Migracja do Azure potrafi zaskoczyć. Zwłaszcza księgowi dziwią się, dlaczego wszystko kosztuje więcej, niż naprawdę powinno. Powodem są błędy podczas migracji, jednak optymalizacja kosztów chmury jest możliwa również post factum. Jak to zrobić? W naszym artykule znajdziesz odpowiedź!

Kalkulator Azure i TCO

Szacowanie kosztów chmury można przeprowadzić za pomocą aplikacji. To darmowy kalkulator platformy Azure na przykład, z którego korzystają przyszli klienci. Czemu więc narzekają na zaskakująco duże koszty chmury po migracji? Cóż, o ile kalkulator jest przydatny, o tyle pozwala określić wydatki w sposób orientacyjny. Prognozowanie kosztów migracji dzięki niemu nie jest więc jednoznaczne z tym, jak wszystko będzie wyglądać później. Wiele osób popełnia błąd i traktuje aplikację jak wyrocznię.

Kalkulator TCO (total cost of ownership) również należy wykorzystać z pewnym dystansem. To narzędzie do wyliczania całkowitych kosztów posiadania. Dzięki niemu można wybadać możliwości zarządzania zasobami chmury w celu optymalizacji kosztów, aczkolwiek to cały czas wyliczenia orientacyjne. Od nich jednak warto zacząć. Choćby tylko po to, aby mieć punkt odniesienia.

Optymalizacja kosztów chmury poprzez audyt zasobów

Kontrolę kosztów chmury można dalej przeprowadzić na zasadzie weryfikacji realnych zasobów. O co chodzi? O niepotrzebne elementy usługi Azure. Może ich być całkiem sporo, jak się okazuje. Firmy często nawet nie zdają sobie sprawy, że płacą ca coś, z czego tak naprawdę nie korzystają. Koszty infrastruktury wirtualnej mogą dzięki temu wzrosnąć znacząco. W związku z tym konfiguracja środowisk oraz samych usług jest więc niezbędna. Problem dość szczegółowo opisano w artykule na temat optymalizacji kosztów chmury, do lektury którego zachęcamy.

Przegląd środowiska Azure od deski do deski stanowi wręcz fundamentalny krok w celu obniżenia kosztów. Wówczas można się przekonać, że wymagania dotyczące działań w danym czasie wcale nie muszą generować wysokich rachunków. Mądre i konsekwentne wybory pod kątem optymalizacji kosztów chmury powinny opierać się na faktycznych potrzebach firmy w konkretnym okresie i przy konkretnych projektach.

Planowanie i wdrażanie zmian w środowisku chmury

Dogłębna analiza zasobów powinna doprowadzić nas do zoptymalizowania planu. Na tym etapie należy precyzyjnie określić zapotrzebowanie. W bieżącym kwartale, powiedzmy, może nie być tak duże. Za to w następnym może drastycznie wzrosnąć, ale tylko na krótko. W związku z tym harmonogram uruchamiania konkretnych zasobów staje się jak najbardziej przydatny. Trzymanie się go z kolei pozwoli zaoszczędzić na elementach środowiska, które do tej pory były na chodzie zupełnie bez potrzeby.

Z optymalizacją kosztów Azure wiążą się również rabaty. Tak, Microsoft jest dostawcą usług w chmurze, które mogą kosztować ponad 70% mniej w porównaniu z tym, jak to wygląda na bieżących rachunkach. Pozwala na to wczesna rezerwacja instancji. Plan realnego zapotrzebowania na chmurę to w zasadzie klucz. Dzięki niemu jest możliwe precyzyjne określenie obciążeń, więc i rezerwacja konkretnych instancji jest możliwa z wyprzedzeniem. Jeśli zrobi się to rok wcześniej, powiedzmy, w kosztach uwzględniony zostanie stosowny rabat. Już czujesz lekkość na portfelu swojej firmy?

Rozłożenie usług poza Azure

Oczywiście Microsoft Azure to nie jedyne rozwiązanie na rynku. W niektórych przypadkach optymalizację kosztów chmury można osiągnąć za sprawą zarządzania usługodawcami. Trzeba więc poświęcić trochę czasu na uważne przeanalizowanie ofert i wybór produktów w taki sposób, aby osiągnąć niższe koszty po swojej stronie. Część zasobów może w takim razie pozostać w ramach platformy Azure, a część nie. Rozsądny podział co i gdzie sprawi, że przedsiębiorstwo przestanie być uzależnione od jednego usługodawcy.

Trzeba jednak pamiętać, że powyższe nie jest wcale uniwersalną regułą. Bieżące cenniki, promocje, limity czy uwarunkowania technologiczne – jest wiele aspektów, które należy wziąć pod uwagę. Może się bowiem okazać, że potrzeby Twojej organizacji faktycznie pasują jak ulał do tego, co oferuje Azure i wówczas podział będzie mniej opłacalny. W każdym razie analiza oferty wszystkich graczy na rynku to zawsze zdrowa praktyka.

Krok w stronę PaaS

Elastyczność i oszczędność stanowią zgrany duet. Tradycyjne bazy danych w chmurze nie są aż tak elastyczne, a więc i trudniej na nich zaoszczędzić. Model PaaS jednak daje takie możliwości, ponieważ pozwala na tworzenie własnych narzędzi i wdrażanie ich w ramach danej platformy. Licencja może dzięki temu pozostać minimalna, a w zamian uzyska się 100% kontroli nad zasobami w chmurze.

Powyższe to kilka pomysłów na to, jak może – ale nie musi! – wyglądać skuteczna optymalizacja kosztów chmury. To są pewne wskazówki, kierunki warte rozważenia. Niemniej pokazują szeroką perspektywę działań, którą przedsiębiorcy mają do dyspozycji. Na tym oczywiście nie koniec. Tym bardziej więc zachęcamy do lektury tekstu pod podanym wcześniej linkiem.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Zaplanuj swoje podróże i odkryj piękno miejsc z pomocą drona
Drony stały się obecnie na tyle popularne, że ich użycie podczas podróży nikogo nie dziwi. Nie trzeba bowiem regularnie publikować materiałów w mediach społecznościowych, aby
Szczupła produkcja: Klucz do efektywności i konkurencyjności przedsiębiorstw
W świecie stale rosnącej konkurencji i szybkich zmian technologicznych przedsiębiorstwa stale poszukują innowacyjnych sposobów zwiększenia swojej efektywności i konkurencyjności. Jedną z kluczowych koncepcji, które w
Laptopy dla każdego użytkownika – przegląd
Rynek laptopów przynosi cykliczne zmiany odczuwalne dla użytkowników. Odświeżanie wersji oprogramowania i wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych sprawiają, że do dyspozycji masz wiele wariantów tylko na
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *