Informacje o tym, że Microsoft chce stworzyć własny sklep z grami mobilnymi, pojawiały się od kilku lat. Wygląda na to, że już niedługo zobaczymy efekty prac amerykańskiego giganta. Sklep ma zadebiutować już w lipcu tego roku.

Sklep Microsoftu nie będzie miał formy aplikacji mobilnej

Prezes Xboxa, Sarah Bond, ujawniła lipcowe plany firmy podczas wydarzenia Bloomberg Technology Summit. Stworzenie własnego punktu sprzedaży aplikacji mobilnych pozwoli m.in. uniknąć płacenia Google i Apple prowizji od transakcji, która może wynosić nawet 30%.

Co ciekawe, Microsoft zamierza zacząć od sklepu… w przeglądarkach internetowych. Chodzi o to, aby uwolnić się od ograniczeń narzucanych przez właścicieli poszczególnych ekosystemów mobilnych — zapewne w dużej mierze chodzi tutaj o Apple.

Zamierzamy zacząć od wprowadzenia naszego własnego portfolio do [sklepu mobilnego Xbox], więc zobaczycie tam takie gry, jak Candy Crush, jak Minecraft. Planujemy start w sieci, a robimy to, ponieważ naprawdę pozwala nam to na dostęp do wszystkich urządzeń, we wszystkich krajach, bez względu na wszystko i niezależnie od zasad zamkniętych sklepów ekosystemowych — Sarah Bond, prezes Xboxa

W dalszej perspektywie w sklepie Microsoftu mają pojawić się także gry i aplikacje spoza własnego portfolio firmy. Szczegółów jednak jeszcze nie znamy.

Unijny akt o rynkach cyfrowych otworzył nowe możliwości

Digital Markets Act, czyli akt o rynkach cyfrowych, to unijne rozporządzenie, które ma przeciwdziałać monopolom właśnie na polu kluczowych usług cyfrowych. Chodziło o to, aby poniekąd przymusić największych graczy (w tym Microsoft, ale też Apple i Google) do niezamykania swoich platform i systemów na konkurencję.

Kluczowe przepisy dotyczące tzw. strażników dostępu, czyli największych przedstawicieli sektora technologicznego, weszły w życie 6 marca 2024 roku. Wiążą się m.in. z możliwością implementacji metod płatności poza App Store/Google Play, właśnie za pośrednictwem linków do stron internetowych firm.

Dzięki Digital Markets Act także… znacznie wzrosła popularność przeglądarki Brave na iOS. Dotychczas Apple kładło nacisk na promowanie korzystanie z Safari, ale w związku z nowymi przepisami w Europie użytkownikom zaczęły wyświetlać się możliwość wyboru domyślnej przeglądarki z listy najpopularniejszych aplikacji ułożonych w losowej kolejności.

Co o tym wszystkim sądzicie? Wypróbujecie nową platformę Microsoftu/Xboxa? Dajcie znać w komentarzach!

Źródło obrazka wyróżniającego: Xbox

WARTO PRZECZYTAĆ:

xbox toster Toster Xbox Series S już w sprzedaży. Gracze będą zachwyceni
Pod koniec grudnia 2021 roku pierwsi zainteresowani otrzymali niewielkie lodówki przypominające wyglądem Xboxa Series X. Najwyraźniej społeczności Microsoftu bardzo spodobał się ten gadżet, ponieważ na
microsoft defender for endpoint Microsoft Defender oznaczył… Microsoft Office jako wirusa
Microsoft Defender, czyli wbudowane oprogramowanie antywirusowe Windowsa, od dawien dawna jest obiektem wielu kpin. W ostatnich latach jego reputacja zaczęła minimalnie się poprawiać… aczkolwiek wciąż
xbox game pass nowe gry Xbox Game Pass: gracze dostali 2 gry bez zapowiedzi
A to niespodzianka! Microsoft postanowił zaskoczyć subskrybentów i bez wcześniejszych zapowiedzi rozbudować usługę o dwie dodatkowe gry. Sprawdź, o jakie tytuły chodzi! Remnant 2 oraz
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *