Chociaż dla wielu ludzi może ta informacja być sporym zaskoczeniem, to jednak sektor kosmiczny w Polsce jest bardzo silny i przechodzi dynamiczny rozwój. W ostatnich 10 latach powstało w Polsce około 400 firm z branży kosmicznej, które stworzyły około 100 nowych technologii o wartości pół miliarda złotych. To wszystko sprawia, że staliśmy się bardzo silnym kandydatem do organizacji największego wydarzenia w branży kosmicznej.

Czym jest International Astronautical Congress?

Międzynarodowy Kongres Astronautyczny, znany częściej pod skrótem IAC (International Astronautical Congress) to coroczne spotkanie podmiotów działających w dziedzinie nauk o kosmosie. W IAC-u biorą udział również szefowie światowych agencji kosmicznych wraz z kierownictwem wyższego szczebla. Sam event składa się z sesji plenarnych, wykładów, spotkań i części wystawowej, w której poszczególne kraje mogą prezentować swoje osiągnięcia.

Historia IAC-a jest bardzo bogata i sięga aż 1950 roku, kiedy to została zorganizowana pierwsza edycja w stolicy Francji. Od tamtej pory kongres odbywa się co roku w innym mieście, a Polska miała już swój mały wkład w to wydarzenie. W 1964 roku Polska zorganizowała w Warszawie 15. edycję IAC. Jakby nie patrzeć było to jednak kompletnie inne czasy i trudno nawiązywać do tego wydarzenia. Edycja, którą tym razem chcemy zorganizować w naszym kraju, będzie już 77. To ponad 60 lat przerwy!

IAC przyciąga rocznie ponad 6 tysięcy uczestników, a do tego dochodzi jeszcze otwarcie na widzów. Polska propozycja zakłada zorganizowanie eventu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, które są w stanie pomieścić wielotysięczną widownię. Wystarczy wspomnieć, że w tym miejscu jest organizowany Pyrkon: największy w Polsce konwent fantastyki, na który w 2022 roku przybyło ponad 55 tysięcy widzów. Całość polskiej oferty na IAC 2026 znajdziecie pod tym adresem.

Czy Polska kandydatura ma szansę na zwycięstwo?

IAC

O tym, czy Polska zostanie wybrana na gospodarza eventu w 2026 roku, dowiemy się podczas tegorocznego spotkania. Event odbędzie się w Baku w dniach 2-6 października, w których trakcie kraje zainteresowane organizacją IAC będą mogły się zaprezentować i pokazać, czemu to właśnie one zasługują na ten zaszczyt.

Polskie starania o organizację eventu zostały zapoczątkowane przez Europejską Fundację Kosmiczną, która ma spore doświadczenie w organizacji spotkań związanych z kosmosem. Jednym z nich jest European Rover Challenge – największe w Europie zawody łazików marsjańskich, na które zjeżdżają się studenci z całego świata, a samo spotkanie jest świetnym wydarzeniem networkingowym dla największych z branży.

W przypadku wyboru Poznania na miejsce organizacji IAC w 2026 podczas eventu zostanie zorganizowana specjalna edycja European Rover Challenge, która wyjątkowo na ten rok przeniesie się do Poznania razem ze strefą wystawców.

W swoich staraniach Europejska Fundacja Kosmiczna została wsparta przez:

  • Polską Agencję Kosmiczną (POLSA),
  • Poznańskie biuro kongresowe,
  • Grupę MTP – Poznańskie centrum kongresowe,
  • The Way – firmę zajmująca się profesjonalną organizacją eventów. W swoim portfolio ma między innymi Światowe Forum Ekonomiczne w Davos, Dreamforce w San Francisco, czy World Urban Forum w Abu Dhabi,
  • Coti Conference.

Oficjalna decyzja zostanie ogłoszona ostatniego dnia, 6 października. Na pewno przeczytacie o tym na Techpolska.pl!

WARTO PRZECZYTAĆ:

No Mans Sky No Man’s Sky dostanie kolejną aktualizację!
Historia No Man’s Sky po prostu nie chce się skończyć. Uwierzycie, jeśli wam powiem, że słynna fatalna premiera tej gry miała miejsce osiem lat temu?
chinscy giganci e-commerce Rząd sprawdza chińskich gigantów e-commerce. Ceny pójdą w górę?
Chociaż nie brakuje głosów, że już dawno powinno się to wydarzyć, rząd dopiero teraz planuje wziąć się za chińskie platformy zakupowe. Chodzi o dobrze znane
Co to gry Indie? Co to “gry Indie”?
W świecie zalanym przez produkcje AAA warto czasem mieć coś… innego. Ile razy można grać w kolejnego asasyna, Far Cry, Need for Speeda? Duże studia
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *