Obecnie oglądanie filmów kojarzy się przede wszystkim z usługami streamingowymi, które na spółkę z platformami pokroju YouTube całkowicie zawładnęły multimediami. Co jednak gdy chcemy obejrzeć tradycyjny film, który mamy już na dysku twardym lub płycie? Z pomocą przychodzą darmowe programy do odtwarzania filmów, które pod względem rozrywki mogą stanowić ciekawą alternatywę dla YouTube. Sprawdź nasz ranking najlepszych programów do odtwarzania filmów.

Dobre programy do odtwarzania filmów – zestawienie

Choć usługi streamingowe stają się coraz bardziej popularne, wciąż nie brakuje entuzjastów, którzy chcą sobie włączyć film w bardziej tradycyjny sposób. Na szczęście w internecie wciąż można znaleźć sporo darmowych programów do odtwarzania filmów, które świetnie sprawdzą się w tej roli i co najważniejsze – do poprawnego działania nie wymagają połączenia z internetem. Mogą więc być np. alternatywą dla YouTube w miejscach, gdzie dostęp do sieci jest mocno ograniczony.

VLC Video Player

VLC Video Player 
Źródło: VLC

Jednym z najpopularniejszych darmowych programów do odtwarzania filmów jest VLC Video Player i nie mogło go zabraknąć w naszym rankingu. Odtwarzacz ten charakteryzuje się dość prostym czy wręcz surowym interfejsem, który nie wszystkim musi przypaść do gustu.

Zastosowanie takiego menu to jednak celowy zabieg, bowiem celem VLC Video Player jest bycie lekkim i niewymagającym programem do odtwarzania filmów z napisami, który będzie działać także na słabszych komputerach. Użytkownik ma jednak możliwość zmodyfikowania interfejsu, a nawet stworzenia własnej skórki.

Nie oznacza to jednak, że VLC Video Player pozbawiony jest bardziej zaawansowanych funkcji. Obsługuje on większość popularnych formatów audio i wideo, takich jak FLV, MP4, MKV, MP3 czy MPEG-3, a także pozwala na bezproblemowe odtwarzanie płyt CD i DVD. Korzystając z tego odtwarzacza, można mieć niemal pewność, że uruchomi on każdy plik wideo bez konieczności instalacji dodatkowych kodeków.

Mimo że VLC Video Player jest darmowym programem do odtwarzania filmów, nie znajdziemy w nim irytujących reklam ani innych sposobów na zarobienie pieniędzy przez twórców.

Plusy

 • odtworzy praktycznie każdy plik audio i wideo
 • nie wymaga dodatkowych kodeków
 • darmowy i bez reklam
 • dostępny na wszystkie popularne systemy operacyjne

Minusy

 • standardowy interfejs jest dość surowy

AllPlayer

AllPlayer
Źródło: AllPlayer

Kolejną propozycją dobrego programu do odtwarzania filmów z napisami jest AllPlayer. To polski program cieszący się szczególną popularnością przede wszystkim na terenie naszego kraju. Umożliwia on bezproblemowe odtwarzanie wszystkich popularnych formatów multimedialnych dzięki wbudowanym kodekom.

Program do odtwarzania filmów DVD współpracuje też z popularnymi bazami napisów, w tym Napisy24, Napiprojekt oraz Opensubtitles.org, umożliwiając automatyczne pobieranie dopasowanych do posiadanego filmu plików z napisami. Co więcej, narzędzie oferuje wbudowanego lektora w formie syntezatora mowy, który przeczyta wgrane napisy.

Do tego dochodzi możliwość słuchania stacji radiowych, odtwarzania wideo ze spakowanych plików RAR, a nawet pobieranie i odtwarzanie filmów i seriali bezpośrednio z sieci torrent. Silnik programu jest oczywiście przystosowany do obsługi wysokiej rozdzielczości, dzięki czemu AllPlayer jest świetnym programem do odtwarzania filmów 4K.

Plusy

 • przyjemny i intuicyjny interfejs
 • integracja z popularnymi bazami napisów
 • przystosowany do odtwarzania filmów 4K
 • wbudowany lektor

Minusy

 • oznaczany przez Norton Antivirus jako zagrożenie, choć twórcy zaprzeczają, by ich program zawierał wirusa

Kodi

Kodi
Źródło: Kodi

Kodi to zdecydowanie jeden z najbardziej rozbudowanych darmowych programów do odtwarzania filmów i jak żaden inny zasłużył sobie na miejsce w tym rankingu. Rozwijany przez zaangażowaną społeczność, oferuje nieporównywalnie większe możliwości bez reklam i dodatkowych opłat.

Kodi jest swego rodzaju kombajnem multimedialnym, który może działać jako aplikacja w popularnych systemach operacyjnych, ale można go też zainstalować jako centrum multimedialne na przystawkach telewizyjnych czy np. minikomputerach pokroju Raspberry Pi.

Kodi bezproblemowo radzi sobie z odtwarzaniem materiałów 4K, filmów DVD czy napisów we wszystkich dostępnych formatach bez konieczności instalowania dodatkowych kodeków. Jego moc drzemie jednak w opcji instalowania dedykowanych dodatków, których możliwości daleko wychodzą poza działanie typowych programów do odtwarzania filmów z napisami.

Dzięki nim w Kodi można oglądać telewizję internetową, słuchać radia, korzystać z serwisów streamingowych czy odtwarzać pliki wideo bezpośrednio z torrentów. Do tego dochodzą zaawansowane opcje dostosowywania obrazu, dźwięku i napisów, czy chociażby możliwość zmiany skórki odtwarzacza.

Plusy

 • niespotykane w innych odtwarzaczach funkcje i możliwości
 • możliwość instalacji dodatkowych wtyczek
 • wiele opcji dostosowywania audio i wideo
 • darmowy bez reklam i skryptów śledzących

Minusy

 • może okazać się skomplikowany dla przeciętnego użytkownika
 • przed pierwszym użyciem wymaga skonfigurowania

CyberLink PowerDVD

CyberLink PowerDVD
Źródło: CyberLink

Przykładem dobrego programu do odtwarzania filmów jest też CyberLink PowerDVD, choć jest to opcja dla osób, które są skłonne zapłacić za takie narzędzie. Co oferuje w zamian?

Przede wszystkim doskonałą jakość odtwarzanego obrazu zarówno w rozdzielczości 4K, jak i nawet 8K. Aplikacja oferuje przy tym funkcje poprawiania materiału źródłowego dzięki wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji, by lepiej prezentowały się na większych ekranach. Mowa o usprawnieniach związanych z barwami, oświetleniem, HDR, dźwiękiem czy nawet stabilizacją obrazu.

CyberLink PowerDVD umożliwia odtwarzanie filmów DVD i Blu-ray, zachowując przy tym oryginalne proporcje tego ostatniego – 21:9. Do tego dochodzi możliwość strumieniowania materiałów z odtwarzacza na takie platformy, jak Apple TV, Chromecast, Fire TV czy Roku.

Aplikacja pozwala też odtwarzać materiały wideo wprost z takich serwisów internetowych, jak YouTube czy Vimeo. Niespotykanym w innych programach do odtwarzania filmów jest też możliwość wyświetlania filmów 360 stopni w wirtualnej rzeczywistości.

Plusy

 • obsługa wysokiej rozdzielczości nawet do 8K
 • dostępny jako aplikacja na popularne platformy
 • funkcja usprawniania obrazu
 • streamowanie na wybrane urządzenia

Minusy

 • program jest płatny i dostępny w trzech wersjach, różniących się funkcjami

Programy do odtwarzania filmów – jakie funkcje powinny oferować?

Dobry program do odtwarzania filmów to taki, który spełnia oczekiwania użytkownika. Jeśli zależy nam wyłącznie na bezproblemowym włączaniu multimediów, najprostszy odtwarzacz spełni to zadanie. Ważne, by odtwarzał wszystkie popularne formaty bez konieczności instalacji dodatkowych kodeków.

Dobrze, jeśli darmowy program do odtwarzania filmów ma też przejrzysty interfejs, który nie rozprasza podczas seansu. Przydatne mogą się okazać funkcje dodatkowe, takie jak automatyczne pobieranie napisów, zaciąganie informacji o filmie z internetowych baz danych czy nawet wsparcie dla usług streamingowych.

Rozwiązania te mogą jednak sprawiać, że program do odtwarzania filmów będzie nieco bardziej skomplikowany w obsłudze. Bogato wyposażonymi w funkcje odtwarzaczami powinni się zatem zainteresować bardziej zaawansowani użytkownicy, których nie odstrasza konieczność ewentualnej konfiguracji ustawień.

WARTO PRZECZYTAĆ:

odwtarzacz muzyki android Odtwarzacz muzyki Android – który wybrać?
Można do słuchania muzyki offline wykorzystać wbudowany androidowy odtwarzacz muzyki, czy też aplikację muzyczną Google i być w pełni zadowolonym. Jest jednak wiele osób, których
odtwarzacz mp3 Jaki odtwarzacz MP3 wybrać? Polecane odtwarzacze MP3 2021
Odtwarzacz MP3 to niewielkie urządzenie, które stworzone jest przede wszystkim z myślą o odtwarzaniu tytułowych plików MP3 (a więc plików audio, czyli przede wszystkim muzyki,
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *