Lata lecą, a PlayerUnknown’s Battlegrounds to wciąż jedna z najpopularniejszych gier sieciowych na świecie. W końcu mówimy tutaj o tytule, który zapoczątkował modę na gry battle royale (chociaż nie da się ukryć, że to Fortnite udało się w największym stopniu przekuć ten trend na sukces). Jeśli więc ktoś lubi gry online i szuka jeszcze w PUBG nie grał, bądź też grał, ale przestał i teraz chce spróbować ponownie, wciąż jest to pozycja warta uwagi (i nie trzeba martwić się o długie oczekiwanie na znalezienie osób do rozgrywki).

Od relatywnie niedawna gra funkcjonuje w systemie free-to-play, co oznacza, że za rozpoczęcie przygody nie trzeba nic płacić. Jednocześnie trochę ten tytuł waży, więc nie warto marnować czasu na pobieranie go, jeśli komputer bądź laptop nie spełnia wymagań PUBG. Jak te wymagania się prezentują (zarówno minimalne, jak i zalecane, w przypadku gdy komuś zależy na jak najpłynniejsze rozgrywce)? Na to pytanie szczegółowo odpowiemy poniżej.

Wymagania PlayerUnknown’s Battlegrounds na PC

PUBG jest grą, w której komponent sieciowy jest nie dodatkiem, a główną osią rozgrywki. Bez wątpienia na płynność rozgrywki sieciowej wpływa szybkość Internetu, ale nawet światłowód nie pomoże, jeśli sprzęt będzie za słaby, aby gra płynne chodziła (chyba, że gramy przy pomocy usługi streamingowej, takiej jak Google Stadia).

Dlatego też wymagania PUBG powinny być kwestią kluczową dla każdego, kto chce w tę grę zagrać. Zwłaszcza, jeśli dana osoba ma niezbyt mocny komputer lub laptop. Zapoznanie się z wymaganiami to jednak tylko jedna część układanki – trzeba również porównać je z parametrami własnego sprzętu. Da się to zrobić na kilka sposobów.

Najprostszym jest skorzystanie z programu typu Can You Run It, który automatycznie pobierze parametry PC i porówna je z zapisanymi w bazie wymaganiami danej gry, czyli w tym wypadku PlayerUnknown’s Battlegrounds.

pubg wymagania sprzetowe
Źródło: Krafton

Wymagania minimalne

System operacyjny:64-bit Windows 7, Windows 8.1, Windows 10
Procesor:Intel Core i5-4430 / AMD FX-6300
Pamięć RAM:8 GB
Karta graficzna:NVIDIA GeForce GTX 960 2GB / AMD Radeon R7 370 2GB
DirectX:Wersja 11
Sieć:Szerokopasmowe połączenie internetowe
Miejsce na dysku:40 GB dostępnej przestrzeni

Co istotne, twórcy wyraźnie zaznaczają, że do prawidłowego działania gry niezbędny jest zarówno 64-bitowy procesor, jak i 64-bitowy system operacyjny. Warto zwrócić na to uwagę, jeśli dysponuje się stosunkowo starym sprzętem, ponieważ urządzenia z 32-bitowym procesorem/systemem po prostu się do PUBG nie nadają.

Konfiguracja zalecana

System operacyjny:64-bit Windows 7, Windows 8.1, Windows 10
Procesor:Intel Core i5-6600K / AMD Ryzen 5 1600
Pamięć RAM:16 GB
Karta graficzna:NVIDIA GeForce GTX 1060 3GB / AMD Radeon RX 580 4GB
DirectX:Wersja 11
Sieć:Szerokopasmowe połączenie internetowe
Miejsce na dysku:50 GB dostępnej przestrzeni

PUBG – co warto wiedzieć przed pobraniem?

Wymagania PlayerUnknown’s Battleground już za nami, więc czas na drobną lekcję historii. Początki PUBG sięgają marca 2017 roku, kiedy tytuł ten stał się dostępny dla graczy w ramach wczesnego dostępu na Steamie. Zdecydowanie nie był to przypadek gry na długo uwięzionej w Early Access – wersja 1.0 tytułu wyszła na komputery osobiste niedługo później, a mianowicie 21 grudnia 2017. Również w grudniu pojawiła się wersja na Xboxa One.

Nieco dłużej musieli poczekać na port posiadacze konsol PlayStation 4. Na przestrzeni lat PUBG trafił też na takie platformy, jak Google Stadia, PlayStation 5 czy Xbox Series S/X. Niemały sukces osiągnęła również mobilna wersja PUBG: Battlegrounds, nazwana po prostu PUBG Mobile, dostępna zarówno na Androidzie, jak i iOS-ie. Dotychczas na całym świecie pobrano ją łącznie ponad miliard razy.

Pełnoprawny PUBG zresztą też radził sobie naprawdę nieźle, jeśli chodzi o sprzedaż. Przez pierwsze kilka lat gra była bowiem płatna – i pod koniec 2021 roku rozeszła się w ponad 75 milionach egzemplarzy. Wraz z rokiem 2022 przyszła natomiast przesiadka na wspomniany już model free-to-play, przy czym oczywiście twórcy wciąż zarabiają niemałe pieniądze na wbudowanych w grę mikrotransakcjach.

wymagania playerunknowns battlegrounds
Źródło: Krafton

Wersja na PC otrzymała na Metacriticu ocenę na poziomie 86/100 od krytyków i 4.7/10 od graczy. Stąd taka rozbieżność? Krytycy w dużej mierze oceniali grę w momencie jej premiery, natomiast dopiero w ostatnich latach spora rzesza fanów zaczęła narzekać na brak znaczących innowacji w PUBG, zwłaszcza w porównaniu do konkurentów, takich jak chociażby Fortnite.

Twórcy zdają się widzieć problem (a wraz z nim rosnące zniechęcenie graczy), między innymi dlatego zdecydowano się na pewne znaczące zmiany, czyli m.in. właśnie przejście na model free-to-play. Czy uda się zrewitalizować PlayerUnknown’s Battlegrounds? Ciężko powiedzieć – tylko czas pokaże.

PUBG wymagania – podsumowanie

Nie da się ukryć, że powyższe wymagania PUBG nie należą do najniższych, zwłaszcza, jeśli chodzi o konfigurację zalecaną. Warto więc dokładnie się im przyjrzeć i porównać je ze swoim urządzeniem, żeby później nie okazało się, że gra niemiłosiernie laguje i nie da się grać normalnie, co jest szczególnie problematyczne, biorąc pod uwagę, że mamy tutaj do czynienia z grą sieciową.

Na początku tego materiału wspomnieliśmy, że na sukcesie PUBG wybiło się Fortnite – i ostatecznie to ten drugi tytuł cieszy się obecnie większym zainteresowaniem. Przy okazji chcielibyśmy więc wspomnieć, że przygotowaliśmy także artykuł, w którym omawiamy właśnie wymagania Fortnite. Jeśli ktoś szuka popularnej i ciągle rozbudowywanej gry battle royale (i nie tylko), warto oprócz PlayerUnknown’s Battleground rzucić okiem także na dzieło Epica.

Udostępnij

Administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *