Znana i lubiana strona dla deweloperów, Stack Overflow, zdecydowała się dramatycznie zmniejszyć liczebność swojej załogi. Firma chce skupić się na rentowności i przede wszystkim inwestować w swój produkt.

Niedawno Stack Overflow zatrudniał na potęgę, teraz zwalnia

Prezes Stack Overflow, Prashanth Chandrasekar, poinformował o zwolnieniach w poście na blogu firmowym. Pracę straciło 28% załogi. Nie wiemy, ile osób dokładnie to oznacza, ale można się domyślać, że ponad 100. Jeszcze rok temu CEO informował bowiem, że liczba pracowników w latach 2021-2022 się podwoiła i przekroczyła 540.

Nie jest to niestety nietypowe dla firm z branży technologicznej w ostatnim czasie — po kilku latach tłustych, przyszły lata chude. Zwolnienia dotknęły Google, Metę, Microsoft i wielu innych gigantów sektora IT, ale także mniejsze firmy — i tym razem padło na Stack Overflow.

W tym roku podjęliśmy wiele kroków, aby wydawać mniej. Zmiany wprowadzano z myślą o minimalizacji wpływu na życie Stackerów. Niestety zmiany te nie wystarczyły i podjęliśmy niezwykle trudną decyzję o redukcji zatrudnienia w firmie o około 28%.

[…] w tym roku finansowym i w następnym skupiamy się na rentowności, co wraz z presją makroekonomiczną doprowadziło do dzisiejszych zmian — Prashanth Chandrasekar, prezes Stack Overflow

Stack Overflow vs AI

Stack Overflow ma pewne rozwiązania komercyjne, np. narzędzie do budowania bazy wiedzy w firmach. Najbardziej znany jest jednak jako społeczność dla deweloperów, w której zadają oni pytania i dzielą się rozwiązaniami napotkanych problemów. W ostatnim czasie jednak portalowi zaczęło się gorzej powodzić. Wyraźnie spadł ruch na stronie, co firma przypisuje rosnącej popularności sztucznej inteligencji.

AI jest cierniem w boku serwisu nie od dziś. W styczniu tego roku, w trosce o jakość treści, firma zabroniła użytkownikom wstawiać odpowiedzi na pytania wygenerowane przez sztuczną inteligencję. Dozwolone są tylko ludzkie porady i wskazówki.

Natomiast w kwietniu Stack Overflow zażądało opłat za wykorzystywanie danych z portalu do trenowania modeli sztucznej inteligencji. Zaledwie kilka miesięcy później, w lipcu… samo uruchomiło swoje narzędzia oparte na AI, m.in. usprawniające wyszukiwanie informacji na stronie.

A Wy korzystacie ze Stack Overflow?

WARTO PRZECZYTAĆ:

nintendo direct Kolejne Nintendo Direct już dziś!
Jeśli jest coś, czego gracze nie lubią, to jest to czekanie. Nikt nie lubi czekać, aż wczyta się kolejny level, na ściągnięcie nowej gry, a
chrome z nową funkcją Przeglądarka Chrome na Androida z nową funkcją! 
Używacie na co dzień Google Chrome, czyli najpopularniejszej przeglądarki świata? Jeśli tak, to na pewno zainteresuje Was nowa funkcja, która właśnie pojawiła się w najnowszej
Talos Principle 2 DLC Talos Principle 2 niespodziewanie otrzymał DLC!
Kurz nie zdążył jeszcze porządnie opaść po premierze drugiej części tej gry logicznej, a Croteam już ponownie zaskoczył! Już od piątku możemy rozwiązywać nowe zagadki.
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *