Gry weszły już na dobre do popkultury i stały się pełnoprawnym hobby. Grać można na komputerze, na konsoli z kanapy i na przenośnej konsoli w pociągu. Nie może tu oczywiście zabraknąć smartfonów, które chyba każdy z nas ma w kieszeni, a w pewnym momencie stały się synonimem mobilnego grania. Na tyle, że powstała osobna gałąź gier: gry mobilne. 

Ludzie szukają coraz nowych rozwiązań: jak grać, jak rozwijać gry i na czym jeszcze można grać. Znane są już przypadki uruchomienia pierwszego Dooma na smart lodówce. Czemu byśmy w takim razie mieli nie grać na zegarku? Smart zegarki to na dobrą sprawę nic więcej niż przedłużenie smartfona. Z tego samego założenia wyszli twórcy gier, dedykowanych tej “platformie”.

Gry na Apple Watch – ranking

Tradycyjnie kilka słów wstępu, zanim przejdziemy do rankingu najlepszych gier na Apple Watch. Chociaż Apple Watch to urządzenia z najwyższej półki, nie spodziewajcie się cudów. Wciąż największym ograniczeniem będzie malutki ekran i “dziwne” sterowanie. Większość gier na Apple Watch to proste gierki do zajęcia czasu w busie lub nudnym wykładzie. Chociaż z drugiej strony kiedyś potrafiliśmy grać na starych Nokiach…

Mini Golf – Watch Game

Mini Golf

Kto nigdy nie grał w Minigolfa, niech żałuje. Albo niech nie żałuje, ale ściągnie grę Mini Golf – Watch Game na swój Apple Watch. Prosta gierka na Apple Watch pozwala zmierzyć się z wieloma kursami na polu do mini golfa. Za pomocą pokrętła wybierzecie kierunek, a dotykając ekran, uderzycie piłeczkę.

Cała gra to 25 kursów, każdy z własną listą dla ludzi, którzy zdobyli najwięcej punktów. Nie musicie się nawet bać o to, że ludzie grający na iPhonach lub iPadach będą mieli nad wami przewagę – jest osobna lista do użytkowników Apple Watch! Prosta, ale wciągająca gra na Apple Watch!

Air Hockey Wear – Watch Game

Air Hockey Wear

Obrazek myślę, mówi wszystko. Air Hockey Wear – Watch Game to minimalistyczna odmiana “powietrznego hokeja” w Polsce bardziej znanego pod nazwą Cymbergaj. Poruszanie odbywa się za pomocą pokrętła, natomiast żeby rozpocząć grę trzeba tapnąć w ekran.

Apka, chociaż minimalistyczna, to jest dobrze przemyślana. Dzięki takiemu designowi zużywa bardzo mało baterii, a dla naszej wygody ma tryb ciemny. Kto pierwszy do siedmiu punktów wygrywa!

10 Games Watch

10 Games Watch

To dopiero paczka! 10 Games Watch jest dokładnie tym, co ma w nazwie: paczką dziesięciu gier na Apple Watch! Nie ma na co czekać, zajrzyjmy, co zaoferował nam producent:

 • Colors Together: Gra w “połączy trzy”. W tym wypadku łączymy kolory.
 • Sudoku Wear 4×4: Lubicie Sudoku? No to macie Sudoku w wersji 4×4 na Apple Watch.
 • Search Mines Wear: Waszym zadaniem będzie wyczyścić pole minowe na podstawie oznaczeń cyfrowych. Czyli “zwykły” Saper znany z Windowsa.
 • Word Search Wear: Gdy byłem mały, zawsze uwielbiałem wykreślanki. A wy? Teraz dostępna jako gra na Apple Watch!
 • Hangman Wear: Inaczej wisielec, ale bez rysowania szubienicy.
 • Slide Puzzle Wear: Puzzle, które musicie układać, przesuwając jeden element.
 • Brain Game: Poćwiczcie swój mózg z tą grą logiczną na Apple Watch!
 • Color Conquest: Łącząc kropki, musicie przedostać się na drugą stronę przed przeciwnikiem.
 • Lava in Maze: Rozwiązujesz labirynt w taki sposób, że mały bąbelek lawy mógł się przez niego przedostać.
 • Tessellate 360: Paruj kształty w taki sposób, żeby nie wypadły poza płótno!

Uff, trochę tego było! Może się łatwo okazać, że inna gra nie będzie wam potrzebna. Po co, skoro macie 10 w 1? A najlepsze w tym wszystkim jest to, że cały ten komplet przychodzi kompletnie bez reklam!

Ping Pong – Watch Retro Game

Ping Pong

Kolejna gra, która jest dokładnie tym, co zostało ujęte w tytule. Ping pong to wersja słynnego Ponga, ale na Apple Watch. Zdziwi się jednak ten, kto pomyśli, że gra jest równie nierozbudowana… Ping pong ma dziesięć różnych trybów gry, w tym klasyczny Pong, tryb bardziej przypominający klasyczny Arkanoid, a nawet coś na kształt Space Invaders!

Wiele z tych gier ma naprawdę dużo poziomów: odpowiednik Space Invaders ma ich ponad 80! A skoro o poziomach mowa, to zawsze możecie zwiększyć wyzwanie przez zwiększenie poziomu trudności. Co ciekawe, Pong ma też wersję z lokalnym multiplayerem, z tym że jedna osoba musi grać na iPhonie.

Vaporwave Race 3D – Watch Game

Vaporwave Race 3D

Gra stylistyką nawiązująca do Synthwave z lat 80. Sterowanie odbywa się klasycznie za pomocą pokrętła. Całość jest tradycyjnie prosta, ale wykonana tak, żeby wciągać. Poruszasz się kulą przez mapę pokrytą figurami 3D i starasz się w nie nie uderzyć. Im dłużej będziesz “jechał”, tym więcej punktów uzbierasz. Jak daleko dojedziesz?

Billiard Wear – Watch Game

Billiard Wear

Mamy tu prawdziwy przegląd prostych gierek, nieprawdaż? Bilard w rzeczywistości nie jest prostą grą, przynajmniej jeśli zwrócimy uwagę, że poza uderzeniami bili za pomocą kija, jest jeszcze warstwa taktyczna. Nie przeszkadza to twórcom gier przenosić go na komputery i urządzenia. Sam pamiętam, że jedną z pierwszych gier, jakie widziałem na własne oczy na Commodore 64, był właśnie bilard. Nazwy sobie nie przypomnę.

Wróćmy do gry na Apple Watch. Kierunek uderzenia bili wybieracie pokrętłem. Uderzacie, dotykając ekran. Do wbicia są wszystkie kolorowe bile, oczywiście poza białą i czarną. Licznik po lewej oznacza liczbę wciąż niewbitych bil, licznik po prawej przedstawia liczbę uderzeń. Jeśli uda wam się uzyskać dobry wynik, możecie uploadować swój wynik punktowy i zmierzyć się ze znajomymi!

Touch Round – Watch Game

Touch Round

Sam się sobie dziwię, że musieliśmy czekać tak długo na pierwsze wyścigi. Ta gra na Apple Watch to jednak przede wszystkim gra zręcznościowa, w której naszym “przeciwnikiem” będzie pobocze. Cały ambaras tkwi w tym, żeby jak najdłużej utrzymać się na trasie i w ten sposób uzyskać dobry wynik.

Gra wcale nie jest taka prosta, jak się wydaje. Samochody mają realistyczną fizykę, mogą driftować i zmieniać biegi. Dla różnorodności jest aż 20 tras i 40 samochodów, każdy z innymi statystykami! Skoro już jesteśmy przy statystykach: oczywiście, że możecie uploadować swoje wyniki i w ten sposób porównywać się z przyjaciółmi.

Co zabawne, jest też prostsza wersja. Gdy gra wyszła po raz pierwszy, była prościutka, a dopiero później została wręcz drastycznie rozbudowana. Mimo to, dostępne są obie wersje. Starsza różni się np. tym, że samochody mają zawsze identyczną prędkość, a wy faktycznie skupiacie się głównie na dojechaniu do mety.

Jellyfish Tap – Watch Game

Jellyfish Tap

Tak, na zdjęciu to właśnie meduza, czyli jeden ze słynnych żelków, które czasem przeszkadzają w pływaniu w Bałtyku. Jellyfish tap to oczywiście nic innego jak odmiana Flappy Bird. W dodatku sterowanie nigdy nie było tak łatwe, gdyż nie używa nawet pokrętła! Całość opiera się na niczym innym jak stukaniu w ekran. Stuknij, żeby zacząć. Stuknij, aby skoczyć. Stuknij, aby zacząć jeszcze raz. No, może tych “stuknięć” między początkiem a końcem powinno być trochę więcej, ale spokojnie – to przyjdzie z wprawą.

Solitaire the Game

Solitaire the Game

Przyznać się, kto nie lubi sobie czasem pograć w pasjansa? Może nie będzie tu słynnej animacji znanej z Windowsowego pasjansa, ale to wciąż dokładnie ta sama gra logiczna. W sumie mógłbym na tym skończyć, w końcu co można więcej napisać na temat pasjansa, ale okazuje się, że da się coś więcej napisać.

Solitaire the Game ma wbudowane daily challenges, czyli inaczej codzienne wyzwanie. Takie wyzwanie ma zawsze rozwiązanie (sam pasjans nie zawsze daje się rozwiązać). Czasem to rozwiązanie będzie łatwiejsze, a czasem trudniejsze, dzięki temu jednak możecie porządnie poćwiczyć swój mózg.

Zombie Overkill: Halloween War

Zombie Overkill: Halloween War

Co to za lista najlepszych gier bez gry o zombie. Zombie Overkill: Halloween War to prosta gra typu tower defense, w której zaleją cię wielki fale zombie, z którymi będziecie musieli sobie poradzić. Możecie wynająć więcej najemników i upgradować bronie, wszystko, by ocalić świat!

Jest to przy okazji pierwsza gra, która może się w jakiś sposób pochwalić grafiką. Oczywiście to wciąż “tylko” gra na Apple Watch, ale efekty świetlne wyglądają cudownie.

Gry na Apple Watch: Najczęściej zadawane pytania

Czy mogę grać w gry na Apple Watch?

Oczywiście, że tak! W końcu o tym jest ten cały artykuł. Przedstawiamy aż dziesięć najlepszych gier na Apple Watch, a tylko od ciebie zależy, w co dokładnie zagrasz.

Darmowe gry na Apple Watch – czy są takie?

Tak! Nie jest to jednak reguła. To zestawienie gier na Apple Watch zawiera tylko darmowe gry, aczkolwiek niektóre z nich mogą mieć reklamy lub wbudowane mikropłatności. Z drugiej strony istnieją również gry na Apple Watch, które są po prostu w pełni płatne. Wszystkie znajdziesz w sklepie z aplikacjami App Store.

Jak pobrać gry na Apple Watch?

Jeśli zastanawiasz się, jak pobrać gry na Apple Watch, ucieszy cię wiadomość, że jest to wyjątkowo proste. Odbywa się w dokładnie ten sam sposób, co pobieranie każdej innej aplikacji. Przejdźmy ten proces krok po kroku.

Jak pobrać gry na Apple Watch?

 1. Wejdź do App Store.
 2. Wyszukaj odpowiednią grę za pomocą lupki. Możesz też po prostu skorzystać z polecanych tytułów.
 3. Naciśnij przycisk “Pobierz”.
 4. Potwierdź.
 5. Zaczekaj chwilę, aż gra się skończy ściągać.

Tak, jak powiedziałem. Pobranie gier na Applu Watch to wyjątkowo prosta sprawa!

Jak instalować gry na Apple Watch?

Gry na Apple Watch instalują się na zegarku Apple automatycznie, po ściągnięciu ich z App Store. Musisz tylko potwierdzić ściąganie i odczekać chwilę aż gra się ściągnie i zainstaluje. Zaraz po tym możesz zacząć rozgrywkę!

Jakie są gry na Apple Watch 7?

Zdecydowana większość gier na Apple Watch powinna być uniwersalna, niezależnie od wersji zegarka. Może się zdarzyć, że będą małe różnice, ale wtedy powinny one być wyraźnie wyszczególnione w App Store. Apple bardzo dba o jakość aplikacji w swoim sklepie. Jeśli jakaś aplikacja nie dostanie update do nowszej wersji systemu operacyjnego zegarka, najpewniej szybko zostanie z App Store usunięta.

Jak mogę lepiej grać na Apple Watch?

Umiejętność grania w gry nie jest czymś, z czym się rodzimy. Wszystkiego się trzeba nauczyć, wszystko wymaga (mniej lub więcej) wprawy i doświadczenia. Jeśli gra na Apple Watch z początku ci nie idzie, nie musisz się niczym przejmować. Wszystko przyjdzie z czasem. Nic na siłę, po prostu graj po to, żeby czerpać z gry radość.

Sterowanie grami na Apple Watch może być mocno dziwne. W końcu mamy do czynienia nie tylko z dotykowym ekranem, ale również pokrętłem, które z reguły jest głównym manipulatorem. W dodatku ekran jest bardzo mały, więc młodsze pokolenie, które nie pamięta pierwszych telefonów, może się poniekąd “odbić” od takiego grania.

Czy mogę grać w gry na Apple Watch na iPhone?

Tak! Większość gier ujętych w zestawieniu to gry multiplatformowe, przynajmniej jeśli mamy na myśli urządzenia wypuszczane pod marką nadgryzionego jabłuszka. Wszystkie gry na Apple Watch z powyższego zestawienia działają również na iPhone i iPad. Wiele z nich ma multiplatformowe listy najlepszych wyników, a niektóre nawet umożliwiają lokalny multiplayer w połączeniu np. z iPhonem.

Czy gry na Apple Watch zużywają baterie?

To trochę podchwytliwe pytanie. Otóż każda aplikacja na zegarku Apple Watch zużywa baterie i gry się od nich w żaden sposób nie różnią. Producenci starają się zawsze tak zoptymalizować działanie swojej gry na Apple Watch, żeby te zużywały jak najmniej baterii, ale efekty mogą być dosyć różne.

Czy są jeszcze jakieś fajne gry na Apple Watch?

Przepraszam, że tak pytaniem na pytanie, ale co rozumiecie przez “fajne gry na Apple Watch”? Według nas wszystkie tytuły umieszczone w tym zestawieniu to fajne gry na Apple Watch. Tak jak wspomniałem we wstępie – powstrzymajcie entuzjazm. Apple Watch to (przynajmniej na razie) nie platforma do czegoś więcej niż prostych gier.

Najlepsze gry na Apple Watch – podsumowanie

Kiedyś wydawało się niemożliwe, żeby mieć przy sobie telefon. Gdy mieliśmy telefony, wydawało się niemożliwe, że będziemy mogli na nich grać. Teraz nasze telefony nierzadko są porównywalne mocą do komputerów i tak też wyglądają gry. Kiedyś wydawało się, że zegarek tylko odmierza czas, ew. podaje datę. A dzisiaj…

Nie da się ukryć, przyszłość zapowiada się znakomicie, a gry na Apple Watch tylko to potwierdzają!

WARTO PRZECZYTAĆ:

konferencja Apple Zbliża się majowy event od Apple. Co obejmie konferencja?
Firma Apple ogłosiła, że już za tydzień, czyli po weekendzie majowym, odbędzie się nowy event. Ma to być specjalne wydarzenie, transmitowane w Internecie, podczas którego
apple vision pro 2 Apple Vision Pro 2 dopiero w 2027 roku?
Gogle VR Vision Pro trafiło do pierwszych użytkowników w lutym 2024 roku — i praktycznie od razu pojawiły się pytania o plany co do kolejnych
whatsapp app store Koniec z WhatsAppem i Threads w chińskim App Store. Chodzi o “bezpieczeństwo narodowe”
Dotychczas czystki w chińskim Internecie nie obejmowały WhatsAppa i Threads, jednak właśnie się to zmieniło. Apple poinformowało, że dostało polecenie usunięcia tych aplikacji z chińskiego
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *