Od 6 marca 2024 roku obowiązują kluczowe postanowienia unijnego Aktu o rynkach cyfrowych, który m.in. zabrania technologicznym gigantom zamykania swoich platform przed konkurencją. Już widać jego pierwsze efekty, takie jak… gwałtowny wzrost popularności dotychczas dość niszowej przeglądarki internetowej Brave.

Dzienna liczba instalacji Brave poszybowała o kilkadziesiąt procent

Najnowsza wersja iOS-a, czyli iOS 17.4, wywróciła na głowę dotychczasowe podejście Apple do swoich konkurentów. Przede wszystkim użytkownicy (oczywiście tylko na terenie Unii Europejskiej) przy pierwszym uruchomieniu Safari zostali przywitani prośbą o wybór domyślnej przeglądarki na swoim urządzeniu. Każdemu przedstawiono listę 11 najczęściej pobieranych z App Store przeglądarek (bazując na danych z poprzedniego roku w danym kraju), ustawionych w kolejności losowej.

Brave znalazło się na tej liście w każdym kraju objętych nowymi przepisami, w tym w Polsce. Po tygodniu obowiązywania nowych regulacji twórcy pochwalili się efektem na swoim koncie na platformie X. Załączyli wykres, na którym widzimy liczbę dziennych pobrań aplikacji w dniach poprzedzających 6 marca 2024, i właśnie tego sądnego dnia. Różnica jest znacząca. Dotychczas codziennie po przeglądarkę sięgało około 7-8 tysięcy osób, podczas gdy 6 marca zrobiło to ~11 tysięcy użytkowników.

Dlaczego Apple i Google przez tyle lat utrudniały zmianę domyślnych przeglądarek? Ponieważ jest to skuteczny sposób na blokowanie konkurentów. Zobaczcie tylko, co stało się z instalacjami Brave na iPhone w UE, gdy 6 marca Apple wprowadziło nowy ekran wyboru domyślnej przeglądarki — Brave

Zmianę można w każdej chwili odkręcić

Po wybraniu którejś z aplikacji z wyświetlonej listy, użytkownik jest przenoszony do jej strony w App Store, skąd może od razu ją pobrać. Zostanie ustawiona jako domyślna po jej uruchomieniu. W Polsce na ekranie wyboru domyślnej przeglądarki użytkownicy widzą następujące opcje (tutaj w kolejności alfabetycznej):

 • Aloha, Aloha Mobile
 • Brave, Brave Software
 • Chrome, Google LLC
 • DuckDuckGo, DuckDuckGo, Inc.
 • Edge, Microsoft Corporation
 • Firefox, Mozilla
 • Onion Browser, Mike Tigas
 • Opera, Opera Software AS
 • Safari, Apple
 • Vivaldi, Vivaldi Technologies
 • Yandex, Yandex LLC
 • You, SuSea Inc.

Znalazło się oczywiście miejsce Safari od Apple, ale nie ma mowy o żadnym faworytyzmie, np. wyświetlaniu zawsze na pierwszej pozycji. Po ustawieniu domyślnej przeglądarki użytkownik zawsze może ją zmienić na inną, przechodząc do zakładki Safari w ustawieniach urządzania.

A z jakiej przeglądarki Wy korzystacie na swoim smartfonie, czy to z Androidem, czy iOS? Dajcie znać w komentarzach!

Źródło obrazka wyróżniającego: Brave

WARTO PRZECZYTAĆ:

konferencja Apple Zbliża się majowy event od Apple. Co obejmie konferencja?
Firma Apple ogłosiła, że już za tydzień, czyli po weekendzie majowym, odbędzie się nowy event. Ma to być specjalne wydarzenie, transmitowane w Internecie, podczas którego
apple vision pro 2 Apple Vision Pro 2 dopiero w 2027 roku?
Gogle VR Vision Pro trafiło do pierwszych użytkowników w lutym 2024 roku — i praktycznie od razu pojawiły się pytania o plany co do kolejnych
whatsapp app store Koniec z WhatsAppem i Threads w chińskim App Store. Chodzi o “bezpieczeństwo narodowe”
Dotychczas czystki w chińskim Internecie nie obejmowały WhatsAppa i Threads, jednak właśnie się to zmieniło. Apple poinformowało, że dostało polecenie usunięcia tych aplikacji z chińskiego
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *