Chociaż dla wielu ludzi może ta informacja być sporym zaskoczeniem, to jednak sektor kosmiczny w Polsce jest bardzo silny i przechodzi dynamiczny rozwój. W ostatnich 10 latach powstało w Polsce około 400 firm z branży kosmicznej, które stworzyły około 100 nowych technologii o wartości pół miliarda złotych. To wszystko sprawia, że staliśmy się bardzo silnym kandydatem do organizacji największego wydarzenia w branży kosmicznej.

Czym jest International Astronautical Congress?

Międzynarodowy Kongres Astronautyczny, znany częściej pod skrótem IAC (International Astronautical Congress) to coroczne spotkanie podmiotów działających w dziedzinie nauk o kosmosie. W IAC-u biorą udział również szefowie światowych agencji kosmicznych wraz z kierownictwem wyższego szczebla. Sam event składa się z sesji plenarnych, wykładów, spotkań i części wystawowej, w której poszczególne kraje mogą prezentować swoje osiągnięcia.

Historia IAC-a jest bardzo bogata i sięga aż 1950 roku, kiedy to została zorganizowana pierwsza edycja w stolicy Francji. Od tamtej pory kongres odbywa się co roku w innym mieście, a Polska miała już swój mały wkład w to wydarzenie. W 1964 roku Polska zorganizowała w Warszawie 15. edycję IAC. Jakby nie patrzeć było to jednak kompletnie inne czasy i trudno nawiązywać do tego wydarzenia. Edycja, którą tym razem chcemy zorganizować w naszym kraju, będzie już 77. To ponad 60 lat przerwy!

IAC przyciąga rocznie ponad 6 tysięcy uczestników, a do tego dochodzi jeszcze otwarcie na widzów. Polska propozycja zakłada zorganizowanie eventu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, które są w stanie pomieścić wielotysięczną widownię. Wystarczy wspomnieć, że w tym miejscu jest organizowany Pyrkon: największy w Polsce konwent fantastyki, na który w 2022 roku przybyło ponad 55 tysięcy widzów. Całość polskiej oferty na IAC 2026 znajdziecie pod tym adresem.

Czy Polska kandydatura ma szansę na zwycięstwo?

IAC

O tym, czy Polska zostanie wybrana na gospodarza eventu w 2026 roku, dowiemy się podczas tegorocznego spotkania. Event odbędzie się w Baku w dniach 2-6 października, w których trakcie kraje zainteresowane organizacją IAC będą mogły się zaprezentować i pokazać, czemu to właśnie one zasługują na ten zaszczyt.

Polskie starania o organizację eventu zostały zapoczątkowane przez Europejską Fundację Kosmiczną, która ma spore doświadczenie w organizacji spotkań związanych z kosmosem. Jednym z nich jest European Rover Challenge – największe w Europie zawody łazików marsjańskich, na które zjeżdżają się studenci z całego świata, a samo spotkanie jest świetnym wydarzeniem networkingowym dla największych z branży.

W przypadku wyboru Poznania na miejsce organizacji IAC w 2026 podczas eventu zostanie zorganizowana specjalna edycja European Rover Challenge, która wyjątkowo na ten rok przeniesie się do Poznania razem ze strefą wystawców.

W swoich staraniach Europejska Fundacja Kosmiczna została wsparta przez:

  • Polską Agencję Kosmiczną (POLSA),
  • Poznańskie biuro kongresowe,
  • Grupę MTP – Poznańskie centrum kongresowe,
  • The Way – firmę zajmująca się profesjonalną organizacją eventów. W swoim portfolio ma między innymi Światowe Forum Ekonomiczne w Davos, Dreamforce w San Francisco, czy World Urban Forum w Abu Dhabi,
  • Coti Conference.

Oficjalna decyzja zostanie ogłoszona ostatniego dnia, 6 października. Na pewno przeczytacie o tym na Techpolska.pl!


Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

Nowy gameplay z Assassin’s Creed Shadows
Nie możecie się doczekać premiery Assassin’s Creed Shadows? Ubisoft lubi tak myśleć, więc stara się budować hype na swoją grę, w końcu premiera już niedługo.
Gmail zaskakuje nowością – drobna zmiana, wielka wygoda!
Google właśnie usprawniło Gmaila! Wprowadzono funkcję związaną z Gemini, dzięki której możliwe jest błyskawiczne dodawanie wydarzeń do kalendarza prosto z poziomu poczty. Zapomnij o ręcznym
diablo 2 Diablo 2: Kultowa klasyka czy frustrująca pułapka?
Diablo 2 to legenda gatunku hack’n’slash, która na zawsze zapisała się w historii gier. Jednak czy rzeczywiście jest tak doskonała, jak twierdzą jej najwięksi fani?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *