AI w lotnictwie znajduje zastosowanie nie od dzisiaj. Nie tyle ma ono za zadanie zastąpić ludzkich pilotów, ale obecnie przede wszystkim służy do treningów. Symulowana walka z inteligentnym przeciwnikiem potrafi bardzo wiele nauczyć – zdecydowanie więcej niż trening „na sucho”.

Zakończyły się właśnie testy pod nazwą AlphaDogfight, w ramach których AI różnych twórców zmagało się w walkach z samolotami kierowanymi przez ludzi. Przeciwników sztucznej inteligencji nie zadowoli zapewne fakt, że symulowaną walkę wygrało… AI, a konkretnie sztuczna inteligencja stworzona przez firmę Heron Systems.

Ludzki pilot przegrał 0:5

Podczas wydarzenia zorganizowanego przez twórców AlphaDogfight w pierwszej kolejności zmagały się ze sobą sztuczne inteligencje, m.in. właśnie ta stworzona przez Heron Systems, a także AI od Lockheed. Najpierw miały miejsce eliminacje, spośród których wyłoniono najlepszą ze sztucznych inteligencji, a następnie do walki włączył się prawdziwy ludzki pilot F-16, noszący hełm VR.

Efekt? Człowiek został pokonany przez maszynę, i to dość boleśnie, bowiem aż 0:5. Przewaga sztucznej inteligencji była widoczna przede wszystkim w bardzo celnym strzelaniu, nawet w warunkach, w których człowiekowi jest bardzo ciężko (czyli przede wszystkim w sytuacji, kiedy prędkość jest duża, odległość od ziemi niewielka, a siły grawitacyjne – ekstremalne).

Trzeba jednak przyznać ludzkiemu pilotowi, że wyciągał wnioski z każdej kolejnej przegranej i pod koniec AI znacznie trudniej było wywalczyć kolejne punkty niż na początku. Kto wie, jeśli spędziłby on w symulacji więcej czasu, być może udałoby mu się może nie wygrać, ale przynajmniej zyskać jeden punkt.

Całe wydarzenie można obejrzeć poniżej:

Sztucznej inteligencji postawiono pewne ograniczenia

Pod wieloma względami, między innymi szybkości dokonywania obliczeń, człowiek po prostu nie może równać się z maszyną. Sztucznej inteligencji postawiono więc pewne ograniczenia, aby walka była bardziej wyrównana.

Przede wszystkim AI nie mogło na bieżąco doszkalać się, wykorzystując informacje zdobyte w kolejnych rundach, a musiało cały czas korzystać z tego samego zasobu wiedzy. Co więcej, symulacja nie była do końca zgodna z rzeczywistością, ponieważ między innymi wyłączono wykrywanie kolizji między samolotami, tak, aby nie doszło do wirtualnej kraksy.

Co o tym wszystkim sądzicie? Cieszycie się, że wirtualna inteligencja doszła do takiego poziomu, a może napawa Was to pewną obawą? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!


Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

radio off kraków konczy eksperyment Al jednak nie jest takie wspaniałe? Radio OFF Kraków kończy swój eksperyment
Po dużych rozmiarów internetowej awanturze Radio OFF Kraków postanowiło zakończyć swój kontrowersyjny eksperyment. Początkowo miał trwać aż kwartał, ale sztuczna inteligencja zniknęła już po zaledwie
googlemaps Al wkracza do Map Google. Już nie usłyszycie polskiego lektora
Jarosław Juszkiewicz, czyli dziennikarz, który był znany głównie z Map Google, stracił pracę. Chociaż po samych danych możecie nie wiedzieć, kim jest, na pewno słyszeliście
boty zamiast dziennikarzy Sztuczna inteligencja zamiast dziennikarzy. To dzieje się naprawdę
Mogłoby się wydawać, że to jeszcze nie ten czas, aby boty były w stanie zastępować ludzi. W końcu nadal nie są one idealne i dużo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *