Napisz do nas

TechPolska.pl

Znajdziesz nas

iPhone’y to smartfony chwalone przede wszystkim za wysoką jakość wykonania. Jednak są pewne komponenty, które niezależnie od tego, jak dobrej jakości by nie były, po pewnym czasie odznaczać się będą mniejszą wydajnością. Mowa tutaj przede wszystkim o baterii – czas jej działania jest limitowany, natomiast można go przedłużyć dzięki postępowaniu zgodnie ze wskazówkami ekspertów.

Poniżej zebraliśmy dla Was najważniejsze informacje, które powinny pomóc przedłużyć życie Waszych smartfonów. Poruszyliśmy między innymi takie tematy, jak pierwsze ładowanie iPhone, ładowanie do 100% czy szybkie ładowanie. Koniecznie

Używaj ładowarki z zestawu Twojego iPhone’a

Póki co każdy iPhone ma w zestawie dołączoną kompatybilną, oryginalną ładowarkę. To właśnie z tej ładowarki należy korzystać, jeśli chce się zadbać o jak najdłuższe życie baterii w swoim smartfonie. Jeśli na przykład zdarzy nam się, że oryginalna ładowarka zostanie zgubiona lub zniszczona, nie powinno się wymieniać jej na pierwszy lepszy sprzęt firmy trzeciej. Koniecznie powinna to być licencjonowana ładowarka Apple.

Dlaczego? Korzystając z nieoryginalnych elementów, takich jak właśnie niemarkowa ładowarka, narażamy się na przepięcia i inne problemy, które mogą doprowadzić do uszkodzenia urządzenia bądź szybciej obniżyć zdrowie jego baterii. Lepiej więc po prostu nie ryzykować. Jeśli już koniecznie musimy ładować przy użyciu ładowarki innej niż pochodząca od Apple, warto wcześniej sprawdzić, czy jest ona kompatybilna właśnie z iPhone’ami (zazwyczaj powinniśmy znaleźć bez problemu taką informację w Internecie).

Utrzymuj odpowiedni poziom naładowania baterii iPhone

Baterie litowo-jonowe, stosowane między innymi w wielu smartfonach, w tym iPhone’ach, a także innych urządzeniach elektronicznych, mają wiele zalet. Stąd też wynika ich duża popularność. Nie są jednak idealne i pewne działania użytkownika mogą doprowadzić do szybszego pogorszenia się jej stanu. Chodzi tutaj przede wszystkim o całkowite rozładowywanie baterii, tak, że urządzenie samo się wyłączy.

Najlepiej do takich sytuacji nie dopuszczać. Na przykład w razie, gdyby zostało niewiele procent i nie dało się szybko podłączyć smartfona do ładowania, włączać tryb ultra oszczędzania baterii lub podobny. Rozładowywanie (a raczej jego unikanie) to jednak nie wszystko – ładowanie iPhone jest również bardzo ważną kwestię.

Często pojawia się pytanie, jak prawidłowo ładować baterię w iPhone. Wiele osób zastanawia się, czy ładować iPhone do 100 procent, czy też lepiej utrzymywać niższy poziom naładowania. Ładowanie ciągle „do pełna” nie jest tak zabójcze dla baterii, jak jej całkowite rozładowywanie, ale mimo wszystko nie zaleca się takiego rozwiązania. Przyjmuje się, że najlepiej ładować smartfona co najmniej do 40 procent, a  maksymalnie 80 procent. Zaleca się, aby ładować do 100% jedynie około raz w miesiącu.

W związku z tym na przykład podłączanie telefonu do ładowania na całą noc nie jest najlepszym wyjściem. Naładuje się on do pełna w zaledwie kilka godzin i później będzie tylko do rana cały czas utrzymywany na tym poziomie. Takie „niedoładowywanie” iPhone może być nieco bardziej uciążliwe dla użytkownika, ponieważ trzeba ładować częściej i zwracać uwagę na to, aby w odpowiednim momencie przerwać ładowanie. Na dłuższą metę może się to jednak opłacić z uwagi na większą żywotność baterii.

Wpływ na baterię funkcji szybkiego ładowania

Nowe iPhone’y są wyposażone w użyteczną funkcję szybkiego ładowania. Niektórzy mogą jednak zastanawiać się, czy warto jej używać – oszczędza ona co prawda czas, ale czy nie prowadzi przypadkiem do szybszej degeneracji baterii? Krótko mówiąc, nie prowadzi. Odpowiednie odprowadzanie ciepła gwarantuje, że urządzenie się nie przegrzeje, więc bez obaw można tej funkcji używać.

Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, aby zdjąć etui przed szybkim ładowaniem, zwłaszcza, jeśli jest to etui stosunkowo grube. Może ono bowiem utrudniać wspomniane odprowadzanie ciepła i faktycznie doprowadzić do powstawania niepotrzebnych problemów.

Pierwsze ładowanie iPhone – jak zrobić to poprawnie?

Pierwsze ładowanie iPhone to kwestia, na temat której krąży wiele mitów. Wynikają one głównie z tego, że w przypadku starszych typów baterii producenci zalecali przejście w pierwszej kolejności przez jeden pełny proces ładowania, w więc doradzali, aby w pełni załadować, a potem rozładować do zera nowy smartfon.

W przypadku nowych baterii litowo-jonowych, a więc takich, które stosowane są w iPhone’ach, takiego rozwiązania się nie zaleca. Przeciwnie, jak pisaliśmy wcześniej, nie powinno się całkowicie rozładowywać baterii. W związku z tym aktualnie pierwsze ładowanie nie różni się niczym od innych – wystarczy podłączyć nowy telefon do ładowania, jeśli po rozpakowaniu jest załadowany do mniej niż 40% i podładować go do pełna. Od kolejnego ładowania już maksymalnie do 80%, względnie raz w miesiącu znowu do 100%.

Jak widać, wskazówek związanych z ładowaniem iPhone’ów jest dość sporo, jednak nie ma powodu do obaw – po pewnym czasie nie będzie trzeba już sobie o nich przypominać, a będzie się je stosować instynktownie. Jednocześnie trzeba pamiętać, że nawet bateria, o którą się mocno dba, w końcu będzie wymagała wymiany. W takiej sytuacji najlepiej odwiedzić serwis iPhone Warszawa, a nie próbować wymienić ją samodzielnie, ponieważ nie jest to takie proste i wymaga sporej dozy doświadczenia oraz wiedzy, aby niczego przypadkiem nie uszkodzić.

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *