Q-Smart III
Decydując się na recenzję taniego telefonu z Biedronki spodziewałem się, że nie będzie zbyt wielu okazji do tego by mógł mnie on w czymś zaskoczyć. Tymczasem już na samym początku zaskoczył mnie wyglądem. Smartfon myPhone Q-Smart III sprawia całkiem dobre wrażenie wizualne i z pewnością nie wstydziłbym się go wyciągnąć z kieszeni w miejscu publicznym.
Całość obudowy ma tutaj kolor czarny. Na przodzie znajduje się 5,5-calowy ekran dotykowy, przyciski nawigacyjne, aparat do selfie, dioda led i głośnik do rozmów. Krawędzie stały się miejscem, gdzie umieszczono gniazdo miniJack 3,5mm, microUSB i przyciski power oraz volume up/down. Plecki także nie wyróżniają się niczym wyjątkowym w kontekście rozmieszczenia poszczególnych elementów, albowiem znaleźć tam możemy głośnik, diodę LED i aparat fotograficzny.
W kontekście tylnej części obudowy trzeba zaznaczyć, że mimo materiału z jakiego ją wykonano całość wydaje się być dobrze spasowana. Oznacza to, że w trakcie testowania nie doznałem żadnego skrzypienia i czuję się z tego względu usatysfakcjonowany.
Ekran
Q-Smart III marki myPhone posiada 5-calowy ekran dotykowy z matrycą IPS TFT, którego czułość ogranicza się tylko do 2-punktów dotyku. Sprzęt oferuje obraz o rozdzielczości 720×1280 pikseli, który swoją drogą wygląda całkiem przystępnie. Pod różnymi kątami sytuacja nie ulega znacznym zmianom, co jest pewnym plusem. Inaczej jest z kolorystyką i głębią barw, ponieważ mam wrażenie, że głównym rodzajem odcieni, które królują w tym ekranie są barwy zimne. Jest to jednak moja subiektywna uwaga, zatem w przypadku innych użytkowników wrażenia mogą być zupełnie odmienne.
Telefon nie imponuje jasnością ekranu, ale mimo wszystko nawet w pokaźnym nasłonecznieniu da się z niego coś odczytać. Z drugiej strony na najniższych ustawieniach jasności nie wypala oczu w nocy zatem tę kwestię oceniam pozytywnie. Pozostaje jedynie temat pikselizacji, która bywała uciążliwa w niektórych tanich telefonach. myPhone Q-Smart III tego problemu nie posiada zatem ostatecznie sam ekran wywarł na mnie pozytywne wrażenie.
System, technikalia i sprawność działania
Według specyfikacji Q-Smart III działa w oparciu o system Android (7.0) Nougat wspierany przez 1GB pamięci RAM i procesor Quad Core MTK6580A taktujący na częstotliwości od 600 do 1300 MHz. Ilość pamięci wewnętrznej, o której wspomina specyfikacja wynosi 8GB, ale w rzeczywistości jest to sporo mniej i nie ukrywam, że to wada. Uważam, że urządzenia w 2018 roku powinny dysponować w tym temacie nieco większym zapleczem, ponieważ same aplikacje zaczynają mieć coraz to większe rozmiary.
W teście przeprowadzonym za pomocą AnTuTu Benchmark telefon uzyskał 21005 punktów. Wynik ten jednak nie jest żadnym wyznacznikiem rzeczywistości, albowiem telefon działa stosunkowo płynnie, nie zawiesza się i sprawnie obsługuje najczęściej używane aplikacje społecznościowe oraz gry. Ogólne wrażenie w tym temacie pozostawiam jednak na poziomie średnim, gdyż telefon powinien dysponować większą ilością pamięci wewnętrznej.
Zdjęcia i filmy, czyli jakość aparatów fotograficznych
Już na początku recenzji zdążyłem wspomnieć, że telefon posiada dwa aparaty fotograficzne i oba posiadają możliwość doświetlenia diodą LED. Nie mam żadnych uwag dotyczących tego, gdzie zostały umiejscowione, ale chętnie przyjrzę się jakości wykonywanych zdjęć. W ten sposób na pierwszy strzał chciałbym wziąć aparat selfie z matrycą o rozdzielczości dwóch megapikseli.
Pierwsze, co wpada w oczy użytkownikowi to fakt, że aparat bardzo przycina fotografowany kadr. Nie da się też przeoczyć tego, że zdjęcia pozbawione są szczegółów, momentami są porozmazywane, a ich kolorystyka zależy także od warunków oświetleniowych. W przypadku przedniego aparatu jestem przekonany, że nie imponuje on jakością.
Powyższa galeria przedstawia zbiór fotografii wykonanych za pomocą aparatu tylnego, który posiada matrycę o rozdzielczości 8-megapikseli. Jakość wizualna multimediów przynajmniej moim zdaniem jest nieporównywalnie lepsza niż w przypadku aparatu przedniego. Zdjęcia są wyraźne i ogólnie – jakościowo dobre.
Bateria
Ogniwo, w które wyposażono telefon jest elementem litowo-polimerowym o pojemności 2400 mAh. Producent nie informuje nas o ilości czasu potrzebnego do rozładowania telefonu, ale z własnych doświadczeń wiem, że zależy on od tego jak z niego korzystamy. myPhone Q-Smart III w stanie spoczynku potrafi działać nawet przez 3 dni bez konieczności ładowania. Przekonałem się o tym, gdy telefon leżał u mnie na półce czekając, aż go zrecenzuję. Inna sytuacja ma miejsce, gdy bardzo intensywnie z niego korzystamy, albowiem wówczas, jak każdy inny smartfon myPhone Q-Smart III wytrzymuje zaledwie kilka godzin.
Przeznaczenie telefonu
Już na początku wspomniałem o tym, że postaram się przy pomocy tej recenzji doprecyzować grupę odbiorców dla tego produktu. Oficjalnie stwierdzam, że telefon ten zdecydowanie bardziej cieszyłby się uznaniem dzieci aniżeli dorosłych. Z tego powodu postanowiłem przekazać urządzenie mojej 13-letniej siostrze, której doświadczenie z telefonami ogranicza się zaledwie do dwóch niszowych egzemplarzy. Walutą, którą miała mi się odpłacić za ten skromny prezent była ogólna opinia na jego temat.
myPhone Q-Smart III jest dobrym urządzeniem, bardzo dobrze się układa w dłoni i nie mam uwag, co do jego obudowy. Moim zdaniem wygląda on całkiem fajnie i bardzo mi się z tego powodu podoba. Jedyne, co mnie wkurza to przybliżenie aparatu przedniego, które ogranicza mnie w robieniu ciekawych selfie. Mimo wszystko bardzo jestem z niego zadowolona i myślę, że byłabym go wstanie polecić innym kolegom w moim wieku.
Podsumowanie
myPhone nie dedykuje telefonu Q-Smart III żadnej konkretnej grupie odbiorców, a przynajmniej na żadną taką informację nie trafiłem. Moim zdaniem sprzęt ten dysponuje jednak zbyt słabym zapleczem do tego by zadowolić osobę dorosłą, która ma doświadczenie ze smartfonami i nieco wyższe wymagania. Na podstawie opinii mojej siostry stwierdzam, że Q-Smart III jest w stanie uczynić życie dziecka szczęśliwszym i myślę, że to właśnie dzieciom powinno się go sprezentować. Głównym argumentem, który przemawia za kupnem tego produktu jest stosunkowo niska cena. Oznacza to, że nawet jeśli telefon zostanie zniszczony to nie powinno się to odbić w jakiś wybitnie odczuwalny sposób na domowym budżecie poświęconym na zakup smartfona.
WARTO PRZECZYTAĆ: