Przede wszystkim – nie panikuj! Znalazłeś się drogi czytelniku w dobrym miejscu. Ten poradnik odpowie na kilka dręczących cię kwestii:
- Czemu touchpad przestał działać?
- Jak naprawić niedziałający touchpad?
Co to jest touchpad?
Zacznijmy od podstaw. Jeśli trafiłeś tu przypadkiem, a mimo wszystko chciałbyś zapoznać się z wiedzą na przyszłość, możesz nie wiedzieć, czym jest touchpad. Panel dotykowy (inaczej nazywany płytką dotykową lub gładzikiem) to urządzenie, które (najczęściej) w laptopach służy zastąpieniu myszy komputerowej. Czujniki dotykowe panelu pozwalają nam sterować kursorem na ekranie poprzez ruch palca po przeznaczonej im przestrzeni. Z reguły w zestawie są z dwoma przyciskami na dole, które w nowszych laptopach często przestają być wyraźnie wyodrębnione. Rzadziej można spotkać zaimplementowane sterowanie gestami: wykonanie odpowiednich ruchów lub narysowanie odpowiednich figur pozwoli uruchomić wcześniej zdefiniowany skrypt.
Po co touchpad? Otóż laptop jako urządzenie przenośne potrzebował czegoś do zastąpienia myszy. Każde dodatkowe akcesorium zabiera miejsca, zwiększa ciężar oraz komplikuje sprawę. W takim wypadku łatwo sobie wyobrazić poziom trudności, który pojawia się, gdy touchpad nie działa.
Jak naprawić touchpad?
Co zrobić w sytuacji, gdy kursor przestał reagować na ruchy palca po gładziku? Zacznijmy od najprostszych opcji:
- Sprawdźcie, czy przypadkiem nie wyłączyliście panelu dotykowego. Każdy laptop posiada skrót klawiaturowy, który odpowiada za włączanie i wyłączanie touchpada. Po co? Jeśli siedzicie w domu, z podpiętą myszką i dużo piszecie, może się zdarzyć, że kawałkiem dłoni czy ramienia będziecie naciskać touchpad, co będzie powodować spory chaos. W takiej sytuacji najlepiej wyłączyć touchpad i mieć spokój. Z reguły się to robi kombinacją klawiszy FN + F6 (niektóre laptopy mogą użyć innego F – przyjrzyjcie się, który posiada miniaturową ikonkę touchpada). Czasem może to być też specjalnie desygnowany przycisk.
- Podobny efekt można osiągnąć, zaglądając do ustawień w Windowsie. Ustawienia => Urządzenia => mysz i płytka dotykowa => dodatkowe opcje myszy => wyłącz
W opcjach możecie też dopasować czułość poruszania kursorem.
- Podobny efekt można osiągnąć, zaglądając do ustawień w Windowsie. Ustawienia => Urządzenia => mysz i płytka dotykowa => dodatkowe opcje myszy => wyłącz
- Próbowaliście wyłączyć i włączyć komputer? Brzmi śmiesznie, ale to nie żart. Reset komputera to dobry sposób na pozbycie się nieprzewidzianych błędów systemu
- Usuńcie zabrudzenia. Sporo ludzi myśli, że laptopa nie trzeba czyścić, bo też nie da się go w pełni “otworzyć” jak komputera PC. To jednak nie jest prawda. Używając sprężonego powietrza, łatwo dostaniecie się nie tylko w szczeliny pod przyciskami, ale także pod klawiaturę. Warto przy okazji wydmuchać kurz przy chłodzeniu. Oczywiście takie operacje tylko na wyłączonym i odłączonym od prądu laptopie!
- Kurz spod klawiatury (i szczelin przy płytce dotykowej) można wyciągnąć też odkurzaczem. Tylko pamiętajcie – z wyczuciem.
- Zaktualizujcie sterowniki. To już może się wydawać trudniejsze, ale chyba każdy producent laptopów dodaje oprogramowanie, które robi to za was. Interesuje was oprogramowanie touchpada, ale powinniście dbać o posiadanie aktualnych sterowników do wszystkiego.
- Potencjalnym problemem może być konflikt sterowników. W polu wyszukiwania systemu Windows (tuż obok pasku start) wpiszcie “menedżer urządzeń” i naciśnijcie enter. Znajdźcie na liście touchpad. Jeśli jest przy nim żółty wykrzyknik, taki konflikt może występować. Kliknijcie prawym na urządzenie => właściwości, zakładka sterownik => odinstaluj urządzenie. Następnie zrestartujcie komputer, a Windows sam zainstaluje go ponownie.
- Możecie też spróbować zainstalować oprogramowanie sterujące touchpadem. Uważajcie jednak czy nie będziecie mieli dwóch na raz. To powoduje problem w działaniu touchpada swoją drogą.
- Zresetowanie BIOSu. Touchpad może też zostać wyłączony z poziomu BIOSu. Chociaż nie powinno się to wydarzyć samo z siebie, to warto sprawdzić.
Zepsuty touchpad – czy oddać laptop do serwisu?
Jeśli wszystkie metody wyżej nie podziałały, może się okazać, że trzeba będzie oddać laptop do serwisu. Touchpad mógł się po prostu zepsuć. Jeśli laptop nam upadł, to mogło dojść do przerwania taśmy łączącej touchpad z płytą główną lub uszkodzeń mechanicznych. Warto w tym miejscu zauważyć, że można wymienić touchpad na nowy samemu, ale wymaga to od nas już ponad przeciętnych umiejętności. Pamiętajcie – robicie to na własną odpowiedzialność, a nieumiejętna wymiana może doprowadzić do dalszych uszkodzeń i utraty gwarancji.
Touchpad nie działa – podsumowanie
Touchpad tak jak i klawiatura, są chyba najbardziej eksploatowanymi częściami zewnętrznymi laptopów. Stąd nie dziwi, że mogą zdarzać się usterki. Niedziałający touchpad to nie koniec świata, aczkolwiek osobiście i tak bym polecał mieć zapasową myszkę. Podstawowe gryzonie to w dzisiejszych czasach naprawdę niewielki koszt, są bezprzewodowe, a odbiornik bluetooth można z reguły bardzo wygodnie schować do środka myszki po użyciu.
Wartościową umiejętnością na takie sytuacje jest obsługa komputera z poziomu klawiatury. Znajomość podstawowych skrótów klawiaturowych to doprawdy potężna wiedza, która ułatwia korzystanie nie tylko z laptopa, a z każdego komputera.
WARTO PRZECZYTAĆ: