Nie zaskoczę nikogo, mówiąc, że współcześnie klawiatura gamingowa to klawiatura mechaniczna. Co może jednak być zaskakujące dla wielu: klawiatury mechaniczne nie są niczym nowym na rynku. Historia klawiatur do komputerów to historia klawiatur mechanicznych, które z czasem zostały zastąpione membranowymi. Te były tańsze w wykonaniu, a co równie ważne: lżejsze i cichsze w obsłudze.

W ostatnich latach produkcja klawiatur zatoczyła jednak koło i “mechaniki” stały się znowu popularne.

Czy za ponownie rosnącą popularnością stoi coś więcej niż marketing? Czy może po latach nieobecności technologia poszła do przodu na tyle, że dokonał się skok jakościowy? Czy różne switche do klawiatury mechanicznej są faktycznie warte, żeby dzielić włos na czworo? Czym w ogóle są przełączniki do klawiatury mechanicznej?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Czym różnią się klawiatury mechaniczne od klawiatur membranowych?
 • Czym są przełączniki w klawiaturach mechanicznych?
 • Co to jest switch i jak jest zbudowany?
 • Jakie są rodzaje switchy do klawiatur mechanicznych?
 • Jakie są zalety klawiatur mechanicznych?
 • Jak sprawdzić, które switche będą odpowiednie dla mnie?
 • Czym są formaty klawiatur mechanicznych?
 • Czy switche mechaniczne są głośne?
 • Czy mogę wymieniać zepsute switche?
 • Czy klawiatury mechaniczne są dobre do pisania?
 • Czym jest klawiatura hybrydowa (półmechaniczna)?

Czym różnią się klawiatury mechaniczne od membranowych?

Różnica między klawiaturami membranowymi a mechanicznymi tkwi właśnie we wspomnianych switchach. Warto zauważyć, że chociaż termin “switch” można łatwo przetłumaczyć na język polski jako “przełącznik”, to jednak w polskiej nomenklaturze częściej jest używany właśnie termin “switch”. W jaki sposób switche rozróżniają oba typy klawiatur?

Klawiatury membranowe do rejestrowania pojedynczych naciśnięć klawiszy wykorzystują właśnie membranę rozciągniętą pod wszystkimi klawiszami. Jeśli zdarzyło wam się kiedyś zdjąć wszystkie klawisze do czyszczenia klawiatury, powinniście kojarzyć, jak to wygląda.

Klawiatury mechaniczne do rejestrowania wciśnięć wykorzystują pojedyncze przełączniki (switche) pod każdym klawiszem osobno. Dzięki temu klawiatury mechaniczne są z reguły trwalsze. Zastosowanie osobnego mechanizmu pozwala na zróżnicowanie tego, w jaki sposób klawisz reaguje na naciskanie, czy w jaki sposób jest rejestrowane naciśnięcie.

Czym są przełączniki w klawiaturach mechanicznych?

Każdy przełącznik to osobny mechanizm, co sprawia, że producenci mieli wolną rękę nad zaprojektowaniem różnych ulepszeń (w przeciwieństwie do membrany, która nie zostawia pola do popisu). To sprawiło, że na rynku pojawiło się wiele różnych switchy o różnej charakterystyce.

Dzięki temu klawiatury mechaniczne można dodatkowo podzielić na podstawie zastosowanych przełączników. Decydując się na klawiaturę mechaniczną, trzeba sprawdzić właściwie dwóch producentów: producenta klawiatury oraz producenta switchy. Wielu największych producentów tworzy swoje switche (np. Logitech i ich switche Romeg-G), ale równie dobrze mogą używać gotowych przełączników. Najbardziej znane to Cherry MX, Topre lub Gateron.

Co to jest switch i jak jest zbudowany?

Switche w klawiaturach mechanicznych są zbudowane z wielu ruchomych części. W to wchodzą elementy metalowe w postaci sprężyn i styków, czy plastikowe obudowy. Dzięki sprężynom użytkownik może dostać coś na kształt informacji zwrotnej po naciśnięciu klawisza. Będzie mógł ją odczuć w dotyku (tactile) lub usłyszeć charakterystyczny dźwięk.

Metalowe styki tworzą połączenie elektryczne potrzebne do zarejestrowania naciśnięcia klawisza. Plastikowa obudowa służy zamknięciu wszystkich komponentów w miejscu i zapewnieniu elementów montażowych do nakładki na klawisze. Nakładki, czyli przyciski są popularnie zwane keycapami.

Switche mogą być różne, stąd nie można przedstawić dokładnej budowy. Ta będzie się różnić od modelu przełącznika, producenta, a także przeznaczenia.

klawisze do klawiatury mechanicznej

Jakie są rodzaje switchy do klawiatur mechanicznych?

W klawiaturach mechanicznych występują głównie trzy typy switchy: liniowe (linear), dotykowe (tactile) i clicky.

 • Switche liniowe (linear) zapewniają płynne naciśnięcie przycisku bez wyraźnego kliknięcia.
 • Switche dotykowe (tactile) zapewniają odczuwalne uderzenie podczas aktywacji przełącznika, co pozwala na wyraźne określenie momentu aktywacji dla użytkownika.
 • Switche clicky – zapewniają nie tylko wyraźnie odczuwalne uderzenie, ale również słyszalny specyficzny dźwięk podczas naciśnięcia klawisza.

Podział switchy do klawiatur mechanicznych ze względu na kolory

Innym popularnym sposobem na przedstawienie rodzajów przełączników do klawiatur mechanicznych są kolory. Najprawdopodobniej ten system zdobył popularność od przełączników Cherry MX, które w ten sposób rozróżniały przeznaczenie swoich switchy.

 • Czerwone switche – To przede wszystkim switche liniowe. Wymagają stosunkowo niskiej siły do aktywacji, co przekłada się na krótki czas potrzebny na przeprowadzenie akcji. To sprawia, że są częstym wyborem graczy do gier, gdzie wymagana jest dynamiczna reakcja.
 • Niebieskie switche – To przede wszystkim switche tactile. Charakteryzuje je wymagana trochę większa siła do rejestracji akcji, co sprawia wrażenie lepszej kontroli nad wpisywanym tekstem i mniejszą szansą na omyłkowe nacisnięcie klawisza.
 • Brązowe switche – To kompromis pomiędzy switchami liniowymi i tactile. Mają wyczuwalny moment aktywacji dla lepszej kontroli, ale wciąż starają się zachować ciszę. Jeśli nie wiecie, na które switche do klawiatury mechanicznej się zdecydować, może to być dobry punkt wyjścia.
 • Czarne switche – To przede wszystkim switche clicky. Wymagają największej siły nacisku do aktywacji, co sprawia, że nadadzą się dla ludzi potrzebujących precyzji niż dynamiki. To jednocześnie najprawdopodobniej najmniej komfortowe switche ze względu na to, jak głośne jest naciskanie ich.

Switche do klawiatur mechanicznych – najczęściej zadawane pytania

Jakie są zalety klawiatur mechanicznych?

Klawiatury mechaniczne mają wiele zalet. Oto niektóre z nich:

 • Wytrzymałość – Klawiatury mechaniczne są bardziej wytrzymałe od mechanicznych.
 • Responsywność – Chociaż nie można powiedzieć zerojedynkowo, że wszystkie switche będą bardziej responsywne od klawiatur membranowych, to jednak dużą przewagą jest to, że można to ściśle określić i dobrać przełączniki pod własne wymagania.
 • Personalizacja – To nie tylko dobór przełączników pod kątem charakterystyki mechanicznej. Klawiatury mechaniczne pozwalają na dużo większy wybór, jeśli chodzi o kształty, kolory czy rozmiary. Do wielu modeli można zamówić samodzielnie zaprojektowane klawisze do klawiatur mechanicznych (keycapy).
 • Dźwięk – chociaż dla wielu głośna klawiatura nie będzie zaletą, to sporo osób uznaje charakterystyczny “klik” za coś pozytywnego.

Jak sprawdzić, które przełączniki do klawiatury mechanicznej będą najlepsze dla mnie?

Niestety nie przedstawię tutaj złotego sposobu, który rozwiąże wszystkie problemy. Dobór switchy do klawiatury mechanicznej to w dużej mierze metoda prób i błędów. Co prawda da się w przybliżeniu określić, które switche powinny wam przypaść do gustu ze względu na przeznaczenie, ale już sam fakt, że przecież nie będziecie kupować innej klawiatury do każdej z ulubionych gier może namieszać.

Dużym utrudnieniem również jest fakt, że te same switche, ale od różnych producentów mogą znacząco różnić się od siebie. Jeżeli nie jesteście w stanie zdecydować się na klawiaturę po opisie, pora wybrać się do sklepu. Wiele elektromarketów oferuje nie tylko klawiatury mechanicznie na wystawie do osobistego testowania. Często można spotkać prezentację przycisków o różnych switchach tuż obok siebie dla lepszego porównania.

Inną sprawą jest, czy w ogóle sprawi wam to różnicę. Klawiatury mechaniczne wyraźnie różnią się od membranowych, odczujecie to już przy pierwszym użyciu. Jednak różnice między konkretnymi switchami są w rzeczywistości minimalne i jest spora szansa, że o ile nie gracie na profesjonalnym poziomie, nie będziecie w stanie wykorzystać ich zalet.

Jeżeli szukacie klawiatury do pisania, polecam w ogóle nie patrzeć na klawiatury mechaniczne. Więcej na ten temat pod koniec poradnika.

Czym są formaty klawiatur mechanicznych?

Format klawiatury mechanicznej to inaczej jej wielkość lub rozmiar. Nie mamy tu jednak na myśli fizycznego rozmiaru, który można zmierzyć centymetrem, a konkretną liczbę przycisków na klawiaturze.

Klawiatury mechaniczne występują z reguły w następujących formatach:

 • Full-Size: Najpopularniejszy model, czyli pełna klawiatura. Posiada wszystkie niezbędne przyciski, klawiaturę numeryczną, a nierzadko również dodatkowe przyciski multimedialne lub do makr.
 • Tenkeyless (TKL; 87%): Model pomijający klawiaturę numeryczną, dzięki czemu całość klawiatury jest mniejsza i lżejsza.
 • 75%: Model zbliżony do Tenkeyless z tą różnicą, że jeszcze mocniejsza zmniejsza rozmiar klawiatury przez zbliżenie wszystkich przycisków. Rozmieszczeniem przycisków będzie przypominać klawiaturę laptopową.
 • 65%: Jeszcze mniejszy model. Od poprzednika różni się tym, że z klawiszy funkcyjnych po prawej stronie zostają już tylko Home, Delete i strzałki.
 • 60%: Najbardziej poręczna klawiatura. Ma przyciski tylko od lewego Control do prawego Control, eliminując wszystkie inne.

Powyższe formaty to tylko te najpopularniejsze. Dostępnych jest ich jeszcze więcej. Takie klawiatury mechaniczne nie używają żadnych specjalnych switchy, a jedynie te, które pasują do wszystkich klawiatur.

Czy switche w klawiaturach mechanicznych są głośne?

Tak. Co prawda hałas będzie zależny od wybranych switchy, to jednak nawet ciche przełączniki są wyraźnie głośniejsze w obsłudze niż klawiatury membranowe. Odgłosy klawiatur mechanicznych są na tyle charakterystyczne i wyraźne, że trzeba to wziąć pod uwagę, decydując się taką klawiaturę. Szczególnie jeśli nie mieszkacie sami.

Czy mogę wymieniać zepsute switche?

Tak! To chyba największa zaleta klawiatur mechanicznych. Jeśli zdarzy wam się w jakiś sposób zepsuć switch pod keycapem, można go po prostu wymienić. Chyba każdy rodzaj switcha można zamówić osobno, a cała procedura jest wyjątkowo prosta i każdy powinien sobie poradzić.

Klawiatury mechaniczne są nie tylko bardziej wytrzymałe, ale też łatwiejsze w naprawie. Uszkodzenie membrany w klawiaturach membranowych może często oznaczać, że cała klawiatura nadaje się do śmieci.

Czy klawiatury mechaniczne są dobre do pisania?

Nie. Często można w różnych materiałach przeczytać pochwały na temat pisania na klawiaturze mechanicznej. Niestety rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej, a większość tych materiałów to czysty marketing.

Jeśli jesteś programistą, copywriterem, czy pisarzem: klawiatura do pisania powinna mieć zupełnie inne cechy. Powinna być przede wszystkim ergonomiczna. Co to znaczy? Powinna oferować takie ułożenie dłoni, żeby nie nadwyrężać nadgarstków, co jest lepsze dla twojego zdrowia i pozwala na szybsze i wygodniejsze pisanie, jakiego nie zaoferują nawet najlepsze switche.

Po dokładne informacje, jaka jest dobra klawiatura do pisania, zapraszam do naszego poradnika, gdzie została przedstawiona klawiatura dla programisty.

Nie odbierzcie tego na opak: to nie jest tak, że klawiatury mechaniczne nie nadają się do pisania. Klawiatury mechaniczne potrafią być bardzo przyjemne, ale jednocześnie rzadko kiedy są ergonomiczne. To, co będzie dobre dla szybkiego meczu, nie będzie dobre dla długotrwałej pracy przy komputerze.

Zwróćcie uwagę na profesjonalnych esportowców: ci często przekrzywiają swoje klawiatury właśnie dla lepszego (ergonomicznego) ułożenia dłoni. Mogą sobie na to pozwolić, ponieważ ich druga dłoń spoczywa na myszce. Podczas pisania trzymacie obie dłonie na klawiaturze, co sprawia, że potrzebujecie odpowiedniej klawiatury, a klawiatury ergonomiczne są z reguły membranowe.

Oczywiście możliwe jest znalezienie ergonomicznej klawiatury mechanicznej, ale mówimy tu już o cenach rodem z kosmosu. Nie przesadzam, sprawdźcie sami.

Czym jest klawiatura hybrydowa (półmechaniczna)?

Klawiatura półmechaniczna to tak naprawdę nic innego, jak klawiatura membranowa, ale stylizowana na klawiaturę mechaniczną. Klawisze będą mieć dosyć duży skok i będą dosyć głośne. Nie ma tam jednak żadnej technologii zbliżonej do przełączników, a co za tym idzie, taka klawiatura nie będzie oferować tych samych właściwości, co klawiatura mechaniczna.

Switche do klawiatury mechanicznej – podsumowanie

Rynek przełączników do klawiatur mechanicznych rozrósł się do stopnia, że dla wielu ludzi to już nie tylko część peryferiów do komputera, ale pełnoprawne hobby.

A wy, co sądzicie? Jakie są wasze ulubione switche bądź klawiatury mechaniczne? Dajcie znać w komentarzach!

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *