Od 6 marca 2024 roku obowiązują kluczowe postanowienia unijnego Aktu o rynkach cyfrowych, który m.in. zabrania technologicznym gigantom zamykania swoich platform przed konkurencją. Już widać jego pierwsze efekty, takie jak… gwałtowny wzrost popularności dotychczas dość niszowej przeglądarki internetowej Brave.

Dzienna liczba instalacji Brave poszybowała o kilkadziesiąt procent

Najnowsza wersja iOS-a, czyli iOS 17.4, wywróciła na głowę dotychczasowe podejście Apple do swoich konkurentów. Przede wszystkim użytkownicy (oczywiście tylko na terenie Unii Europejskiej) przy pierwszym uruchomieniu Safari zostali przywitani prośbą o wybór domyślnej przeglądarki na swoim urządzeniu. Każdemu przedstawiono listę 11 najczęściej pobieranych z App Store przeglądarek (bazując na danych z poprzedniego roku w danym kraju), ustawionych w kolejności losowej.

Brave znalazło się na tej liście w każdym kraju objętych nowymi przepisami, w tym w Polsce. Po tygodniu obowiązywania nowych regulacji twórcy pochwalili się efektem na swoim koncie na platformie X. Załączyli wykres, na którym widzimy liczbę dziennych pobrań aplikacji w dniach poprzedzających 6 marca 2024, i właśnie tego sądnego dnia. Różnica jest znacząca. Dotychczas codziennie po przeglądarkę sięgało około 7-8 tysięcy osób, podczas gdy 6 marca zrobiło to ~11 tysięcy użytkowników.

Dlaczego Apple i Google przez tyle lat utrudniały zmianę domyślnych przeglądarek? Ponieważ jest to skuteczny sposób na blokowanie konkurentów. Zobaczcie tylko, co stało się z instalacjami Brave na iPhone w UE, gdy 6 marca Apple wprowadziło nowy ekran wyboru domyślnej przeglądarki — Brave

Zmianę można w każdej chwili odkręcić

Po wybraniu którejś z aplikacji z wyświetlonej listy, użytkownik jest przenoszony do jej strony w App Store, skąd może od razu ją pobrać. Zostanie ustawiona jako domyślna po jej uruchomieniu. W Polsce na ekranie wyboru domyślnej przeglądarki użytkownicy widzą następujące opcje (tutaj w kolejności alfabetycznej):

  • Aloha, Aloha Mobile
  • Brave, Brave Software
  • Chrome, Google LLC
  • DuckDuckGo, DuckDuckGo, Inc.
  • Edge, Microsoft Corporation
  • Firefox, Mozilla
  • Onion Browser, Mike Tigas
  • Opera, Opera Software AS
  • Safari, Apple
  • Vivaldi, Vivaldi Technologies
  • Yandex, Yandex LLC
  • You, SuSea Inc.

Znalazło się oczywiście miejsce Safari od Apple, ale nie ma mowy o żadnym faworytyzmie, np. wyświetlaniu zawsze na pierwszej pozycji. Po ustawieniu domyślnej przeglądarki użytkownik zawsze może ją zmienić na inną, przechodząc do zakładki Safari w ustawieniach urządzania.

A z jakiej przeglądarki Wy korzystacie na swoim smartfonie, czy to z Androidem, czy iOS? Dajcie znać w komentarzach!

Źródło obrazka wyróżniającego: Brave

WARTO PRZECZYTAĆ:

Żabka naprawa telefonów Od teraz naprawisz telefon w Żabce i uzyskasz… model zastępczy!
Niedawno Twoje urządzenie elektroniczne uległo uszkodzeniu, a Tobie brakowało czasu, aby zanieść je do serwisu? Teraz będzie to bezproblemowe, ponieważ od 13 marca możliwa stała
apple spotify Apple dostało 1,84 miliarda euro kary od Unii. Chodzi o Spotify
Zajęło to około 5 lat, ale Spotify w końcu się doczekało. Unia Europejska zdecydowała się uznać działania Apple względem streamingowego giganta za niezgodne z przepisami
samochód Apple Apple rezygnuje z projektu samochodu elektrycznego
Jeszcze niedawno wszystkie media rozpisywały się na temat tego, że za kilka lat do sprzedaży trafi samochód od Apple. Teraz już wiadomo, że ten projekt
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *