Wiele osób staje przed dylematem – jaką telewizję wybrać do domu? Przyjrzyjmy się kilku najważniejszym kwestiom, które mogą decydować o atrakcyjności danej oferty.

Zastanów się, co wybrać

Chciałbyś pooglądać w telewizji ciekawe programy, filmy, czy mecze? Jednak tak naprawdę słowo “ciekawe” dla każdego oznacza co innego. Niektórzy korzystają jedynie z kilkunastu podstawowych kanałów telewizji naziemnej i całkowicie im to wystarcza. Jeśli jednak należysz do tych osób, które chciałyby mieć szerszy wybór, musisz zdecydować się na telewizję satelitarną, kablówkę lub TV z internetu.  Dlatego najpierw dobrze się zastanów, jakie są Twoje oczekiwania. W ten sposób unikniesz rozczarowania, które jest częste po wyborze telewizji na szybko, pod wpływem impulsu.

Ważne, gdzie mieszkasz

Twoje miejsce zamieszkania jest niezwykle istotne, jeśli chodzi o wybór telewizji. Jeśli bowiem mieszkasz na wsi, czy w miejscowości, w której nie ma telewizji kablowej, wówczas siłą rzeczy z kablówki nie skorzystasz. Ale jeżeli w Twojej miejscowości np. na innym osiedlu telewizja kablowa jest już podłączona – warto zadzwonić do operatora i spytać, czy w najbliższym czasie planuje podłączenie kablówki w Twojej okolicy. Podobnie z internetem – do odbioru telewizji potrzebne jest stosunkowe szybkie łącze. Dowiedz się, czy takie jest w Twoim zasięgu. Jeżeli jednak nie masz szans na podłączenie kablówki, a Twoje łącze internetowe jest wolne, nie martw się. Możesz podłączyć antenę satelitarną i korzystać z wielu różnorodnych kanałów.

Antena satelitarna

Z telewizji emitującej sygnał za pośrednictwem anteny satelitarnej skorzystać może praktycznie każdy. Wybierasz ofertę jednej z platform cyfrowych, montujesz antenę satelitarną, od operatora otrzymujesz dekoder i na Twoim telewizorze ukazują się różnorodne kanały telewizyjne. Pamiętaj jednak, że niektórzy zarządcy budynków zabraniają montowania anten satelitarnych na balkonie, czy za oknem. Dzieje się tak na przykład, jeśli chodzi o budynki wpisane do rejestru zabytków. Ma to przeciwdziałać szpeceniu elewacji zabytkowych obiektów. Ale wówczas “talerz” satelitarny możesz zamontować na dachu w taki sposób, żeby nie był widoczny z ulicy. A jeśli mieszkasz w domku jednorodzinnym, to takiego problemu nie będziesz miał – możesz antenę satelitarną zamontować za oknem. No chyba, że mieszkasz w zabytkowej willi, wówczas “talerz” musi wylądować na dachu albo nawet na podwórku – ważne, żeby nie szpecił otoczenia.

Kablówka

Jeżeli należysz do tych, którzy mają doprowadzoną do bloku telewizję kablową, Twój wybór staje się większy. Pamiętaj jednak o tym, że gdy nie masz w mieszkaniu gniazdek do  kablówki, wtedy może czekać Cię konieczność ich montażu i podłączenia kabli. Kiedy ten etap masz już za sobą, do takiego gniazdka podłączasz telewizor lub dekoder i już możesz oglądać w telewizji to, na co masz ochotę.

Telewizja przez internet

Coraz popularniejsze staje się oglądanie TV przez internet. Musisz mieć jednak szybkie i stabilne łącze internetowe, aby obraz był odpowiedniej jakości i się nie zrywał. Telewizję możesz oglądać wtedy na telewizorze, laptopie, czy smartfonie. Warto poszukać tutaj pakietu tv + internet, ponieważ można wówczas liczyć na jakieś promocje i rabaty – https://finansepersonalne.pl/telewizja-i-internet/

Sprzęt i funkcje dodatkowe

Istotne jest, jaki masz w telewizor. Jeśli z rozdzielczością 4K, wtedy warto korzystać z dekodera, dzięki któremu będzie można oglądać tego typu kanały. Warto mieć telewizor typu smart, co pozwoli na korzystania z dodatkowych funkcji internetowych. Dekodery są również zróżnicowane – niektóre pozwalają nagrywać programy, czy oglądać filmy na życzenie. Kiedy chcesz oglądać telewizję w kilku pokojach, skorzystaj z opcji dzielenia sygnału (tzw. multi room). Z kolei gdy np. wyjeżdżasz na wakacje, będziesz mógł oglądać swoją telewizję na smartfonie – na ogół operatorzy umożliwiają korzystanie z takiej opcji.

Nie przepłacaj

Pamiętaj, że najlepsze promocje na zakup telewizji są przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą. Poza tym większość operatorów łączy swoje usługi (telefon, internet, telewizja) – im więcej ich masz, tym mniej zapłacisz. A jeśli kończy Ci się umowa na telewizję, to ją wypowiedz i czekaj na telefon z działu utrzymania klienta, a na pewno przedłużysz ją na atrakcyjnych warunkach.

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *