Wyposażenie sprzętu komputerowego to coś, na czym znają się przede wszystkim specjaliści IT. Tymczasem zakup dobrej jakości elementów wpływających na efektywność pracy komputera powinien być przemyślany i oparty na wielu parametrach. Czym kierować się podczas wyboru płyty głównej i pamięci RAM?

Jak wybrać płytę główną?

Płyta główna jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia komputera. Na niej zapisywane są wszystkie podzespoły odpowiadające za sprawne działanie urządzenia. Przede wszystkim musi być ona kompatybilna z resztą sprzętu. Wśród najważniejszych parametrów, na które należy zwrócić uwagę, znajdują się:

  • rodzaj złącz – mowa tutaj o ilości i rodzaju portów i złącz, które odpowiedzialne będą za integrowanie płyty głównej z podzespołami;
  • formaty – od wymiarów płyty głównej zależy dostępność i liczebność złączy;
  • gniazda procesorów – od tego parametru zależy, jaki układ CPU będzie możliwy do zamontowania (Intel czy AMD);
  • BIOS – wersja tego systemu jest bardzo istotna dla wydajności płyty głównej, gdyż decyduje o pracy systemu operacyjnego i podzespołów;
  • chłodzenie – wszystko zależy od zastosowania komputera. Osoby, które korzystają z wielu udoskonaleń pracy komputera powinny pomyśleć o rozbudowanym systemie chłodzenia.

Rodzaj złącz to jeden z najważniejszych parametrów, na który koniecznie należy zwrócić uwagę. Jeśli chcemy zastosować w swoim urządzeniu szybkie dyski SSD M.2 czy HDD SATA III, ważne jest, aby wybrana płyta główna posiadała odpowiednie porty. Obecnie jest to standardem, ale w przypadku starszych sprzętów jest to znacznie mniej oczywiste.

Jeśli należymy do amatorów overclockingu, czyli maksymalnego wykorzystywania możliwości komputera, ważne jest, aby wybrana płyta główna miała chipset, który umożliwi nam podłączenie procesora posiadającego odblokowany mnożnik.

Jak wybrać pamięć RAM?

Pamięć RAM gwarantuje płynną pracę systemów operacyjnych i przeglądarek bez zacinania. Dobór odpowiedniego rodzaju pamięci RAM gwarantuje większą wydajność osobistych komputerów. Przed zakupem należy zwrócić uwagę na kilka parametrów, w tym:

  • rodzaj – na rynku są pamięci RAM dopasowane do potrzeb zwykłego użytkownika, gracza, grafika komputerowego czy overlockera;
  • pojemność – zależy przede wszystkim od osobistych preferencji, pojemności płyty głównej i rodzaju systemu. Na potrzeby przeciętnego użytkownika z pewnością wystarczy pamięć 4 GB, natomiast entuzjaści filmów i gier powinni zainwestować w pamięć o pojemności 32 GB;
  • częstotliwość taktowania – wpływa na wydajność i szybkość wykonywania obliczeń;
  • CAS latency – świadczy o wydajności całego komputera. Mówi o czasie, jaki upływa od wysłania polecenia o odczyt danych do jego odczytu. Im wyższy, tym lepiej.

Pod uwagę warto wziąć również firmę, która produkuje pamięć RAM. Do wiodących na rynku marek zaliczają się obecnie m.in.: Kingston, ADATA, Patriot czy Corsair. Nie mniej ważny jest koszt pamięci RAM. Solidnej jakości powinny kosztować od ok. 70 złotych (od 4 GB). Za te o największej pojemności trzeba zapłacić nawet do 500 złotych.

Pamięć RAM DDR2, DDR3, DDR4 – czym się różni?

Powyżej wspomniana została kwestia rodzaju pamięci RAM. Warto przyjrzeć się jej bliżej, ponieważ często się o niej mówi, a wiele osób nie wie, jaka właściwie jest różnica pomiędzy różnymi typami pamięci RAM.

Jeśli dysponujemy jakimiś komputerami retro, być może znajdziemy w nich kości typu SDRAM czy FPM. Nie ma sensu zaprzątać sobie nimi głowy w odniesieniu do wyboru nowszego sprzętu, ponieważ tych rodzajów pamięci RAM się już nie używa.

Standardem są pamięci DDR – DDR, DDR2, DDR3 i DDR4, a w zasadzie dwa ostatnie z nich, z uwagi na fakt, że DDR2 również uważa się już za stosunkowo przestarzałe i zbyt wolne, aby mogło odpowiadać na potrzeby współczesnych użytkowników, a DDR w zasadzie całkowicie już zniknęło.

Mimo wszystko pamięć DDR2 nie została jeszcze wyparta w stu procentach, tak więc warto wspomnieć o niej szerzej. Jest ona niewątpliwie szybsza niż jej poprzednik, czyli DDR – ma znacznie więcej pinów (240, a nie 184), lepszą prędkość układu wyjścia oraz wejścia, a także mniejsze napięcie zasilania. Nie da się jednak ukryć, że jej taktowanie (od 400 do 1066 MHz) oraz możliwa pojemność (od 256 MB do 4GB) pozostawiają wiele do życzenia i w obecnych czasach są już niewystarczające.

Dlatego też obecnie w laptopach czy gotowych komputerach spotkamy się przede wszystkim z DDR3 i DDR4. DDR3 nie jest już najnowszym rozwiązaniem – tego typu kości zaczęły zyskiwać popularność w 2007 roku, a więc ponad dekadę temu. Są znacznie wydajniejsze niż kości DDR2 – mają wyższe taktowanie (od 800 do 2400 MHz) i pojemność (od 512 MB do 8 GB), są również bardziej energooszczędne i legitymują się jeszcze niższym napięciem zasilania.

Pamięć RAM DDR4 jest standardem w przypadku nowszych laptopów i komputerów już od okolic 2014 roku. Cechuje się znacznie większą wydajnością niż pamięć DDR3, z uwagi na co nie jest z nią kompatybilna. Jak łatwo można się domyślić, ma ona przewagę między innymi pod względem:

  • taktowania (od 2133 MHz do nawet 3600 MHz)
  • energooszczędności
  • pojemności (od 4GB do 16GB)
  • liczby pinów (288 – w DDR3 i DDR2 było to 240)
  • napięcia zasilania (to zaledwie 1.2 V).

Kości DDR5 już powstały i charakteryzują się ogromnym wzrostem wydajności w porównaniu do DDR4, natomiast póki co nie są szeroko dostępne dla konsumentów, a stosuje się je przede wszystkim w serwerowniach.

Który rodzaj pamięci RAM wybrać?

Wiemy już, czym różnią się poszczególne rodzaje pamięci RAM. Pojawia się więc pytanie: które z nich wybrać? Odpowiedź jest wcale nie taka oczywista, jak mogłoby się wydawać.

Jeśli kompletujemy nowy komputer bądź kupujemy nowego laptopa, nawet przy ograniczonym budżecie powinniśmy zdecydować się na pamięć DDR4. Jest ona znacznie szybsza i stosunkowo tania, więc nie ma sensu maksymalne oszczędzanie i kupowanie pamięci DDR3.

Jeśli jednak mamy kilkuletniego laptopa czy komputer i chcemy go ulepszyć, a nie całkowicie wymieniać, to prawdopodobnie nie będziemy mogli zainwestować w kości DDR4, nawet jeśli byśmy chcieli. Jak już wspomniano, nie są one kompatybilne z poprzednią generacją, a więc jeśli dotychczas stosowaliśmy DDR3, to przejście na DDR4 wymagałoby dodatkowych zakupów (między innymi nowej płyty głównej). W takiej sytuacji możemy więc jedynie zakupić nową, pojemniejszą bądź szybszą kość DDR3.

Dobór płyty głównej i pamięci RAM – podsumowanie

Pamięć RAM i płyta główna to bardzo istotne komponenty, a ich zły wybór może znacznie obniżyć finalną wydajność urządzenia. Dlatego też, jeśli nie czujemy się w tej kwestii zbyt pewnie, warto poprosić o pomoc kogoś, kto posiada na ten temat większą wiedzę – chociażby stałych bywalców grup dyskusyjnych o tematyce sprzętu komputerowego czy sprzedawców ze sklepów z elektroniką.

 

WARTO PRZECZYTAĆ:

MacBook Pro Nowy MacBook Pro będzie miał… 48 GB RAM-u?!
Ciąg dalszy przecieków na temat nowych urządzeń Apple. Przełom sierpnia i września to standardowy czas, kiedy zostają zapowiedziane nowe urządzenia tej marki, a im bliżej
Czy karta graficzna pasuje do każdej płyty głównej Czy karta graficzna pasuje do każdej płyty głównej?
Za wydajność obliczeniową każdego komputera odpowiada wiele komponentów. Jednym z nich, o którym chcielibyśmy rozmawiać dzisiaj, jest karta graficzna. Karta graficzna jest to integralna część
płyta główna do gier Płyta główna do gier – zestawienie najlepszych modeli
Dobra płyta główna do gier to wręcz podstawa gamingowego zestawu komputerowego. Warto zadbać o ten element, ponieważ wpływa on między innymi na wydajność, możliwości konfiguracji,
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *