Wciąż ponad 2000 subbreditów protestuje przed zmianami w zasadach korzystaniu z API Reddita, które mogą doprowadzić do zaprzestania działania wielu zewnętrznych aplikacji i narzędzi. Wygląda na to, że serwis postawił ich moderatorom ultimatum.

Reddit rzekomo grozi moderatorom usunięciem ze stanowisk

Wielu użytkowników Reddita nie korzysta z oficjalnego klienta serwisu, a z zewnętrznych rozwiązań, takich jak m.in. Apollo. Na API Reddita opiera się też wiele zautomatyzowanych narzędzi dla moderatorów. Jednak nowe stawki za korzystanie z niego są tak zabójcze, że mało kto będzie mógł sobie na nie pozwolić.

W związku z tym wielu moderatorów popularnych subredditów zdecydowało się (samodzielnie lub w drodze głosowania użytkowników) na znak protestu przenieść je na tryb prywatny lub ograniczyć możliwość dodawania nowych postów.

Jak donosi portal The Verge, Redditowi skończyła się cierpliwość do „knąbrnych” moderatorów i serwis wszedł na mocno ofensywną ścieżkę. Modzi co najmniej dwóch subredditów mieli otrzymać komunikat o takiej treści:

Po wysłaniu wiadomości modmail 27 czerwca 2023 r. Twój zespół moderatorów poinformował, że nie chcesz ponownie otwierać społeczności [nazwa subreddita]. To jest grzecznościowa wiadomość, aby poinformować Cię, że do końca tygodnia utracisz status moderatora w społeczności. Jeśli odpowiesz, aby poinformować nas, że jesteś zainteresowany aktywnym moderowaniem tej społeczności, rozważymy Twoją prośbę.

Inaczej mówiąc: zgódź się zakończyć protest, to może pozwolimy Ci dalej być moderatorem, w przeciwnym wypadku zostaniesz usunięty.

Niektórzy moderatorzy zgodzili się otworzyć swoje subreddity… z pewnymi znaczącymi zmianami

Jednym z subredditów, które brały udział w proteście, był /r/firefox, czyli społeczność dedykowana przeglądarce internetowej z lisem w logo. Moderatorzy nie chcieli zgodzić się zakończyć protestu, więc (jak poinformowali The Verge) również otrzymali zacytowaną wyżej wiadomość.

Ostatecznie subreddit został otwarty, jako że moderatorzy “nie chcą, aby subreddit wpadł w ręce kogoś, kto mógłby zniweczyć ich dobrą pracę”. Jest jednak pewien haczyk. Od teraz jedyne dopuszczalne posty w społeczności to te na temat… pandy czerwonej (zwierzęcia o angielskiej nazwie fire fox), a nie przeglądarki Mozilli.

To nie pierwszy subreddit, który zdecydował się na tego typu rozwiązanie. Na przykład na /r/pics, czyli subreddicie służącym do wrzucania różnego rodzaju fotografii, aktualnie można zamieszczać jedynie zdjęcia brytyjskiego komika Johna Oliviera.

Co sądzicie o całej tej sytuacji? Dajcie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

nintendo direct Kolejne Nintendo Direct już dziś!
Jeśli jest coś, czego gracze nie lubią, to jest to czekanie. Nikt nie lubi czekać, aż wczyta się kolejny level, na ściągnięcie nowej gry, a
chrome z nową funkcją Przeglądarka Chrome na Androida z nową funkcją! 
Używacie na co dzień Google Chrome, czyli najpopularniejszej przeglądarki świata? Jeśli tak, to na pewno zainteresuje Was nowa funkcja, która właśnie pojawiła się w najnowszej
Talos Principle 2 DLC Talos Principle 2 niespodziewanie otrzymał DLC!
Kurz nie zdążył jeszcze porządnie opaść po premierze drugiej części tej gry logicznej, a Croteam już ponownie zaskoczył! Już od piątku możemy rozwiązywać nowe zagadki.
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *