Napisz do nas

TechPolska.pl

Znajdziesz nas

Smartfony od amerykańskiego giganta może nie są w Polsce ogromnie popularne, ale też nie można powiedzieć, że spotyka się je rzadko. Sprzęt ten ma oczywiście to do siebie, podobnie jak każda inna elektronika, że od czasu do czasu się psuje. Niestety, jego naprawa nie jest często tak prosta i tania, jak w przypadku telefonów wielu innych producentów. W takim razie jak naprawić telefon Apple – samodzielnie czy przez serwis Apple? Co najczęściej psuje się w iPhone?

Jak naprawić telefon – przez serwis Apple czy samodzielnie?

Naprawa smartfonów Apple jest stosunkowo problematyczna, ponieważ Apple po prostu… nie chce, aby jej dokonywano, a przynajmniej żeby robiły to nieautoryzowane osoby.

W związku z tym firma utrudnia dojście do kluczowych elementów, wymaga dziwnych narzędzi, które stosuje się tylko do jej urządzeń, stosuje nietypowe śrubki – przykłady można mnożyć w nieskończoność. Nie jest tak tylko z iPhone’ami, ale też wszystkim innym, co Apple produkuje. Wobec tego również serwis Apple MacBook może okazać się niezbędny.

Oczywiście, w Internecie można znaleźć wiele poradników, jak dokonać samodzielnej naprawy wszelkiej maści usterek, które mogą przytrafić się iPhone’om i innym gadżetom od Apple, ale niewprawna i nieposiadająca odpowiedniego sprzętu osoba ma duże szanse na popełnienie kosztownego błędu i pogorszenie sytuacji. Dlatego też mimo wszystko zaleca się, jeszcze bardziej niż w przypadku smartfonów innych producentów, żeby nie kombinować samemu, a powierzyć sprawę specjalistom.

Dobry serwis Apple Warszawa zagwarantuje, że problem zostanie szybko zażegnany, a my będziemy mogli cieszyć się naszym urządzeniem jeszcze przez długi czas. Nie będziemy musieli się też martwić, że internetowe tutoriale wyprowadzą nas w pole i dokonamy nieodwracalnych bądź drogich w usunięciu pomyłek.

Stłuczona szybka lub ekran – prawdziwa plaga wśród iPhone’ów

Chociaż z każdą kolejną wersją zdają się być dokonywane na tym polu postępy, smartfony od Apple wciąż nie mogą pochwalić się najbardziej wytrzymałymi ekranami. Przeciwnie – zbita szybka lub ekran to jedna z najczęściej spotykanych wśród tych urządzeń usterek.

Często nie musi wcale dojść do silnego uderzenia czy upadku z dużej wysokości, a wystarczy, że smartfon wysunie nam się z kieszeni i upadnie na ziemię. Jednak nie ma powodu do obaw. Jako, że jest to tak często spotykany problem, wymiana szybki iPhone to usługa znajdująca się w repertuarze większości serwisów smartfonów, a już zwłaszcza tych, które zajmują się właśnie produktami od Apple.

Naprawa szybki lub ekranu nie jest (dla specjalisty) szczególnie trudna ani czasochłonna. Nie będzie jednak najtańsza, z racji tego, że na większość jej kosztu to cena części zamiennych, które Apple wycenia bardzo drogo. Warto więc unikać tego typu sytuacji, odpowiednio zabezpieczając najwrażliwszą część smartfona, a więc właśnie ekran, poprzez etui i szkło ochronne.

Nie zapewni to stuprocentowej skuteczności, ale na pewno zwiększy szanse, że smartfon posłuży nam dłużej bez dodatkowych wydatków. Nawet jeśli wydaje nam się, że jesteśmy ostrożni, to i tak w każdej chwili może on wypaść nam z ręki czy kieszeni.

Najgorszy scenariusz – awaria płyty głównej

Awaria płyty głównej nie jest na szczęście problemem, który dotknie każdego posiadacza smartfona od Apple. Nie da się jednak ukryć, że takie ryzyko istnieje, zwłaszcza, jeśli zdarzy nam się telefon na przykład upuścić. Niewykluczone też, że przytrafi się awaryjna partia i płyta główna uszkodzona będzie fabrycznie. Tak czy inaczej, jest to poważna usterka, której rozwiązaniem powinien zająć się bez wątpienia ekspert.

Niekiedy obecną płytę będzie można uratować, ale często potrzebna może być jej wymiana, co niestety będzie wiązało się ze sporym wydatkiem. Trzeba wtedy rozważyć, czy smartfona warto jeszcze reanimować, czy nie lepiej po prostu kupić nowego.

Uszkodzone gniazdo Lightning

Często wpinamy smartfona do ładowania szybko i niedbale, nie zdając sobie nawet sprawy, że może to mieć negatywne konsekwencje, a konkretnie skończyć się wyrobieniem gniazda. Problem ten dotyczy w zasadzie wszystkich rodzajów smartfonów, ale w iPhonach jest o tyle znaczący, że wykorzystywane w nich złącze różni się od tego, które znamy z większości innych urządzeń.

Wymiana uszkodzonego gniazda Lightning nie jest na szczęście bardzo droga, jednak nie da się ukryć, że jest to bardzo irytujący problem, którym powinniśmy zająć się jak najszybciej, kiedy tylko zauważymy, że się pojawił.

Awaria baterii

Smartfon rozładowuje się błyskawicznie, a przynajmniej znacznie szybciej niż dotychczas? To pierwszy znak, że z naszą baterią zaczyna się dziać coś niedobrego. Niestety, usterki baterii są dość często spotykane, czy to z uwagi na błąd fabryczny, niefortunny upadek, czy po prostu zużycie materiału. Tak czy inaczej, może się okazać, że w pewnym momencie przyjdzie nam dokonać wymiany baterii.

W tym celu powinniśmy udać się do odpowiedniego serwisu. Warto jednak zawczasu zadbać o kondycję baterii i stosować się do łatwo dostępnych wskazówek, które pozwalają wydłużyć jej życie (na przykład nie powinniśmy ładować smartfona do 100%, nie należy także pozwalać mu na całkowite rozładowanie).

Zepsuty aparat

Wydawać by się mogło, że upadek smartfona “na plecy” jest zbawienny, ponieważ mniejsze jest ryzyko, że stłucze się ekran bądź szybka. Jednak mało kto pamięta o tym, że z tyłu smartfona znajdują się inne, również bardzo wrażliwe elementy – aparaty.

Mogą się one stłuc, co będzie łatwo widoczne, ale może też po prostu pojawić się na którymś z nich denerwująca czarna kropka. Tak czy inaczej, usterkę można łatwo naprawić, wymieniając zepsuty bądź uszkodzony moduł.

Podsumowanie

Różne osoby mają różne opinie na temat awaryjności i generalnej wytrzymałości iPhone’ów. Niezależnie od tego, po której stronie barykady stoimy, musimy przyznać, że przecież nie tylko iPhone’y się psują – telefony z Androidem też nie są całkowicie odporne na usterki, awarie i zbite ekrany.

Jeszcze raz warto wspomnieć o tym, że lepiej wykorzystać profesjonalny serwis Apple niż grzebać w smartfonie samemu, jeśli nie chcemy pogorszyć sprawy jeszcze bardziej. Chyba, że mówimy o telefonie, którego naprawiać już nie warto i robimy to tylko hobbystycznie – wtedy faktycznie rozbieranie sprzętu na części pierwsze może być świetną zabawą.

Share:

administrator, bbp_keymaster

TechPolska - Zespół, który tworzy naszą stronę składa się głównie z młodych amantów rozwiązań technologicznych oraz informatyki. W swoich treściach stawiamy przede wszystkim na obiektywność i rzetelność, co niejednokrotnie zostało docenione przez naszych czytelników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *