Interesuje Cię dobry darmowy program do montowania filmów, a może szukasz narzędzia dla profesjonalistów? Planujesz montowanie na Macu, czy jednak na Windowsie? Niezależnie od Twoich wymagań, z pewnością znajdziesz coś dla siebie w naszym rankingu. Zapraszamy!

Skończyła się era Windows Movie Makera

Już od czasów Windowsa XP i jego słynnego wbudowanego programu Windows Movie Maker własnoręczny montaż filmów trafił pod strzechy laików i ludzi, którzy o montażu nie mieli zielonego pojęcia.

Nie było w tym nic złego – prosty darmowy program do montowania filmów z intuicyjnym interfejsem to świetny wstęp dla kompletnie niedoświadczonych ludzi, aby mogli sprawdzić, czy im się to podoba, czy nie. To był program, który stał się poniekąd wizytówką Windowsa XP i pierwszy raz pokazywał końcowym użytkownikom, z czym wiąże się rozwój technologii: z oddaniem w ich ręce narzędzi, które wcześniej wydawały się nieosiągalne dla zwykłego “zjadacza chleba”. Był to też najpewniej pierwszy program do montowania filmów na yt.

Chociaż niżej podpisany wspomina Windows Movie Maker z sentymentem, gdy razem z kolegami za młodu tworzył w nim pierwsze fanowskie klipy, to jego czas bezpowrotnie się skończył.

Gdy zewnętrzne firmy zrozumiały, że domowy montaż filmów interesuje użytkowników, od razu wyczuły sposób na zarobek, a co za tym idzie – stworzyły oprogramowanie z dużo wyższej jakościowo półki, niż mógł zaoferować Microsoft w jednej z wielu apek wbudowanych w Windowsa. Nie da się ukryć, że gdy nie ma się takiej możliwości pod nosem (wbudowanej w system), to jej dostępność jest mniejsza, ale jak to na wolnym rynku bywa: jakość i możliwości poszły znacząco w górę.

Najlepsze programy do montażu filmów

W tym momencie na rynku istnieje prawdopodobnie więcej aplikacji do montowania filmów, niż człowiek jest w stanie ogarnąć. W tym zestawieniu zaprezentuję kilka najlepszych. Są to:

 • OpenShot – najlepszy darmowy program do montowania filmów
 • VideoPad – najlepszy program do montowania filmów na YT
 • DaVinci Resolve 18 – najlepszy program do montowania filmów dla profesjonalistów
 • Blender – najlepszy program do montowania filmów i dodawania animacji
 • Apple iMovie – najlepszy program do montowania filmów na Maca lub iPhone
 • InShot – najlepszy program do montowania filmów na Instagram.

Najlepszy program do montowania filmów – zestawienie

OpenShot – najlepszy darmowy program do montowania filmów

OpenShot

OpenShot to darmowy program do montowania filmów, który dodatkowo jest open-source. To sprawia, że chociaż jest darmowy, to jednocześnie jest bardzo rozbudowany i ma mnóstwo funkcji. Jednocześnie nie posiada on “tradycyjnych” ograniczeń znanych z innych darmowych programów: można dodawać nieskończoną ilość tracków dla filmów, podkładów dźwiękowych lub muzycznych, znaki wodne itp.

Dodatkowo posiada wbudowany edytor napisów tytułowych, a także możliwości edycji video, dodawania efektów oraz renderowania animacji 3d. Wszystko połączone z prostym interfejsem oraz tłumaczeniem na ponad 70 języków, co sprawia, że jest to program do montowania filmów po polsku.

Zalety

 • W pełni darmowy
 • Ma polską wersję językową
 • Podstawowe możliwości edycji video
 • Support dla innych systemów operacyjnych: Linux, Mac i Windows
 • Open-Source.

Wady

 • Open-Source sprawia, że może być ciężko o porządne samouczki.

VideoPad – najlepszy program do montowania filmów na YT

VideoPad

VideoPad to program stworzony do montowania filmów pod portal YouTube za pomocą wbudowanej specjalnej integracji, która ma ułatwić uploadowanie filmów na ten portal.

Poza tym producent chwali się, że VideoPad jest najszybszym programem do montażu video na rynku, posiada ponad 50 wbudowanych efektów i przejść między ujęciami, intuicyjny interfejs, stabilizację obrazu, a także możliwość obróbki filmów 3D i nagranych kamerą 360 stopni. Do kompletu możliwość eksportowania plików na dysk w rozdzielczości FullHD. VideoPad to program płatny, aczkolwiek w wersji próbnej macie dostęp do pełni jego możliwości.

Zalety

 • Ułatwiona możliwość dzielenia się swoimi filmami z rodziną i przyjaciółmi
 • Program do montowania filmów na YT – Wbudowana integracja z YT, aby przesyłać filmy prosto na ten portal społecznościowy
 • Support dla ponad 60 formatów video.

Wady

 • Pełna wersja programu jest płatna.

DaVinci Resolve 18 – najlepszy program do montowania filmów dla profesjonalistów

DaVinci Resolve 18

DaVinci Resolve to najlepszy program do montowania filmów dla profesjonalistów lub ludzi, którzy by chcieli kiedyś zrobić prawdziwą karierę w branży filmowej. DaVinci Resolve od Blackmacgicdesign łączy w sobie możliwości edycji, korekcję kolorów, efekty wizualne, post produkcję audio i motion graphics. DaVinci Resolve pozwala na pracę z plikami w oryginalnej jakości przez cały proces produkcji, prosto z kamery.

Program posiada dwie wersje: DaVinci Resolve to darmowy program do montowania filmów, a DaVinci Resolve Studio to profesjonalna apka używana w Hollywood, na której tworzy się mnóstwo aktualnie wielkich hitów AAA.

Używanie darmowej wersji pozwala nauczyć się obsługi programu używanych przez najlepszych ludzi w branży, tak, że gdy będziecie mieli szansę do nich dołączyć, obsługę będziecie mieli w małym palcu! Wersja płatna “tylko” powiększa możliwości, nie jest wymagana do odblokowania podstawowych funkcji.

DaVinci Resolve nie kończy się zresztą na apkach: swoje miejsce pracy można rozbudować o dedykowane klawiatury, panele do obróbki kolorów, konsole audio i zaawansowane konsole, których cena zaczyna się od ~22 tysięcy dolarów!

Zalety

 • Prawie nieograniczone możliwości
 • Funkcje często niedostępne nigdzie indziej
 • Używany przez liderów branży
 • Mnóstwo dodatkowych akcesoriów.

Wady

 • Łatwo zostać przytłoczonym możliwościami.

Blender – najlepszy program do montowania filmów i tworzenia animacji 3D

Blender

Chociaż Blendera można użyć jako tradycyjnego programu do obróbki i montażu filmów, to jednak w ten sposób nie wykorzystamy nawet za grosz jego możliwości. Blender został stworzony jako open-source projekt ze zbiorem animacji 3D, ale niedługo później rozrósł się do pełnoprawnego programu do tworzenia animacji 3D. 

Blender pozwala nie tylko na “standardową” edycję filmu, ale też na rendering, modelowanie, cyfrowe “rzeźbienie” (sculpting), animacje, symulacje (np. lotu pocisków) oraz oczywiście efekty specjalne. Podobnie jak DaVinci Resolve jest używany przez profesjonalistów z branży, ale do celów związanych z tworzeniem animacji.

Zalety

 • Najlepszy program do montowania filmów i tworzenia animacji 3D
 • Oraz wszystkiego, co związane z animacją: modelowanie, rzeźbienie, animowanie.
 • Używany przez profesjonalistów.

Wady

 • Jak to bywa z projektami open-source: łatwo się pogubić na początku.

Apple iMovie – najlepszy program do montowania filmów na Maca lub iPhone

Apple iMovie

Środowisko systemu w Apple jest dosyć hermetyczne. Zewnętrzne aplikacje co prawda istnieją, ale często nie są równe swoim Windowsowym (lub w przypadku smartfonów Androidowym odpowiednikom). Z tego powodu, to właśnie Apple stara się zapewniać software na swoje sprzęty. Przykładem na takie działanie jest właśnie iMovie – program do montowania filmów na Maca i iPhone.

iMovie to program stworzony pod Maca i rozwiązania systemu macOS, więc jeśli odnajdujesz się w środowisku Appla, to program wyda ci się bardzo intuicyjny.

iMovie posiada wszystko, co powinien mieć porządny program do montowania filmów, przez co jest świetnym pierwszym wyborem dla użytkowników Apple, szczególnie że apki na Macu, iPhonie i iPada są stworzone w taki sposób, żeby ze sobą współpracowały.

Zalety

 • Świetny pierwszy wybór dla fanów sprzętu marki Apple
 • Synchronizacja między sprzętami Apple: Mac, iPhone i iPad
 • Jest darmowy.

Wady

 • Ostatecznie to nic specjalnego, jak większość produkcji Apple. Jest dobry dla niewymagających użytkowników, ale nie przekracza tego pułapu.

Montowanie filmów na smartfonie – ciekawostka, czy pełnoprawna opcja?

Rozwój nowinek technologicznych, portali społecznościowych i social media sprawił, że coraz więcej ludzi zaczyna postować krótkie filmiki ze swojego życia jako content w internecie. Olbrzymi boom popularności przeżywa właśnie TikTok, co sprawiło, że portale pokroju YouTube, Instagram i Facebook opracowały swoje własne wersje dodawania krótkich filmów: YouTube Shorts, czy Insta Stories.

To oczywiście zaowocowało potrzebą montażu filmów na smartfonach. Każda z tych apek (szczególnie TikTok) pozwala na edycję filmów, dodawanie filtrów, nalepek i tego, co aktualnie jest modne. Ciężko jednak którąkolwiek z nich uznać za darmowy program do montowania filmów na smartfonie – ich focus jest zupełnie inny. Dla ludzi chcących edytować filmy na telefonie pod kątem apek do social media, powstały osobne aplikacje, które działają jak program do montowania filmów na komputerze.

InShot – najlepszy program do montowania filmów na Instagram

InShot

InShot to apka, której celem było jedno – sprawienie, byście mogli wrzucać bardziej profesjonalnie edytowane filmiki na swój Instagram. Zaczęli od ustawienia domyślnego formatu video na 1:1, czyli formatu używanego przez Instagram. Aplikacja posiada interfejs dopasowany do urządzeń mobilnych oraz pozwala na proste (w porównaniu do programów komputerowych) opcje edycji. Oprócz tego można dodać popularne filtry i efekty, których jest dużo do wyboru oraz muzykę vlogową, która jest aktualnie na czasie. Do kompletu naklejki i wrzucanie tekstu “na” video, czyli nieodzowny element filmików w social media.

Zalety

 • Apka dedykowana pod Instagram
 • Darmowa
 • Pokazuje co jest aktualnie popularne i warto dodać do filmiku.

Wady

 • Aby usunąć znak wodny z video trzeba obejrzeć reklamę.

YouCut – najlepszy program do montowania filmów na YouTube

YouCut

YouCut to aplikacje tego samego producenta co InShot, ale dedykowana edycji filmów pod portal YouTube. Podobnie jak poprzednik posiada UI dopasowane do smartfonów, a możliwości, chociaż bledną przy edytorach pecetowych, są olbrzymie jak na smartfony. Apkę można ściągnąć bez problemu z Play Store.

Darmowy program do montowania filmów, a wersje płatne – różnice

Mało który program do montowania filmów będzie kazał z góry za siebie zapłacić. Rynek jest zbyt przepełniony – aplikacje pozwalają na rozmaite wersje trial, które mają skłonić do kupna pełnej wersji po przetestowaniu. Na co możecie natrafić podczas korzystania z darmowych programów do montowania filmów?

 • Wersja trial, czyli wersja czasowa. To z reguły kompletnie pełna wersja programu, ale z ograniczeniem czasowym. Po nim będzie trzeba zapłacić za pełną wersję
 • Znak wodny – aby go usunąć z filmu, trzeba obejrzeć reklamę lub wykupić pełną wersję
 • Ograniczenie liczby klatek, lub jakości – Na szczęście teraz standardem jest i tak prawie zawsze FullHD, więc wyższa jakość będzie potrzebna tylko profesjonalistom, albo hobbystom, którzy celują w profesjonalizm. Liczba klatek powyżej 30 na sekundę też nie będzie potrzebna dla laików
 • Ograniczenie liczby akcji – Podczas edycji filmu możemy użyć konkretnej liczby akcji, potem trzeba zapłacić
 • Ograniczenie czasowe filmu – mówi samo za siebie.

Oczywiście nie sposób oczekiwać, aby wszystkie programy były w pełni za darmo, ale jeśli przeczytaliście nasze zestawienie, to na pewno macie już wybrany program, który wam pasuje.

Programy do montowania filmów – podsumowanie

Na rynku znajduje się mnóstwo różnych programów do montowania filmów, tyle że każdy znajdzie coś dla siebie. Większość z nich stara się przyciągnąć potencjalnych klientów darmową wersją próbną lub blokadą pełni możliwości, aby skłonić użytkownika do zapłacenia za pełną wersję. Są programy dedykowane pod konkretne funkcje, są programy open-source, są programy, które są w pełni profesjonalne, a ich opanowanie stanowi trampolinę do pracy w branży.

Rozwój technologii nie ominął też urządzeń mobilnych. Na tych też spotkamy programy do montowania filmów. Te, chociaż często ograniczone przez wielkość urządzenia, świetnie nadają się do edycji filmów pod kątem social media, a niektóre jak aplikacja firmy Apple jest zsynchronizowana między smartfonem iPhone a komputerem Mac.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Wybór zasilacza do karty graficznej Nvidia z serii RTX – kilka wskazówek
Dobra karta graficzna potrzebuje porządnego zasilania. Wybór zasilacza zależy od kilku rzeczy, takich jak moc, jakość i to, jak bardzo dany sprzęt obciąża system. Karty
Robot sprzątający Dreame X40 Ultra – pomoc w codziennych porządkach
Zachowanie porządku w domu jeszcze do niedawna wymagało nieco wysiłku, a użycie tradycyjnego odkurzacza dla wielu osób nie należało do przyjemności. Dzisiaj mamy na szczęście
AI nie tylko dla ekspertów: sposoby na wprowadzenie sztucznej inteligencji do codziennej pracy
Sztuczna inteligencja coraz śmielej wkracza zarówno do naszego życia osobistego, jak i zawodowego. Wzbudza przy tym całe spektrum emocji – od zachwytu swoimi możliwościami po
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *