Napisz do nas

TechPolska.pl

Znajdziesz nas

Po co przemycać narkotyki, jak można… fałszywe AirPodsy? Straż graniczna USA zarekwirowała około 36 000 par “Elite Pods”, które jej zdaniem były niezgodne z prawem dotyczącym własności intelektualnej. Chociaż na etykietach nie padały słowa “Apple” czy “AirPods” (ani nie pojawiało się na nich logo słynnego amerykańskiego giganta), uznano, że są one ewidentnymi podróbkami.

Gdyby były to prawdziwe AirPodsy, mogłyby zostać sprzedane za ponad 7 milionów dolarów

Celnicy z Cincinnati w stanie Ohio łącznie przechwycili trzy transporty nadchodzące z Chin, zawierające ogrom słuchawek “Elite Pods”. Straż graniczna oszacowała, że, gdyby podróbki zostały sprzedane za taką kwotę, za jaką sprzedawane są prawdziwe AirPodsy, ich sprzedawcy mogliby uzyskać w ten sposób około 7,16 miliona dolarów.

Tymczasem podczas transportu zadeklarowano, że każdy kontener (a było ich trzy, z czego każdy zawierał 12 000 sztuk słuchawek) miał wartość 5 280 dolarów.

Oznaczałoby to, że według deklaracji jedna para słuchawek była warta… około 44 centy. Celnicy nie dali jednak temu wiary. Dodatkowo stwierdzili, że kształt i konstrukcja “Elite Pods” były zbyt podobne do tej, którą wykorzystuje Apple. Zresztą sami zobaczcie, jak one wyglądały:

airpods

Podrabiane produkty mogą być mylące na pierwszy rzut oka. Często są tańsze i mogą wyglądać bardzo podobnie do prawdziwych. Jednak gorsze produkty mogą w końcu kosztować konsumentów więcej niż w przypadku zakupu oryginalnego produktu, z powodu dużego prawdopodobieństwa użycia materiałów niespełniających norm i wadliwego działania części – Richard Gillespie, dyrektor portu w Cincinnati

Apple walczy z podróbkami, jak może

AirPodsy od Apple wciąż świetnie się sprzedają (w samym 2020 roku wysłano do sklepów 114 milionów sztuk) i dla wielu osób są wręcz synonimem dousznych słuchawek bezprzewodowych. Ich popularność, a przy tym relatywnie wysoka cena, sprawiają jednak, że są one łakomym kąskiem dla różnego rodzaju oszustów.

Podróbek AirPodsów jest cała masa i nie trzeba daleko szukać, aby je znaleźć. Dominują przede wszystkim na chińskich portalach sprzedażowych, ale coraz częściej przedsiębiorcy sprowadzają je do swoich krajów (w tym m.in. do Polski) i sprzedają w nich bezpośrednio.

Co ciekawe, z oszustami walczą nie tylko celnicy i inne organy rządowe różnych państw, ale też samo Apple. Firma stworzyła bowiem specjalny zespół zajmujący się przeciwdziałaniem fałszerstwom, który osiąga spore sukcesy – w 2020 roku udało mu się pozbyć ponad miliona aukcji i ogłoszeń sprzedaży fałszywych produktów, w tym właśnie AirPodsów.

Co o tym sądzicie? Uważacie, że “Elite Pods” były na tyle podobne do AirPodsów, że zostały zarekwirowane słusznie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *