Już od dłuższego czasu, a w szczególności w ostatnich latach, można zauważyć, że wiele firm, które dotychczas działały w dużej mierze “analogowo”, przenosi się do sieci. Nie chodzi tutaj tylko o sprzedaż produktów za pomocą sklepu internetowego czy przygotowanie strony firmowej, ale też rozwiązania IT przygotowywane na potrzeby wewnętrzne, a więc takie, których klienci nigdy nie widzą (np. narzędzia CRM).
Firmy, które dotychczas nowoczesnych rozwiązań nie stosowały, a chcą to zrobić, mogą poczuć się nieco zagubione. Szczególnie jeśli działają w branży, która ma z IT niewiele wspólnego. Jednak nie ma powodu do obaw, ponieważ wszystkie najważniejsze kwestie wytłumaczymy poniżej. Jakie są obecnie najważniejsze i najciekawsze rozwiązania IT dla biznesu, które powinno się znać? Dlaczego warto je wdrażać? Sprawdź koniecznie!
Oprogramowanie – od koloru do wyboru dla niemal każdego działu
Pierwszą kategorią wśród rozwiązań IT, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest niewątpliwie oprogramowanie. Obecnie tworzy się oprogramowanie dla niemal każdego działu w firmie. Mogłoby się wydawać, że to przesada, ale często poszczególne narzędzia są ze sobą kompatybilne, a przy tym intuicyjne w obsłudze, dzięki czemu pracownicy nie powinni mieć problemu z ich sprawnym wykorzystywaniem.
Wśród oprogramowania dla firm można wyróżnić przede wszystkim systemy ERP (Enterprise Resource Planning) do podglądu przepływu zasobów w firmie i zarządzania ich efektywnym wykorzystywaniem, a także systemy sprzedażowe (w tym m.in. systemy do kas, zarówno tradycyjnych, jak i samoobsługowych).
Bardzo często wykorzystywane są także systemy finansowo-księgowe, a także oprogramowanie stworzone z myślą o dziale HR. Szczególnie w firmach, w których dokonywane są tysiące, jeśli nie dziesiątki tysięcy transakcji dziennie i które zatrudniają setki pracowników. Trudno byłoby nad tym wszystkim zapanować, nie mając wszystkich danych zgromadzonych w jednym miejscu.
Rozwiązania IT dla e-commerce
Sklepy internetowe na pierwszy rzut oka mogą wydawać się prostymi przedsięwzięciami. Faktycznie, projektuje się je tak, aby z punktu widzenia klienta były jak najprostsze w obsłudze, a droga od wejścia na stronę do zakupu – jak najkrótsza. W rzeczywistości jednak “pod maską” dzieje się bardzo wiele.
Za nowoczesnym sklepem internetowym stoją m.in. moduły płatności, składania zamówień, kontroli stanu magazynowego, wysyłki, programów lojalnościowych i promocji i wiele, wiele więcej. Obecnie z reguły moduły te skupione są w ramach jednego lub kilku rozwiązań, które można rozszerzać o różne dodatki. Popularnym rozwiązaniem jest, chociażby Adobe Commerce Magneto 2.
Z uwagi na wymagania prawne względem sklepów internetowych, bardzo istotne są także narzędzia ułatwiające fiskalizację zamówień e-commerce, czyli automatyzujące proces drukowania paragonów.
Dlaczego warto wdrażać nowoczesne rozwiązania IT w firmie?
Na wdrożeniu nowoczesnych rozwiązań IT może zyskać niemal każda firma, niezależnie od branży i profilu działalności – rozwiązania IT sprawdzą się m.in. w dotychczas niedużych firmach, które odnoszą sukcesy i muszą zacząć skalować działania, aby odpowiedzieć na rosnące zainteresowanie.
Pomogą także takim przedsiębiorstwom, które od lat postępują według sprawdzonego schematu i nie chcą go zmieniać, ale zaczynają czuć, że nie tędy droga.
Dzięki rozwiązaniom IT takie, a także inne firmy mogą przede wszystkim się rozwinąć. Zautomatyzować pewne działania, które dotychczas były wykonywane ręcznie lub w sposób mało wydajny, zapewnić klientom najlepsze możliwe doświadczenie zakupowe, odnaleźć luki w swoich zabezpieczeniach i nie tylko.
Żeby jednak uzyskać optymalny efekt (realnie zoptymalizować procesy w firmie, zredukować koszty zatrudnienia, zwiększyć zadowolenie klientów), trzeba dobrze dobrać właściwe rozwiązania do swoich potrzeb i możliwości.
Nie dla każdej firmy właściwe będzie to samo oprogramowanie czy urządzenia. Na szczęście eksperci zajmujący się przygotowywaniem rozwiązań IT i ich wdrażaniem oferują z reguły także usługi consultingowe i audytowe, które pozwolą precyzyjnie wykryć problemy w bieżących działaniach i przygotować plan działania.
WARTO PRZECZYTAĆ: