Oculus Rift S nie jest już dostępny w oficjalnej sprzedaży, ale wciąż można kupić egzemplarz z drugiej ręki. Zanim jednak skorzysta się z takiej oferty, dobrą praktyką będzie sprawdzenie, jakie są jego wymagania. Mają one monumentalne znaczenie, jako że Rift S nie działa samoistnie, a poprzez współpracę z komputerem, z którego mocy obliczeniowej korzysta. Zbyt słaby komputer sprawdzi, że urządzenie nie będzie działało prawidłowo.

Stąd też to, jakie wymagania Oculus Rift S przewiduje dla potencjalnych użytkowników to aspekt, którego nie można pominąć. Z góry możemy wskazać, że nie są to wymagania niebywale wysokie, więc wiele gamingowych PC-tów powinno je spełnić, i to nawet z nawiązką. Wszystkich szczegółów na ten temat (a także m.in. w zakresie specyfikacji omawianych gogli VR) dowiecie się, czytając dalej!

Oculusa Rift S – minimalne oraz rekomendowane

Tak jak tradycyjne komputery i laptopy generują “zwykły” obraz w grach, tak też generują go gogle VR, mają jednak utrudnione zadanie, ponieważ muszą zrobić to w 360 stopniach. W praktyce oznacza to konieczność korzystania z niemałej mocy obliczeniowej.

Jednym ze sposobów na obniżenie kosztów związanych z goglami VR jest przeniesienie ciężaru związanego ze wspomnianą mocą obliczeniową nie na same gogle, a na PC użytkownika. Nie może to jednak być jakikolwiek komputer, a taki, który pozwoli na sprawne, płynne działanie gogli.

Twórcy Rifta S przygotowali dwa zestawy konfiguracji – jedną minimalną i drugą rekomendowaną. Najlepiej, aby sprzęt spełniał te drugie, ale w przypadku spełniania jedynie wymagań minimalnych również powinien zadziałać. Oba zestawy wymagań Oculus Rifta S znajdziecie poniżej.

oculus rift s
Źródło: Oculus

Wymagania minimalne

Wymagania minimalne, które powinien spełnić PC, aby Oculus Rift S działał prawidłowo, przedstawiają się następująco:

System operacyjnyWindows 10
ProcesorIntel i3-6100 / AMD Ryzen 3 1200, FX4350 lub lepszy
Pamięć RAM8 GB
Karta graficznaNVIDIA GTX 960 / AMD Radeon R9 290 lub lepsza, alternatywnie NVIDIA GTX 1050Ti / AMD Radeon RX 470 lub lepsza
Port USB 1 x USB 3.0
Wyjście wideoKompatybilne wyjście wideo Mini DisplayPort (przejściówka Mini DisplayPort na DisplayPort jest dołączona do Rift S)

Wymagania rekomendowane

Wymagania rekomendowane dla komputera, do którego podpięte zostaną gogle Oculus Rift S, wyglądają następująco:

System operacyjnyWindows 10
ProcesorIntel i5-4590/AMD Ryzen 5 1500X lub lepszy
Pamięć RAM8 GB
Karta graficznaNVIDIA GTX 1060/AMD Radeon RX 480 lub lepsza, alternatywnie NVIDIA GTX 970/AMD Radeon R9 290 lub lepsza
Port USB 1 x USB 3.0
Wyjście wideoKompatybilne wyjście wideo DisplayPort

Specyfikacja Oculus Rift S

Wiemy już, jakie ma wymagania Oculus Rift S, ale co wyróżnia to urządzenie? Gogle Oculus Rift S oferują użytkownikom wyświetlacz LCD o rozdzielczości 2560×1440 (1280×1440 na oko) w 80 Hz. Posiadają zintegrowane głośniki i aż 5 kamer.

Łączą się z komputerem za pomocą portów DisplayPort 1.2 i USB 3.0. Sprzęt waży około 500 gramów, a w zestawie znajdują się gogle, dwa kontrolery dotykowe i kabel DisplayPort.

Sprzęt został wprowadzony do sprzedaży w 2019 roku i wycofany z niej w 2021. Aktualnie zainteresowanych nimi klientów Meta (właściciel Oculusa) odsyła do swoich nowszych gogli Oculus Quest 2.

Czy warto kupić gogle VR?

Wyjaśniliśmy już, jakie wymagania Oculus Rift S stawia komputerom swoich użytkowników, pojawia się jednak jeszcze również inna bardzo ważna kwestia – czy inwestowanie w nie to dobry pomysł, czy na dłuższą metę okaże się stratą pieniędzy?

Bardzo trudno jest odpowiedzieć na pytanie, czy warto kupić gogle VR/AR, ponieważ tak naprawdę wszystko tutaj zależy od indywidualnych preferencji. Są takie osoby, które zakupią gogle, użyją ich kilka razy, a potem sprzęt będzie kurzył się w szafie. Istnieją też tacy gracze, którzy będą korzystać z nich non-stop.

Ciężko jest przewidzieć, do której grupy będzie się należało – najlepiej po prostu skorzystać z usługi wynajmu gogli na kilka tygodni i sprawdzić to samemu. Wiąże się to z pewną opłatą, ale przynajmniej w ten sposób można uniknąć zakupu niepotrzebnego urządzenia za jeszcze większą kwotę.

W teorii nieużywane gogle można odsprzedać, czy to gogle Oculus Rift S, czy inne, ale w praktyce niekoniecznie uda się wyjść “na zero”. Oprócz wynajmu można też spróbować popytać znajomych, czy któryś z nich posiada jakieś gogle i przetestować je za jego zgodą. To rozwiązanie z reguły będzie bezpłatne, aczkolwiek nie każdy będzie miał w gronie swoich przyjaciół posiadacza gogli VR, ponieważ nawet wśród graczy nie są one jeszcze widokiem powszechnym (i kto wie, czy, a jeśli tak, to kiedy się nim staną).

Oculus Rift S wymagania – podsumowanie

Gogle Oculust Rift S poniekąd znikły już dla wielu osób z mapy, jako że tak naprawdę były dostępne w sprzedaży przez bardzo krótki okres. To wciąż jednak kawał solidnego sprzętu, który wiele osób sobie chwaliło, jeśli więc jest okazja nabyć go za okazyjną cenę z drugiej ręki, warto się nad tym zastanowić. Rift S powinien być tańszy niż wiele innych gogli na rynku z racji na to, że korzysta z mocy obliczeniowej podłączonego do niego PC-ta, a nie działa całkowicie samodzielnie.

Oczywiście, takie rozwiązanie ma swoje wady – między innymi powoduje konieczność posiadania komputera, który spełni wymagania Oculus Rift S. Jeśli jednak ktoś inwestuje w tego typu gogle, jest bardzo prawdopodobne, że ma też porządny sprzęt gamingowy, więc w większości przypadków nie powinny one być zbyt problematyczne.



Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

Apple Vision Pro Vision Pro – nowość od Apple. Sprawdź, co o niej wiemy!
Apple stara się regularnie dostarczać na rynek nowe technologie, będące wyznacznikiem jakości. Teraz amerykańska korporacja wypuściła nowe gogle Apple Vision Pro. Sprawdź, co wiemy o
wiedźmin 3 wymagania Wiedźmin 3 wymagania sprzętowe – minimalne i zalecane
Wiedźmin 3 to tytuł w Polsce (i pewnie nie tylko) już wręcz kultowy. Ta wypuszczona w 2015 roku gra doczekała się dwóch dużych dodatków, wielu
wiedźmin 2 wymagania Wiedźmin 2 wymagania na PC – sprawdź, czy możesz zagrać!
Wiedźmin 2: Zabójcy Królów to gra, która ma wielu zwolenników na całym świecie. Nie da się jednak ukryć, że w Polsce z oczywistych względów jest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *