Obecnej sytuacji na rynku podzespołów komputerowych jeszcze rok temu raczej nikt się nie spodziewał. Ogromne zapotrzebowanie na układy graficzne spowodowane ekspansją kryptowalut doprowadziło do skrajnych podwyżek cen kart graficznych oraz znacznego ograniczenia ich dostępności na globalnych rynkach. Mijające dwanaście miesięcy to jednak nie tylko czas panowania BitCoin’a ale także sezon wielu długo wyczekiwanych premier gier komputerowych. Czego więc potrzebujemy aby dotrzymać kroku rozwojowi technologicznemu?

SSD – pozycja obowiązkowa

O ile parę lat temu obecność w naszej konfiguracji sprzętowej dysku półprzewodnikowego była raczej drogim dodatkiem o tyle teraz sądzę iż jest to bezdyskusyjny wymóg. Po kilku generacjach i wielu usprawnieniach nośniki SSD stały się bardzo wydajne (transfery rzędu kilu tysięcy MB na sekundę) oraz niezawodne. Problemy wieku dziecięcego towarzyszące pierwszym konstrukcjom są już tylko przykrym wspomnieniem. Dzisiejsze nośniki zapewnią nie tylko wysoką wydajność i responsywność systemu operacyjnego. Najnowsze testy sugerują, iż montaż półprzewodnika w niektórych tytułach może podnieść ilość generowanych klatek w czasie jednej sekundy nawet o 7. Jeśli do tej pory byliście sceptyczni i wstrzymywaliście się z zakupem SSD – najwyższy czas na zakupy.

Minimalne wymagania tytułów z 2017

W przypadku Star Wars Battlefront 2 platforma Origin informuje, że w grę nie zagrają gracze z komputerami słabszymi niż Windows 7 64-bitowy z dodatkiem SP1, procesorami AMD FX 6350 lub Intel Core i5 6600K, 8 GB pamięci RAM, kartą graficzną AMD Radeon™ HD 7850 2 GB lub NVIDIA GeForce® GTX 660 2 GB oraz minimum 60 GB przestrzeni dyskowej. Oczywiście, to są minimalne wymagania, te zalecane przez dystrybutora są wyższe, chociażby pod kątem karty graficznej (NVIDIA GeForce® GTX 1060 3 GB).

Need for Speed Payback z kolei wymaga minimum 64-bitowego Windowsa 7, procesora Intel Core i3-6300 lub AMD FX-8150, 6 GB pamięci RAM, 30 GB miejsca na dysku oraz kartę graficzną GeForce GTX 750 Ti lub Radeon HD 7850. Mowa tu o ustawieniach, które pozwolą grać w rozdzielczości 720p przy niskich ustawieniach grafiki i 30 FPS. Chcąc się cieszyć obrazem w rozdzielczości 1080p i 60 FPS niezbędny będzie sprzęt z Intel Core i5-4690K lub AMD FX-8350, 8 GB pamięci RAM i kartą graficzną GeForce GTX 1060 lub Radeon RX 480.

64 bity i ani jednego mniej

Kwestia wymaganej ilości pamięci RAM nie jest niczym nadzwyczajnym. Wartości rzędu 6-8 GB są standardem już od dłuższego czasu nie tylko w komputerach osobistych. Oczywistym następstwem tego stanu rzeczy jest konieczność stosowania na naszych urządzeniach 64 bitowych systemów operacyjnych. Wydaje się, że panująca od dłuższego czasu tendencja powolnego wyłączania systemów 32 bitowych w 2018 roku przejdzie swoje apogeum. Nie tak dawno sama Nvidia zapowiedziała zaprzestanie prac nad sterownikami dla tych wersji systemu Windows. Nawet niektóre dystrybuuje systemu Linux obecnie są publikowane tylko i wyłącznie w wersji x64. Jeśli wciąż towarzyszy Wam system Windows w przestarzałej już wersji x32 wykorzystajcie czas noworocznych porządków i zróbcie na swoich dyskach miejsce na upgrade.

Źródło: WĘC PR

WARTO PRZECZYTAĆ:

Gry na PC dla różnych typów graczy – ranking według gatunków
Istnieje wiele powodów, przez które gry na PC są tak lubiane i popularne, a jednym z nich jest mnogość gatunków, dzięki czemu każdy typ gracza
Nowoczesne technologie, które wkraczają do codziennego życia — które warto znać?
Rozwój technologii, w tym takiej, która może przydać się w codziennym życiu, nie skończył się na Internecie i smartfonach. Wciąż pojawia się wiele ciekawych, nowatorskich
Xbox S – dlaczego warto zakupić?
Zakup konsoli do gier to często niemały wydatek. Dlatego warto zdecydować się na model od cenionego producenta, który będzie gwarantował nie tylko najwyższej jakości sprzęt,
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *