Szwajcarskie zegarki wciąż, mimo upływu lat, kojarzone są z wysoką jakością i precyzją. Nie bez powodu używa się czasami stwierdzenia, że coś chodzi “jak w szwajcarskim zegarku”. Jednak świat idzie do przodu, a wraz z nim technologia i nawyki konsumentów. Jasno pokazują to wyniki sprzedaży smartwatchów z serii Apple Watch w porównaniu z wynikami sprzedaży wszystkich szwajcarskich zegarków. Jak można się domyślić – dominuje pod tym względem amerykańska firma.

Seria Apple Watch: 1,  szwajcarskie zegarki: 0

W 2019 roku Apple wysłało do sprzedaży 30,7 milionów sztuk smartwatchy z serii Apple Watch. Dla porównania, cała szwajcarska branża wysłała do sprzedaży… 21 milionów zegarków, czyli o ponad 30% mniej.

Czy wszystkie co do sztuki Apple Watche się rzeczywiście sprzedały? Zapewne nie, ale podobnie w przypadku zegarków szwajcarskich. Zresztą między ilością zegarków wysłanych do sprzedaży przez Apple, a wysłanych do sprzedaży przez szwajcarskich producentów, jest tak duża różnica, że tak czy inaczej smartwatche Apple niewątpliwie dominują w ilości sprzedanych sztuk.

Wyniki te nie są prawdopodobnie zaskoczeniem dla osób, które przyglądają się sprawie od dłuższego czasu. “Inteligentna” elektronika wkracza w każdą dziedzinę naszego życia, nie ma się więc co dziwić, że tradycyjne zegarki tracą na popularności. Oczywiście wciąż są one kupowane, ale głównie przez osoby starsze. Ludzie młodzi, czyli najbardziej perspektywiczni klienci, wybierają coraz częściej właśnie smartwache, głównie z uwagi na mnogość funkcji, jakie one oferują w porównaniu do zwykłych zegarków.

Podane powyżej statystyki wyglądają jeszcze gorzej, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że całkiem niedawno, bo w 2018 roku szwajcarscy producenci rozesłali w świat 24,2 miliony zegarków, a więc o 13% więcej w porównaniu z rokiem 2019. Z kolei również w 2018 Apple mogło się pochwalić 22,5 milionami wysłanych sztuk. Oznacza to, że zanotowało w 2019 roku wzrost o imponujące 36%.

Szwajcarzy nie docenili potencjału smartwachy

W 2017 roku Deloitte, międzynarodowa firma doradcza, opublikowała bardzo ciekawy raport na temat potencjału smartwatchy w odniesieniu do rynku tradycyjnych zegarków. Wynikało z niego, że zaledwie 13% pracowników szczebla kierowniczego w szwajcarskiej branży zegarków uważało, że smartwatche mogą znacząco zagrozić wynikom sprzedaży ich zegarków. Z kolei aż 72% stwierdziło, że nie będą miały na nie żadnego wpływu. Jedynie 14% ankietowanych uważało, że w smartwatchach jest warty wykorzystania potencjał.

Od tego czasu część topowych firm musiała nieco zmienić swoje nastawienie. Alpina, Montblanc, Tag Heuer – między innymi te marki zaczęły tworzyć smartwatche z prawdziwego zdarzenia lub przynajmniej zegarki hybrydowe. Oczywiście przy tym wciąż skupiając się głównie na zegarkach tradycyjnych. Jednak sporo jest też marek, które wciąż nie nadążyły za trendem, co teraz prawdopodobnie boleśnie odczuwają w wynikach sprzedaży.

Dlaczego Apple Watche są tak popularne?

Produkty od Apple powszechnie uważane są za jednej z najlepszych, jeśli nie najlepsze dostępne na rynku smartwatche – nawet przez sceptyków, którzy z reguły nie trafią produktów tej firmy. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta – software.

Większość innych smartwatchy działa na zmodyfikowanym Google WearOS, który zdaje się być już mocno przeterminowany. W związku z tym ich funkcjononalność jest dość znacznie ograniczona. Za to Apple Watche mogą pochwalić się świetnym oprogramowaniem i masą przydatnych funkcji, które potrafią nawet… ocalić życie. Tak – zegarki od Apple potrafią między innymi wykryć, że ulegliśmy wypadkowi i wezwać pomoc. Mają także elektrokardiogram tak dobry, że mogą wykrywać poważne choroby serca.

Dopóki inne czołowe marki nie nadrobią zaległości, nie ma co się dziwić, że w segmencie smartwatchy premium dominuje Apple. Przegrywa jedynie wśród konsumentów mniej zamożnych z racji na wysoką cenę, ale dla marki opartej na ekskluzywności nie jest to duże zmartwienie.

Jesteście zdziwieni informacjami zawartymi w tym artykule, czy waszym zdaniem były one do przewidzenia? Czy sądzicie, że w pewnym momencie smartwatche całkowicie wyprą tradycyjne zegarki?

WARTO PRZECZYTAĆ:

konferencja Apple Zbliża się majowy event od Apple. Co obejmie konferencja?
Firma Apple ogłosiła, że już za tydzień, czyli po weekendzie majowym, odbędzie się nowy event. Ma to być specjalne wydarzenie, transmitowane w Internecie, podczas którego
apple vision pro 2 Apple Vision Pro 2 dopiero w 2027 roku?
Gogle VR Vision Pro trafiło do pierwszych użytkowników w lutym 2024 roku — i praktycznie od razu pojawiły się pytania o plany co do kolejnych
whatsapp app store Koniec z WhatsAppem i Threads w chińskim App Store. Chodzi o “bezpieczeństwo narodowe”
Dotychczas czystki w chińskim Internecie nie obejmowały WhatsAppa i Threads, jednak właśnie się to zmieniło. Apple poinformowało, że dostało polecenie usunięcia tych aplikacji z chińskiego
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *