Przez najbliższe dni będzie można znów oglądać kosmiczny pociąg Starlink w Polsce. Już wczoraj można było zauważyć na polskim niebie satelity telekomunikacyjne należące do firmy SpaceX Elona Muska, ale będą na to kolejne okazje!

Starlink ponownie rozświetli polskie niebo

Zainteresowani już wczoraj (10 października) w godzinach wieczornych mogli obserwować kosmiczny pociąg Starlinków. I choć portal Nocne Niebo informował, że satelity są bardzo blisko siebie, więc ich dostrzeżenie nie powinno być utrudnione, to jednak zjawisko to nie było zbyt dobrze widoczne, z powodu zbyt dużego zachmurzenia. Na spokojnie – kolejna szansa już dzisiaj i w następnych dniach. Kiedy będzie można jeszcze obejrzeć Starlinki?

Strona Find Starlink przekazuje informacje, że zjawisko będzie można jeszcze zauważyć w tych dniach:

  • 11 października o godzinie 18:39 i 20:13;
  • 12 października o godzinie 18:41 i 20:15;
  • 13 października o godzinie 18:41 i 20:15.

Jeśli chciałbyś się dowiedzieć, w jakim miejscu należy wypatrywać satelity, skorzystaj ze specjalnych stron WWW i aplikacji takich jak np. Find Starlink czy ISS Tracker.

Warto pamiętać również o tym, że kosmiczny pociąg będzie najlepiej widoczny, jeśli do obserwacji wybierzesz miejsce z dala od miejskich świateł. Jeśli pogoda dopisze, zauważenie Starlinków gołym okiem nie powinno być utrudnione, jednak gdy zależy Ci na lepszych wrażeniach, obserwuj pociąg za pomocą lornetek lub teleskopów.

Zjawisko wygląda naprawdę wyjątkowo

Na kanale Nocne Niebo pojawił się filmik pokazujący to zjawisko – zachęcamy do jego obejrzenia.

Czym jest Starlink?

Starlink, czyli telekomunikacyjny system satelitarny zapewnia połączenie z prawie dowolnego miejsca na lądzie na świecie. Ma się składać nawet z 12 tysięcy satelitów, natomiast zakończenie budowy systemu jest planowane na rok 2027. Co uznaje się za jego cel? Przede wszystkim dostarczanie łączności internetowej na całym świecie.

Udało się Wam już kiedyś zauważyć kosmiczny pociąg Starlink? A może dopiero dzisiaj będziecie go wypatrywać? Dajcie znać!

Źródło obrazka wyróżniającego: Nocne Niebo

WARTO PRZECZYTAĆ:

lot na orbitę Crew Dragon zadokował, więc czas na podsumowanie lotu kapsuły SpaceX’a na orbitę
Amerykańscy astronauci zadokowali na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, przyszedł więc czas na podsumowanie misji, którą przez miniony weekend obserwowały, czy to z zapartym tchem, czy delikatnym
beidou Chiny dążą do ukończenia własnego GPS-a, dającego im niezależność od USA
Chiński system nawigacji, Beidou, już teraz jest poważnym graczem – używa go w jakimś stopniu (a przynajmniej tak twierdzą jego twórcy) ponad połowa krajów na
nokia Nokia zbuduje antenę 4G na Księżycu, możliwa będzie późniejsza rozbudowa do 5G
Fińska firma Nokia wygrała kontrakt na budowę na powierzchni Księżyca ultra-kompaktowej anteny 4G/LTE. NASA zapłaci jej za to 14.1 milionów dolarów. Kontrakt ten jest częścią
Udostępnij

Doświadczona copywriterka tworząca teksty o różnej tematyce. Na bieżąco obserwuję nowości w świecie technologii i dzielę się nimi z innymi ludźmi. Po godzinach miłośniczka Netflixa, podróży, pieczenia ciast i herbaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *