Format VHS jest obecnie wyparty przez znacznie bardziej praktyczne nośniki jak płyty CD i DVD, pendrive czy też chmura. Mimo wszystko magnetowidy oraz odtwarzacze kaset były w swoim czasie bardzo popularne. Wideo z nośników VHS wciąż można uchronić przed zniszczeniem przy użyciu nowoczesnych rozwiązań. Taki format odszedł w zapomnienie, ale w dość prosty sposób da się uratować materiały. Przegrywanie kaset VHS na komputer lub laptop nie jest bardzo skomplikowane. Sprawdź, jak to zrobić!

zgrywanie kaset vhs na komputer

Jakich akcesoriów wymaga przegrywanie kaset VHS na komputer lub inny nośnik?

W latach 90. korzystano z magnetowidów oraz kaset VHS. Obecnie jednak ciężko o urządzenie, które wykorzystuje taki format. Pamiętajmy, że ogromne ilości materiałów wideo są zapisane tylko na wyżej wymienionych nośnikach. Przegrywanie kaset VHS pozwoli je po prostu odzyskać i zachować w trwalszej formie. Taki nośnik miał wewnątrz specjalną taśmę, gdzie zapisywano informacje o obrazie oraz dźwięku – wszystko oczywiście analogowo.

Kasety VHS charakteryzowały się podatnością na zakłócenia oraz tym, że łatwo można uszkodzić nagrania. Warto więc zadbać o przeniesienie plików do cyfrowych nośników. Przegrywanie kaset VHS wymaga kilku elementów: komputera, magnetowidu oraz specjalnego urządzenia zwanego video-grabberem. Oprócz tego warto zagospodarować więcej wolnego czasu, ponieważ prędkość zgrywania materiału z taśmy analogowej nie może zostać przyspieszona nawet przez najlepszy procesor na rynku.

Czym jest video-grabber?

To urządzenie, które wyposażono w kompozytowe wejście analogowe oraz S-Video i audio. Za pomocą tych złącz, można je podłączyć do magnetowidu odtwarzającego kasety VHS. Urządzenie zostało również wyposażone w wyjście USB-A, które umożliwia połączenie sprzętu z komputerem.

zgrywanie z kaset vhs na komputer

Video-grabber przechwytuje sygnał analogowy i przekształca go na cyfrowy. Dzięki temu komputer “rozumie” informacje przychodzące z magnetowidu oraz kasety VHS. Urządzenie można kupić już za około 100 zł, więc nie jest zbyt drogie. Zwykle wystarczy tylko zainstalować odpowiednie sterowniki na komputerze i sprzęt będzie gotowy do działania.

Video-grabber jest konieczny, jeśli chodzi o odczytywanie sygnału analogowego i przekształcanie go do postaci cyfrowej. Zgrywanie VHS na komputer wymaga takiego urządzenia.

Przegrywanie kaset VHS na komputer wymaga odpowiedniego przygotowania wideo

Jeżeli posiadamy już wszystkie potrzebne urządzenia, trzeba skonfigurować cały system. Tak jak wyżej wspominaliśmy, należy przygotować się do nawet kilkugodzinnego zgrywania VHS na komputer, ponieważ tyle może potrwać odczytywanie materiału z kaset i zamienianie go na cyfrowy sygnał. Wiele zależy po prostu od długości samego filmu. Przegrywanie kaset VHS na komputer trwa tyle, co materiał wideo z nośnika i nie można tego przyspieszyć.

zgrywanie vhs na komputer program
Jak skonfigurować urządzenia, by zgrywanie było w ogóle możliwe? Jest to wbrew pozorom naprawdę proste (instrukcja dla Windowsa):

 1. Podłącz włączony magnetowid z komputerem za pomocą video-grabbera;
 2. Komputer rozpozna sprzęt jako “Urządzenie do nagrywania” tak jak standardową kamerkę internetową;
 3. Przejdź do Panelu Sterowania, odnajdź sekcję Dźwięk i wybierz Nagrywanie;
 4. Odnajdź podłączony video-grabber i włącz opcję “Nasłuchuj tego urządzenia”, aby sprzęt nagrywał obraz oraz dźwięk.

W ten sposób konfiguracja jest już zakończona. Przegrywanie kaset VHS będzie od tego momentu możliwe, jednak trzeba pamiętać o kilku kolejnych krokach.

Zgrywanie VHS na komputer w kilku prostych krokach

Skonfigurowanie video-grabbera oraz komputera i włączenie magnetowidu to tylko początek, by zgrać materiał wideo z kasety VHS. Kolejnym krokiem będzie ustawienie wybranego programu do nagrywania. Tutaj wybór jest dość dowolny i tak naprawdę zależy od użytkownika.

przegrywanie kaset vhs na pendrive

Mimo wszystko jedną z najlepszych opcji będzie OBS Studio. Program jest bardzo łatwy w obsłudze i konfiguracji oraz można go pobrać całkowicie za darmo. Przegrywanie kaset VHS to tylko mała część możliwości OBS Studio. Poniżej przedstawiamy poradnik krok po kroku, opierając się właśnie o ten program:

 1. Po uruchomieniu OBS Studio naciśnij ikonę plusa w sekcji Źródła Obrazu;
 2. Dodaj Urządzenie do przechwytywania wideo i wybierz podłączony video-grabber;
 3. Rozciągnij obraz z video-grabbera na cały ekran;
 4. Naciśnij ikonę plusa i wybierz Przechwytywanie wejścia dźwięku;
 5. Wybierz podłączony video-grabber;
 6. Uruchom odtwarzanie kasety, aby zobaczyć czy obraz i dźwięk będzie odtwarzany również na komputerze;
 7. Jeżeli wszystko działa, jak należy, rozpocznij nagrywanie oraz uruchom odtwarzanie kasety.

Od tego momentu wideo i dźwięk z kasety VHS będą nagrywane w wybranym przez użytkownika formacie. Pamiętajmy, że takie pliki mogą zajmować naprawdę dużo miejsca. Niektóre dłuższe filmy mogą ważyć nawet kilka do kilkunastu gigabajtów, więc zadbaj o wolną przestrzeń na dyskach.

Przegrywanie kaset VHS na komputer, a jakość obrazu i dźwięku

Programy do nagrywania obrazu i dźwięku jak OBS Studio oraz jego alternatywy mają dość rozbudowane opcje związane z formatem, jakością czy nawet skrótami klawiszowymi. Można tutaj skonfigurować dowolny element, jakiego może potrzebować użytkownik.

Zgrywanie VHS na komputer wymaga odpowiedniego ustawienia programu, by jakość była satysfakcjonująca. Warto przede wszystkim ustawić wysoki bitrate wideo, format MP4, a także odpowiedni enkoder. Najlepiej przetestować kilka różnych szablonów ustawień i sprawdzić, który z nich zapewni najlepszą jakość przy danym video-grabberze, magnetowidzie oraz kasecie VHS.

zgrywanie vhs na komputer

OBS Studio oraz inne tego typu programy umożliwiają również konfigurację dźwięku. Przegrywanie kaset VHS wymaga początkowo przetestowania, czy materiał nagrywa się prawidłowo. Warto sprawdzić różne ustawienia związane ze zgrywaniem dźwięku, ponieważ często mogą wystąpić zakłócenia przy konkretnej konfiguracji. Zwykle zmiana niektórych ustawień natychmiast rozwiązuje problem.

Czy materiał z kasety VHS można dowolnie modyfikować?

Odpowiedź brzmi: tak. Przegrywanie kaset VHS polega na tym, że po prostu odtwarzany obraz i dźwięk jest nagrywany do pliku o wybranym formacie (najczęściej MP4). Odpowiednio zrealizowany materiał można dowolnie edytować za pomocą wybranego programu do montażu.

Jest to bardzo ważny krok, ponieważ kasety VHS są dość archaicznym nośnikiem i materiały wideo najczęściej będą wymagać drobnej obróbki, która znacząco wpłynie na jakość filmu. Wystarczy wprowadzić korekcję kolorów, poprawić rozdzielczość, ewentualnie rozciągnąć wideo na cały ekran oraz wyeliminować zakłócenia widoczne na obrazie.

Przegrywanie kaset VHS jest stosunkowo proste, jednak obróbka może sprawiać pewne problemy osobom, które nie mają doświadczenia z oprogramowaniem do edycji wideo.

Przegrywanie kaset VHS jest możliwe tylko na komputer?

Materiał z kaset VHS można zgrać na niemal dowolny nośnik cyfrowy, jeżeli tylko posiadamy video-grabber. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest wykorzystywanie płyt DVD, jednak te również wychodzą obecnie z użycia. Przegrywanie kaset VHS na pendrive będzie znacznie lepszym wyborem przez żywotność tak zapisanego nagrania.

przegrywanie kaset vhs na komputer

Jeśli chodzi o sam proces zapisu wideo, jest on dokładnie taki sam niezależnie od wybranego nośnika docelowego. Warto wybrać takie rozwiązanie, które zapewni możliwie najdłuższą żywotność dla materiału. Wiele filmów z kaset VHS to bardzo stare produkcje niedostępne w inny sposób. Archiwizowanie takich filmów jest szczególnie istotne, ponieważ bardzo łatwo mogą zostać utracone na zawsze.

Przegrywanie kaset VHS na komputer – najpopularniejsze problemy i ich rozwiązania

Bardzo popularnym problemem, który może wystąpić podczas zgrywania materiału z kasety VHS na komputer, jest po prostu przerwanie nagrywania filmu. Taka sytuacja występuje wskutek problemów oprogramowania, połączenia lub jednego z urządzeń – video-grabbera albo magnetowidu. Warto sprawdzić wszystkie te elementy i rozpocząć nagrywanie od wcześniej zakończonego momentu. Później można “skleić” dwa oddzielne fragmenty w jeden film za pomocą programu do montażu wideo.

Często problemem okazuje się również uszkodzona kaseta VHS. Jeżeli taśma, na której zapisano obraz i dźwięk zostanie zniszczona, zgranie materiału będzie niemożliwe. Kiedy taka sytuacja występuje, często można przechwycić tylko wybrane fragmenty filmu. Sporadycznie materiał jest całkowicie zniszczony i magnetowid w ogóle go nie odczyta.

Niepoprawna konfiguracja programu do nagrywania na komputerze również może powodować pewne problemy. Z tego powodu często pojawiają się zakłócenia obrazu lub okazuje się on wręcz nieczytelny. Przegrywanie kaset VHS wymaga przetestowania wybranego programu do nagrywania oraz video-grabbera. Jeżeli o problemie dowiemy się po wielogodzinnej sesji nagrywania, będzie konieczne rozpoczęcie całego procesu od początku.

Użytkownicy często także mają problem z miejscem na dysku. Przy dużych plikach po przechwyceniu z kasety VHS może zabraknąć dostępnej pamięci. Wtedy nagrywanie zostaje przerwane, a magnetowid kontynuuje odtwarzanie.

WARTO PRZECZYTAĆ:

odwtarzacz muzyki android Odtwarzacz muzyki Android – który wybrać?
Można do słuchania muzyki offline wykorzystać wbudowany androidowy odtwarzacz muzyki, czy też aplikację muzyczną Google i być w pełni zadowolonym. Jest jednak wiele osób, których
odtwarzacz mp3 Jaki odtwarzacz MP3 wybrać? Polecane odtwarzacze MP3 2021
Odtwarzacz MP3 to niewielkie urządzenie, które stworzone jest przede wszystkim z myślą o odtwarzaniu tytułowych plików MP3 (a więc plików audio, czyli przede wszystkim muzyki,
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *