Nie ma radia, które odpowiadałoby Twojemu gustowi? Spotify chce rozwiązać ten problem, wprowadzając opartego na sztucznej inteligencji DJ-a, który sypie jak z rękawa ciekawostkami na temat indywidualnie wyselekcjonowanych dla danego użytkownika utworów.

Sztuczna inteligencja generuje ciekawostki i wypowiadający je głos

Spotify ma już od dawien dawna funkcje m.in. automatycznego tworzenia playlist czy rekomendacji utworów na podstawie preferencji użytkownika. Samo w sobie nie jest to więc nowością. Sporą innowacją jest za to tytułowy DJ, czyli po prostu imitacja prowadzącego z radia.

Pomiędzy kolejnymi piosenkami będzie dostarczał informacji o danym utworze, wykonawcy lub gatunku. Nie w formie tekstu, tylko głosowo, jak w normalnym radiu. To jednak nie prawdziwy człowiek, a oprogramowanie oparte na AI.

Spotify wykorzystało do jego stworzenia sztuczną inteligencję na dwa sposoby. Pierwsze wdrożone rozwiązanie to AI generujące treści, korzystające z technologii OpenAI. To ono zajmuje się tworzeniem ciekawostek, które następnie weryfikują pracownicy firmy, aby zapewnić wysoką jakość i poprawność danych.

Drugi kawałek układanki to sztuczna inteligencja przerabiająca tekst na mowę. Jest za nią odpowiedzialna firma Sonantic, którą Spotify wykupiło w 2022 roku. Pierwszy model głosowy DJ-a jest wzorowany na głosie Xaviera “X-a” Jernigana.

X swego czasu powadził dla Spotify poranny program “The Get Up”, a aktualnie pełni rolę Head of Cultural Partnerships. Firma obiecuje, że będzie cały czas wdrażać innowacje i rozwijać produkt, więc niewykluczone, że w przyszłości użytkownicy będą mogli wybierać spośród większej ilości głosów.

DJ póki co zna tylko angielski

Aktualnie DJ jest dostępny tylko w języku angielskim i mogą z niego korzystać jedynie subskrybenci Spotify Premium z USA oraz Kanady. Polacy nie mają do niego dostępu i nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle się to zmieni.

Amerykanie i Kanadyjczycy mogą uruchomić nową funkcję za pomocą specjalnej zakładki w swoim feedzie. Co w sytuacji, gdyby wybrane przez algorytm utwory nie spodobały się użytkownikowi? W każdej chwili można przełączyć się na innego artystę, gatunek lub nastrój.

Uważacie, że robo-DJ to dobry pomysł? Chcielibyście, aby trafił do Polski? Dajcie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

xAl stworzy superkomputer xAI Elona Muska zebrało 6 miliardów dolarów!
xAI wystartowało w lipcu 2023. Teraz, niecały rok później, firma zaczyna się rozkręcać. Właśnie udało jej się zamknąć rundę finansowania z imponującym wynikiem — zebrano
Humane na sprzedaż Humane Al Pin to duży niewypał. Marka idzie na sprzedaż
A miało być tak pięknie! Humane, czyli startup, który miał ogromne plany i chciał mocno zaznaczyć swoją obecność na rynku urządzeń Al, niestety poniósł porażkę.
chiny ai Chiny stworzyły model AI oparty na myśli Xi Jinpinga!
Filozoficzne rozważania prezydenta Chin są uważane w tym kraju za na tyle ważne, że w 2017 roku zdecydowano się wpisać je do konstytucji.  Tzw. myśl
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

1 Komentarz

  • Klaudiusz, 23 lutego 2023 @ 15:44 Odpowiedz

    Fajne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *