Chociaż w kontekście sztucznej inteligencji najwięcej mówi się o Google oraz OpenAI (i Microsofcie), Amazon też nie próżnuje. Prezes firmy zadeklarował, że wśród różnych gałęzi biznesów, które prowadzi amerykański gigant, nie ma takiego, który nie pracowałby nad generatywnym AI.

Amazon widzi w AI ogrom dostępnych możliwości

CEO Amazona, Andy Jassy, zajął się zagadnieniem generatywnej sztucznej inteligencji w ramach omawiania wyników finansowych firmy w drugim kwartale 2023 roku. Podkreślił, że każdy z prowadzonych biznesów prowadzi nie jeden, a co najmniej kilka projektów związanych z AI. Chodzi tutaj zarówno o rozwiązania na użytek wewnętrzny, jak i takie, z których potencjalnie będą mogli korzystać użytkownicy. Jak wyjaśnia Jassy:

[Inicjatywy związane z generatywną sztuczną inteligencją] obejmują zarówno rzeczy, które pomagają nam być bardziej opłacalnymi i usprawnionymi w sposobie prowadzenia operacji i różnych biznesów, jak i absolutne serce każdego doświadczenia klienta, które oferujemy.

To dotyczy naszych Sklepów, to dotyczy naszego biznesu AWS [Amazon Web Services — dop. red.], to dotyczy naszego biznesu reklamowego, to dotyczy wszystkich naszych urządzeń — i możecie sobie wyobrazić, nad czym pracujemy w odniesieniu do Alexy — to dotyczy naszych biznesów rozrywkowych… każdego. To będzie sedno tego, co robimy. To dla nas ważna inwestycja i coś, na czym się skupiamy.

Nowy, usprawniony model językowy dla Alexy już niedługo?

Jessy wymienił Alexę z nazwy, omawiając aktualnie inicjatywy związane z AI, jednak nie wskazał, nad czym dokładnie firma pracuje… tym razem. Podczas poprzedniego podobnego wydarzenia, dotyczącego wyników finansowych z 1 kwartału 2023, wypowiedział się w tym zakresie w większych szczegółach:

Mieliśmy duży model językowy dla [Alexy], ale budujemy taki, który jest znacznie większy, bardziej uogólniony i umiejętny. Myślę, że to bardzo szybko przyspieszy naszą wizję zostania najlepszym osobistym asystentem na świecie.

Już 20 września 2023 roku odbędzie się event Amazona skupiony na urządzeniach z oferty firmy — niewykluczone, że wtedy dowiemy się więcej. Tymczasem konkurencja nie śpi i również pracuje nad podobnymi rozwiązaniami. W kwietniu tego roku pojawiły się przecieki z Apple, według których firma zastanawiała się nad usprawnieniami dla modelu językowego swojej osobistej asystentki, czyli Siri.

Co Wy o tym wszystkim sądzicie? Jakie zmiany oparte na AI chcielibyście zobaczyć w produktach i usługach Amazona (jeśli w ogóle jakiekolwiek)? Dajcie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

xAl stworzy superkomputer xAI Elona Muska zebrało 6 miliardów dolarów!
xAI wystartowało w lipcu 2023. Teraz, niecały rok później, firma zaczyna się rozkręcać. Właśnie udało jej się zamknąć rundę finansowania z imponującym wynikiem — zebrano
Humane na sprzedaż Humane Al Pin to duży niewypał. Marka idzie na sprzedaż
A miało być tak pięknie! Humane, czyli startup, który miał ogromne plany i chciał mocno zaznaczyć swoją obecność na rynku urządzeń Al, niestety poniósł porażkę.
chiny ai Chiny stworzyły model AI oparty na myśli Xi Jinpinga!
Filozoficzne rozważania prezydenta Chin są uważane w tym kraju za na tyle ważne, że w 2017 roku zdecydowano się wpisać je do konstytucji.  Tzw. myśl
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *