Jeśli zdecydujecie się na zakup nawilżacza, czeka was nie tylko wybór konkretnego modelu. Najpierw musicie określić, jaki dokładnie rodzaj nawilżacza potrzebujecie. Powietrze w domu można nawilżyć na kilka sposobów, nawet tak prostych, jak zawieszenie mokrego ręcznika na kaloryferze.

Zdecydowanie lepiej zdecydować się jednak na elektryczny nawilżacz powietrza, który zapewni również szereg innych funkcji. Tylko jakie są rodzaje nawilżaczy powietrza i który wybrać? Zapraszamy do naszego poradnika!

Nawilżacz powietrza – rodzaje

Przeglądając internet, łatwo dostrzeżecie różne nawilżacze powietrza, a często nawet kompletnie odmienny podział. Skąd to się bierze? Zanim przejdziemy do pełnego przeglądu rodzajów nawilżaczy powietrza, postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Zacznijmy od prawidłowego podziału. Są następujące rodzaje nawilżaczy powietrza:

  • nawilżacz powietrza ewaporacyjny
  • nawilżacz ultradźwiękowy
  • nawilżacz parowy.

Skąd się w takim razie biorą urządzenia określane np. jako nawilżacze z ciepłą lub chłodną mgiełką, lub cichy nawilżacz powietrza? Otóż są to ich funkcje, które mogą występować niezależnie od rodzaju nawilżacza powietrza. Wiele sklepów pozwala na wybranie urządzenia na podstawie dostępnych funkcji, stąd mogą czasem być przedstawione jako rodzaj. Niektóre urządzenia premium będą łączyć wiele funkcji, tak mają np. nawilżacze powietrza Venta.

Tym krótkim wstępem przejdźmy do sprawdzenia, jakie są rodzaje nawilżaczy powietrza.

Nawilżacz powietrza ewaporacyjny

który nawilżacz powietrza wybrać nawilżacz ewaporacyjny

Nawilżacz powietrza ewaporacyjny to popularny typ nawilżaczy stosowany do wypierania suchego powietrza w pomieszczeniach. Jego sposób działania polega na wykorzystaniu wentylatora do zasysania suchego powietrza. W środku urządzenia znajduje się knot lub filtr nasycony wodą. Gdy powietrze przechodzi przez mokry filtr, zbiera wilgoć. Następnie urządzenie rozprowadza ją z powrotem do pomieszczenia.

Sporą zaletą nawilżaczy ewaporacyjnych jest ich cena. W porównaniu do nawilżaczy ultradźwiękowych i parowych są zwykle tańsze. Oba te typy mogą być droższe ze względu na zastosowane w nich bardziej złożone mechanizmy. W pierwszym przypadku mowa o wibrującej membranie, która rozbija wodę na mikroskopijne kropelki. W drugim przypadku chodzi o go towanie wody i chociaż jest to dla wszystkich oczywiste, to jednak wystarczy, żeby podnieść cenę.

Jakie są wady i zalety ewaporacyjnych nawilżaczy powietrza?

Plusy

  • Efektywność energetyczna – nawilżacz ewaporacyjny zużywa mniej prądu od innych rodzajów.
  • Mniejszy hałas – chociaż wiatrak może wzbudzać podejrzenie głośnej pracy, to jednak są to dosyć ciche urządzenia.
  • Minimalna konserwacja – nie wymagają częstego czyszczenia i konwersacji poza regularną (ale nie częstą) wymianą knotu lub filtra.
  • Brak pyłu mineralnego – modele ultradźwiękowe mogą (ale nie muszą) wytwarzać biały pył mineralny, jeśli nie będziesz stosował wody destylowanej lub demineralizowanej. Nawilżacz ewaporacyjny nie ma tego problemu.
  • Niższa cena – wspominaliśmy już o tym w tekście, ale ewaporacyjne nawilżacze cechują się najprostszą konstrukcją, a co za tym idzie najniższą ceną.

Minusy

  • Ograniczona kontrola wilgotności powietrza – w przeciwieństwie do innych modeli nawilżacze ewaporacyjne nie mają możliwości dostosowania poziomu wilgotności. Z reguły można je tylko włączyć i wyłączyć.
  • Niższa wydajność – prosta technologia i niższa cena może się wiązać z niższą wydajnością tych urządzeń.
  • Wymiana filtrów – wymagana konserwacje jest minimalna, ale wciąż trzeba regularnie wymieniać filtr/knot.
  • Potencjał rozwoju pleśni – ta się może rozwinąć właśnie na knotach lub filtrach, jeśli nie będą odpowiednio często wymieniane.

Jeżeli interesuje was ten rodzaj urządzenia, sprawdźcie nawilżacz ewaporacyjny – ranking.

Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy

nawilżacze powietrza rodzaje nawilżacz ultradźwiękowy

Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy to urządzenie wykorzystujące technologię ultradźwiękową do wytwarzania drobnej mgiełki pary wodnej. To właśnie za jej pomocą zwiększa poziom wilgoci w powietrzu. Modele te działają poprzez wprawienie w wibracje małej metalowej membrany w częstotliwość ultradźwiękową (zwykle między 1 a 2,4 megaherca) w celu wytworzenia kropelek wody. Kropelki te są następnie uwalniane do powietrza w postaci chłodnej, widocznej mgiełki.

Nawilżacze ultradźwiękowe nie wykorzystują podgrzewania ani ruchomych części. To sprawia, że jako urządzenia są energooszczędne i cichsze od innych rodzajów nawilżaczy. Używają tylko jednego małego silnika do generowania wibracji. Pod względem ceny mogą prezentować się lepiej niż nawilżacze parowe, aczkolwiek ze względu na wiele funkcji możecie się spotkać z dużym rozwarstwieniem cen.

Sprawdźmy więc, jakie są wady i zalety ultradźwiękowych nawilżaczy powietrza.

Plusy

  • Równomierne rozprowadzanie wilgoci – dzięki technologii ultradźwiękowej pokrycie powierzchni jest bardziej równomierne.
  • Kojący wpływ na zdrowie – zapewniają ulgę dla suchej skóry, przekrwionej błony śluzowej nosa i objawów alergii.
  • Łatwe w utrzymaniu – nie wymagają nawet wymiany filtra.
  • Łatwe w użyciu – nie wymagają nagrzewania.
  • Spory wybór, jeśli chodzi o dodatkowe funkcje – higrometry, timery, a nawet lampki nocne.

Minusy

  • Osiadanie białego pyłu mineralnego – popularny problem przy użytkowaniu ultradźwiękowych nawilżaczy powietrza. Podczas pracy urządzenia dochodzi do rozkładania obecnych w wodzie minerałów, co może objawić się właśnie wspomnianym pyłem. Można to zniwelować przez użycie wody destylowanej lub demineralizowanej. Istnieją również modele wyposażone we wkłady demineralizujące, które filtrują wodę.
  • Czyszczenie – może być trudniejsze niż w przypadku nawilżaczy ewaporacyjnych bądź parowych.

Jeżeli interesuje was ten rodzaj urządzenia, sprawdźcie nawilżacze powietrza Sharp.

Nawilżacz powietrza parowy — co to?

rodzaje nawilżaczy nawilżacz parowy

Nawilżacz powietrza parowy, znany również jako waporyzator parowy, to rodzaj nawilżacza, który działa poprzez gotowanie wody w celu wytworzenia pary. Następnie para roznosi się po pomieszczeniu i zwiększa wilgotność powietrza. Ich zasada działania jest prosta: woda ze zbiorniczka jest gotowana za pomocą wewnętrznych elementów grzewczych, aż zmieni się w parę. Ta jest uwalniana do powietrza przez odpowietrznik lub dyszę.

Technologia nawilżania za pomocą podgrzewania wody może wydać się archaiczna i prosta, jednak te modele również doczekały się unowocześnień. Z tego powodu nie będą one należały do najtańszych. Ciężko jednak określić ich cenę ze względu na to, że najprostsze modele mogą być naprawdę tanie, podczas gdy modele z większą ilością funkcji będą odpowiednio droższe.

Przyjrzyjmy się zatem, jakie są wady i zalety parowych nawilżaczy powietrza.

Plusy

  • Efektywność – para wodna podnosi wilgotność w natychmiastowym tempie.
  • Ciepła mgiełka – przyjemna w odbiorze, stworzy w mieszkaniu niesamowicie sielankowy klimat.
  • Bezpieczeństwo – w procesie doprowadzenia wody do wrzenia giną wszystkie wirusy i bakterie, które mogły się w niej znaleźć.

Minusy

  • Pobór mocy – do podgrzewania wody potrzebne jest dużo większy pobór energii, co przełoży się na większe rachunki.
  • Ryzyko poparzeń – z racji tego, że parowe nawilżacze doprowadzają wodę do wrzenia, łatwo się poparzyć przy nieostrożnym użytkowaniu.
  • Wymagają regularnego czyszczenia – bez tego na elementach grzejących może odkładać się kamień, podobnie jak to się dzieje w czajnikach.

Jeżeli interesuje was ten rodzaj urządzenia, sprawdźcie nawilżacz parowy – ranking.

Jaki nawilżacz powietrza kupić? Podsumowanie

Znacie już rodzaje nawilżaczy powietrza, ale wciąż pozostaje pytanie: jaki nawilżacz powietrza kupić. Kluczem do wyboru pasującego urządzenia jest zastanowienie się nad swoimi potrzebami. Jakie są wasze potrzeby, na jak głośną pracę nawilżacza możecie sobie pozwolić lub czy będziecie go regularnie konserwować.

Duże znaczenie mają również dodatkowe funkcje i opłacalność energetyczna. Jeśli weźmiecie to wszystko pod uwagę, to z wiedzą wyniesioną z naszego poradnika łatwo zdecydujecie, jaki nawilżacz powietrza kupić!

WARTO PRZECZYTAĆ:

plasmacluster Jak działa technologia Plasmacluster i co warto o niej wiedzieć?
Nie da się ukryć, że jakość powietrza w Polsce nie powala. Jest ona szczególnie zła na tle innych państw Europy, ale nawet, jeśli weźmiemy pod
cichy nawilżacz powietrza Cichy nawilżacz powietrza – wszystko, co musisz wiedzieć
W dzisiejszym szybkim i często hałaśliwym świecie znalezienie chwil spokoju i wyciszenia może być prawdziwym luksusem. Relaks przy świeżym powietrzu jest coraz częściej trudno dostępny,
elektryczny nawilżacz powietrza Elektryczny nawilżacz powietrza – wszystko, co musisz wiedzieć
Jeśli lubicie mieć w domu komfort zapewniany przez odpowiednio nawilżone powietrze, elektryczny nawilżacz powietrza to świetny pomysł. W odróżnieniu od zwykłych nawilżaczy zapewnia zawsze stały
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *