Programy do wirtualizacji to w odpowiednich rękach potężne narzędzia. To rodzaj oprogramowania, który pozwala użytkownikowi na tworzenie wielu wirtualnych maszyn na jednym fizycznym komputerze. Wirtualne maszyny mają wiele pożytecznych zastosowań. Dzięki nim wielu użytkowników może korzystać z jednego komputera lub jeden użytkownik może zainstalować wiele systemów operacyjnych na jednej maszynie. Programy do wirtualizacji mogą zostać również użyte do poprawienia wydajności komputera, czy nawet zmniejszenia liczby potrzebnych komputerów w firmie.

Programy do wirtualizacji – różne typy

Programy do wirtualizacji mają kilka różnych rodzajów w zależności od ich przeznaczenia. Z tego powodu każdy z nich ma swoje zalety i wady, na których szerzej skupimy się przy omawianiu konkretnych programów.

  • Typ 1 (lub “bare metal”) – wymaga zainstalowania specjalnego programu w roli hypervisora. Ten typ wirtualizacji zapewnia najlepsze działanie, ale może być trudny w konfiguracji.
  • Typ 2 (lub “hosted”) – to najczęściej spotykany typ wirtualizacji w warunkach domowych. Działa na już standardowo zainstalowanym systemie operacyjnym (Windows lub Linux). Jest łatwiejszy w konfiguracji, ale może być wolniejszy.

Programy do wirtualizacji mają wiele zastosowań. Powszechnym sposobem ich użycia jest konsolidacja wiele fizycznych serwerów w mniejszą liczbę maszyn wirtualnych. To oczywiście przekłada się na zmniejszenie potrzebnego miejsca, poboru prądu oraz gąszczu okablowania.

Najlepsze programy do wirtualizacji – przegląd

Wirtualizacja stała się bardzo ważną częścią sieci IT dla wielu organizacji. Pomaga zredukować koszt potrzebnego sprzętu, zwiększa efektywność operacyjną i pozwala na lepsze możliwości odzyskiwania danych w przypadku awarii. Wybierając program do wirtualizacji, bardzo ważne jest, żeby dobrać odpowiednie narzędzie do swoich zastosowań.

Jeśli nie wiesz, na co zwrócić uwagę decydując się na najlepszy program do wirtualizacji, przewiń do końca tekstu, gdzie postaramy się ci z tym pomóc.

VirtualBox – darmowy program do wirtualizacji

VirtualBox – darmowy program do wirtualizacji
VirtualBox to potężne narzędzie do wirtualizacji dla firm, a także użytkowników domowych.
Ma bardzo bogatą ofertę możliwości, działa bardzo sprawnie, jest także darmowy, co sprawi, że i użytkownicy domowi i firmy mogą przetestować w działaniu, czy to rozwiązanie dla nich. Darmowy program do wirtualizacji VirtualBox podlega pod General Public License w wersji 3.

Aktualnie VirtualBox działa na Windowsie, Linuxie, Solarisie i macOS, a pozwala na uruchomienie w nim między innymi takich systemów:

  • Windows (NT 4.0, 2000, XP, Server 2003, Vista, Windows 7, 8, 10).
  • DOS/Windows 3.x.
  • Linux (2.4, 2.6, 3.x i 4.x).
  • Solaris i OpenSolaris.
  • OS/2.
  • OpenBSD.

VirtualBox jest ciągle wspierany i rozwijany, ma częste aktualizacje i stale rosnącą liczbę możliwości i obsługiwanych systemów operacyjnych. Dzięki open-source ma prężne community, ale przede wszystkim jest wciąż rozwijany przez Oracle.

Zalety

  • Darmowy program do wirtualizacji.
  • Oprogramowanie open-source.
  • Prosty w użyciu.
  • Świetne narzędzie do testowania aplikacji przed instalacją na swój komputer.

Wady

  • Od niedawnego updatu nie wspiera aplikacji na Androida.

VMware Workstation Pro – profesjonalny program do wirtualizacji

VMware Workstation Pro – profesjonalny program do wirtualizacji
WMware Workstation Pro to profesjonalny program do wirtualizacji,
dzięki któremu możesz tworzyć, testować i demonstrować oprogramowanie na wielu różnych urządzeniach, platformach i chmurach. Ułatwia uruchamianie naprawdę złożonych lokalnych środowisk wirtualnych w celu symulacji systemów operacyjnych, platform i chmur. Wszystko z jednego lokalnego komputera.

Dzięki VMware Workstation Pro możesz odpalać maszyny wirtualne i kontenery na jednym PC. Obsługuje większość systemów operacyjnych. Pozwala uruchomić drugi pulpit z innymi ustawieniami prywatności i sieci dla lepszej ochrony online. Można uruchomić maszynę wirtualną na swoim komputerze, a następnie podłączyć się do niej zdalnie.

Zalety

  • Bardzo zaawansowany, ale wciąż łatwy w obsłudze.
  • Bardzo mocny i szybki.
  • Nie wpływa na moc komputera.

Wady

  • Płatny program do wirtualizacji.
  • Może być “za duży” dla użytkowników domowych.

QEMU – darmowy program do wirtualizacji

QEMU – darmowy program do wirtualizacji
QEMU (skrót od “Quick EMUlator) to kolejne darmowe i open-source oprogramowanie do wirtualizacji.
QEMU emuluje centralne jednostki obliczeniowe poprzez dynamiczną translację binarną i dostarcza zestaw modeli urządzeń, umożliwiając uruchamianie różnych niezmodyfikowanych systemów operacyjnych-gości.

Zapewnia również tryb przyśpieszony dla wsparcia miksu tłumaczenia binarnego (dla kodu jądra) i natywnego wykonania (dla kodu użytkownika). W ten sposób działa tak samo, jak VirtualBox i VMware Workstation Pro. QEMU można używać też do wyłącznej emulacji CPU dla procesów poziomu użytkownika, pozwalając aplikacjom skomplikowanym dla jednej architektury być uruchamianym na innej.

Zalety

  • Dobra alternatywa dla najczęściej używanych funkcji z VirtualBox.
  • Darmowy i open-source program do wirtualizacji.
  • Jest członkiem organizacji Software Freedom Conservancy, która wspomaga prawnie projekty open-source.

Wady

  • Może być ciężko ogarnąć.
  • Dokumentacja jest niepełna i trudna do znalezienia.

Kernel Virtual Machine – darmowy program do wirtualizacji

Kernel Virtual Machine – darmowy program do wirtualizacji
Kernel Virtual Machine (w skrócie KVM) to program do wirtualizacji stworzony dla Linuxa na hardware x86.
Zawiera wtyczki wirtualizujące Intel VT i AMD-V. Składa się z modułu kernel kwm.ko, który zapewnia wirtualizację jądra infrastruktury oraz moduły kvm-intel.ko i kvm-amd.ko dedykowane procesorem. KVM wymaga do pracy zmodyfikowanego QEMU, aczkolwiek prowadzone są prace, aby to zmienić.

Program do wirtualizacji Kernel Virtual Machine można użyć do stworzenia wielu maszyn wirtualnych, które obsłużą niezmodyfikowane obrazy Linuxa i Windowsa. Każda taka maszyna ma wirtualne podzespoły: kartę sieciową, graficzna, dysk i inne. KVM to oprogramowanie open-source.

Zalety

  • Darmowy program do wirtualizacji.
  • Open-source.

Wady

  • Obsługa tylko Windowsa i Linuxa.
  • Wymaga innego programu do działania (QEMU).

Anbox – program do wirtualizacji Androida

Anbox – program do wirtualizacji Androida
Anbox to program do wirtualizacji Androida.
Sama nazwa to skrót od “Android in a box”. Jego zasada działania polega na tym, że umieszcza system operacyjny Android w kontenerze, blokuje dostęp do sprzętu i integruje podstawowe usługi systemowe z systemem Linux/GNU. Każda aplikacja zrobiona na Androidzie będzie zintegrowana z systemem operacyjnym jak natywna aplikacja.

Dla osiągnięcia celu program do wirtualizacji Anbox używa technologii takich jak kontenery LXC dla oddzielenia systemu operacyjnego Android od hosta. Anbox działa z każdą wersją Androida, a twórcy starają się trzymać kroku każdej nowej dostępnej wersji z Android Open-Source Project.

Zalety

  • Dedykowany program do wirtualizacji Androida.
  • Świetny sposób na integrację apek z Androida do Linuxa.
  • Łatwiejszy w obsłudze od Android-x86.

Wady

  • Tylko na Linuxa.

Wine – darmowy program do wirtualizacji

Wine – darmowy program do wirtualizacji
Wine to darmowy program do wirtualizacji,
który oczywiście jest również open-source. Jego cel jest prosty: służy do instalowania aplikacji z Windowsa na systemach, które ich nie wspierają. Mówiąc wprost: dzięki Wine można instalować aplikację z Windowsa na Linuxie lub Macu.

Zalety

  • Możliwość instalacji aplikacji z Windowsa na Linuxie lub Macu.
  • Rosnąca biblioteka wspieranych aplikacji.

Wady

  • Nie jest zbyt przyjazna użytkownikowi.
  • Sporo bugów.

Parallels Desktop – program do wirtualizacji na Maca

Parallels Desktop – program do wirtualizacji na Maca
Celem programu do wirtualizacji Parallels Desktop jest możliwość odpalania aplikacji z Windowsa, ale na Macu.
Można śmiało przyjąć, że swój cel spełnia doskonale – jego biblioteka wspieranych aplikacji przekracza 200 tysięcy tytułów w tym Microsoft Office. W dodatku można to robić bez restartu systemu, a także kopiować i przeciągać pliki z jednego systemu na drugi.

Parallels Dekstop jest zoptymalizowany pod procesory Intela oraz Apple M1. Dzięki temu aplikacje z Windowsa odpalane na Macu w żaden sposób nie spowolnią twojego komputera. Niestety jest to wersja płatna, ale z 14-dniowym trialem.

Zalety

  • Dedykowany program do wirtualizacji na Maca.
  • Potężna biblioteka wspieranych aplikacji.
  • Kopiowanie i przeciąganie plików z jednego systemu na drugi.

Wady

  • Niestety jest to program płatny.

Programy do wirtualizacji systemów – jak wybrać odpowiedni?

Programy do wirtualizacji systemów operacyjnych stały się tak powszechne, że to praktyczne standardowe narzędzie w IT. Na pierwszy rzut oka wszystkie są podobne. Na co zwrócić uwagę, żeby wybrać odpowiedni dla siebie?

    1. Oceń, w jakim stopniu potrzebujesz wirtualizację. Niektóre firmy użyją tego do serwerów, większę będą wirtualizować całe swoje datacenter. Pojedynczy użytkownicy mogą ich potrzebować tylko do testów.
    2. Określ zapotrzebowanie na nakład pracy (workload). Większe firmy będą potrzebować wyższej wydajności niż tylko wsparcie dla podstawowych aplikacji internetowych.
    3. Skalowalność. Określ, czy nie będziesz potrzebował w przyszłości nagłej rozbudowy.
    4. Poziom automatyzacji.
    5. Support i utrzymanie. Płatne rozwiązania oferują w tej kwestii więcej niż darmowe oprogramowanie open-source.
    6. Koszt. To się wprost wiąże w poprzednim punktem.
    7. Twoje doświadczenie z programami do wirtualizacji. Zdecydowanie lepiej zdobyć trochę doświadczenia, zanim zapłacisz grube pieniądze za płatny program.
    8. Integracja. Programy do wirtualizacji systemów mają support dla różnych systemów operacyjnych. Część jest uniwersalna i pokrywa wiele z nich, a część jest dedykowana jednemu.
    9. Poziom bezpieczeństwa.

Powyższe punkty to oczywiście absolutne podstawy. Zawsze powinniście dobierać oprogramowanie pod swoje potrzeby.

Programy do wirtualizacji systemów operacyjnych – podsumowanie

Maszyny wirtualne to bardzo przydatne narzędzia praktycznie w całym IT. Ich zastosowania ciężko jednak ograniczyć do pojedynczych możliwości. W końcu można na nich “tylko” testować, ale równie dobrze można je użyć do stworzenia dużej serwerowni lub datacenter dla wielkich korporacji. Odpowiedni program do wirtualizacji to bardzo ważny wybór, chociaż na szczęście wiele z nich to darmowe programy do wirtualizacji.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Gry na PC dla różnych typów graczy – ranking według gatunków
Istnieje wiele powodów, przez które gry na PC są tak lubiane i popularne, a jednym z nich jest mnogość gatunków, dzięki czemu każdy typ gracza
Nowoczesne technologie, które wkraczają do codziennego życia — które warto znać?
Rozwój technologii, w tym takiej, która może przydać się w codziennym życiu, nie skończył się na Internecie i smartfonach. Wciąż pojawia się wiele ciekawych, nowatorskich
Xbox S – dlaczego warto zakupić?
Zakup konsoli do gier to często niemały wydatek. Dlatego warto zdecydować się na model od cenionego producenta, który będzie gwarantował nie tylko najwyższej jakości sprzęt,
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *