Sterowniki to programy uruchamiające się wraz z systemem operacyjnym, dzięki którym system ten jest w stanie prawidłowo rozpoznać urządzenie. Niezależnie, czy wkładamy do komputera pendrive, gramy w grę, czy drukujemy dokumenty na naszej drukarce, wszystkie te czynności są obsługiwane przez sterowniki.

Przy niektórych urządzeniach (jak np. karty graficzne, czy chipset płyty głównej) warto mieć najnowsze sterowniki, aby zapewnić sobie jak najlepsze wrażenia z użytkowania komputera. Poniżej przedstawimy kilka najlepszych programów do pobierania sterowników w systemie Windows.

IObit Driver Booster 9

IObit Driver Booster 9

Driver Booster to najpopularniejsza aplikacja do automatycznego pobierania sterowników. Mamy tutaj do wyboru dwie wersje programu: wersja darmowa oraz wersja Pro, za którą zapłacimy 85 zł rocznie. Zdecydowanie polecamy wybranie wersji darmowej.

Przy instalacji Driver Booster 9 powinniśmy uważać na wszechobecne reklamy, które starają się zainstalować inne programy na naszym komputerze. Jest to strasznie uciążliwe, albowiem takie programy dodają się do listy aplikacji uruchamianych automatycznie z systemem.

Poza toporną instalacją program do automatycznego pobierania sterowników Driver Booster jest bardzo łatwy w użytkowaniu. Wystarczy, że po jego uruchomieniu klikniemy duży przycisk “Skanuj”, a program znajdzie najnowsze sterowniki dla naszego komputera.

Po zakończeniu wyszukiwania wszystkich sterowników klikamy “Aktualizuj teraz” i czekamy, aż Driver Booster pobierze i zainstaluje sterowniki. W wersji darmowej pobieranie jest niestety sztucznie ograniczone, aby (tak samo, jak wszechobecne reklamy) zachęcić do przejścia na wersję Pro.

Zalety

 • Łatwy w użytkowaniu
 • Po skanowaniu automatycznie wyszukuje i pobiera wszystkie sterowniki

Wady

 • Wszechobecne reklamy wersji Pro i innych aplikacji producenta
 • Sztuczne ograniczanie pobierania i pozostałych funkcji w darmowej wersji
 • Droga wersja Pro w porównaniu do oferowanych możliwości
 • Minimalizowanie okna przy próbie zamknięcia przyciskiem “x”

Driver Easy

Driver Easy

Driver Easy to kolejny program do pobierania sterowników na naszej liście. Identycznie jak w przypadku programu Driver Booster możemy tutaj wybrać dwie wersje: wersję darmową lub wersję Pro, która kosztuje 30 dolarów (na ten moment 140 zł) rocznie. Tak jak w przypadku wszystkich innych aplikacji na tej liście, polecamy wybór wersji darmowej.

Driver Easy jest bardzo łatwy zarówno w instalacji, jak i w użytkowaniu. W instalatorze nie znajdziemy żadnych reklam, a jedyna takowa, jest stale obecna po otwarciu programu na pasku po lewej stronie. Kiedy już uruchomiliśmy aplikację Driver Easy, wystarczy, że klikniemy “Scan Now” a wyszukane zostaną najnowsze sterowniki dla naszych podzespołów.

Niestety czar pryska, gdy przy próbie instalacji wszystkich sterowników naraz zostajemy przekierowani na stronę z cennikiem wersji Pro. Wersja Free zezwala bowiem tylko na pojedyncze pobieranie oraz instalowanie sterowników i to z ograniczoną prędkością.

Zalety

 • Łatwy i nienatarczywy w instalacji
 • Prosty w użytkowaniu
 • Automatycznie wyszukuje najnowsze sterowniki
 • Poprawne zamykanie po wciśnięciu przycisku “x”

Wady

 • Konieczność pobierania i instalowania każdego sterownika pojedynczo w wersji darmowej
 • Sztuczne ograniczanie pobierania w wersji Free
 • Wciąż obecna (choć nie natarczywa) reklama wersji Pro
 • Wysoka cena wersji Pro

Snappy Driver Installer

Snappy Driver Installer

W porównaniu do reszty aplikacji program do pobierania sterowników Snappy Driver Installer jest bardzo lekki. Wersja Lite waży zaledwie 5 MB i nie wymaga przeprowadzenia pełnej instalacji.

Wystarczy, że rozpakujemy pobrany plik i program jest już gotowy do działania. Nie ma tutaj również do wyboru wersji darmowej i pro. Wszystkie warianty programu Snappy Driver Installer są dostępne w pełni za darmo.

Po uruchomieniu programu zostanie wyświetlone okno, w którym możemy zdecydować czy program ma pobrać wszystkie sterowniki od razu, czy tylko wyświetlić dostępne aktualizacje. Pobieranie nie jest sztucznie ograniczane, a całą kolekcję sterowników możemy zaktualizować jednocześnie.

Zalety

 • Bardzo lekki
 • Nie wymaga instalacji (wystarczy rozpakować i uruchomić pobrany plik)
 • Łatwy w użytkowaniu
 • Możliwość automatycznego pobrania i instalacji dostępnych sterowników
 • Pełna wersja dostępna za darmo
 • Brak ograniczonego pobierania
 • Poprawne zamknięcie po kliknięciu przycisku “x”

Wady

 • Trochę przestarzały wygląd

Windows Update

Windows Update

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale program do pobierania sterowników znajduje się już na każdym komputerze z Windowsem 10/11, a nazywa się on Windows Update.

Windows Update jest częścią systemu Windows, która ma za zadanie automatycznie zaktualizować system, oraz sterowniki urządzenia. Program działa całkowicie automatycznie i zazwyczaj nawet nie zauważamy jego działania. Jeżeli kiedyś zastanawialiście się, czemu Internet chwilo zwolnił, to bardzo możliwe, że to Windows Update pobierał właśnie aktualizację.

Wszystkie sterowniki aktualizowane przez Windows Update są dokładnie testowane. Ma to swoje plusy, albowiem możemy być pewni o stabilność pracy naszego komputera. Jednak minusem takiego działania jest to, że sterowniki dla takich urządzeń jak karty graficzne nie będą najnowsze. Posiadanie starszych sterowników graficznych może odbić się m.in. gorszą wydajnością w niektórych nowych grach.

Program do aktualizowania sterowników Windows Update może też mieć problem z wyszukiwaniem sterowników dla starszych/bardziej egzotycznych urządzeń.

Zalety

 • Program do pobierania sterowników preinstalowany w systemie
 • Działa automatycznie bez wiedzy użytkownika
 • Pobiera i instaluje sterowniki

Wady

 • Może mieć problemy ze starszymi/rzadziej spotykanymi podzespołami
 • Jego działania mogą wpływać na responsywność komputera/Internetu

Czy warto instalować sterowniki manualnie?

Jak widać, wiele aplikacji do instalacji sterowników (zwłaszcza w wersji darmowej) ma swoje wady. Tylko, czy w ogóle potrzebny jest nam taki program do pobierania sterowników? Czy rzeczywiście pozwolą nam one zaoszczędzić czas? Naszym zdaniem w większości przypadków lepsze będzie manualne zainstalowanie sterowników. Nie tylko zaoszczędzimy czas na pobieraniu, ale nie będziemy też musieli pobierać dodatkowego, niepotrzebnego oprogramowania w celu wykonania aktualizacji.

Wielu użytkowników może przerażać ogromna liczba sterowników znajdujących się na komputerze, jednak nie musimy sami aktualizować każdego z nich! Gdy przyjdzie odpowiedni moment, Windows Update zrobi wszystko za nas w tej kwestii.

Całkowicie manualnie warto co jakiś czas aktualizować sterowniki karty graficznej, chipsetu oraz urządzeń, z którymi mamy nagminne problemy. Taka aktualizacja nie jest także wcale taka trudna. Wystarczy wejść na stronę producenta/urządzenia, pobrać sterowniki, a następnie dwukrotnie kliknąć pobrany plik, aby rozpocząć instalację.

Dzięki temu będziemy pewni, że nasze sterowniki będą najnowsze i w 100% kompatybilne z naszymi podzespołami. Nie musimy się też obawiać, czy na pewno pobraliśmy poprawne sterowniki. Większość z nich sprawdza przed instalacją czy urządzenie jest kompatybilne z programem, więc na pewno nie uszkodzimy w ten sposób naszego sprzętu.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Jak grać w Teamfight Tactics? Jak grać w TFT (Teamfight Tactics)? Poradnik
Czasami tak bywa, że najpopularniejsze gry powstają na podstawie modów tworzonych przez społeczność graczy. Tak było z DOTĄ 2, która rozpoczęła swoją historię jako mod
Jak grać jungle w LOLu? Jak grać jungle w LOL-u? Poradnik i najlepsze wskazówki
Znacie LOL-a? Kto nie zna! Jeśli jednak jakimś cudem pominęliście istnienie tej gry, szybko zerknijcie do naszego rankingu najlepszych darmowych gier na PC i to
nintendo direct Nowe gry na Nintendo Switch zapowiedziane!
Co prawda do premiery każdego poniższego tytułu zostało jeszcze trochę czasu, to przynajmniej nie musieliśmy długo czekać na same zapowiedzi. Podczas wczorajszego 40-minutowego streamu, nowe
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *