Chociaż o wprowadzaniu modyfikacji czy „odświeżaniu” laptopów mówi się mniej niż w przypadku komputerów osobistych, nie znaczy to, że jest to niemożliwe. Przeciwnie – obecnie komponenty zamienne do laptopów są bardzo łatwo dostępne, z czego warto skorzystać.

Prędzej czy później może na przykład pojawić się konieczność wymiany baterii. Co powinno się wiedzieć przy takiej okazji? Skąd kupić dobrą baterię do laptopa i jak ją później skutecznie zamontować, żeby niczego nie zepsuć? Doradzamy!

Kiedy i dlaczego warto wymienić baterię w laptopie?

W laptopach, podobnie, jak w smartfonach i wielu innych konsumenckich urządzeniach elektronicznych, najczęściej wykorzystywane są baterie litowo-jonowe. Nie mają one nieskończonej żywotności. W miarę kolejnych cykli ładowania ich wydajność będzie się stopniowo obniżać.

Oznacza to, że po pewnym czasie użytkowania laptopa zacznie się on po prostu szybciej rozładowywać. W takiej sytuacji warto rozważyć jej wymianę, zwłaszcza, jeśli ktoś często korzysta z laptopa, nie mając dostępu do źródła zasilania.

Z różnych względów (wada fabryczna, uszkodzenie mechaniczne) bateria może też ulec znacznie bardziej gwałtownej awarii w momencie. Zdarza się chociażby, że na przykład z dnia na dzień przestaje się ona ładować w ogóle i laptop wyłącza się od razu po odłączeniu do ładowania. Wtedy też wymiana baterii na nową może okazać się dobrym rozwiązaniem.

Skąd kupować baterie zamienne do laptopów?

Zakup baterii zamiennej do laptopa nie powinien być dziełem przypadków. Kiepskiej jakości baterie szybko wytracą żywotność, co sprawi, że będzie trzeba znowu je wymieniać (lub mierzyć się z szybkim rozładowywaniem się sprzętu po odłączeniu od zasilania).

Najlepiej postawić na baterie do laptopów klasy A+. Można je znaleźć na stronie AkcesoriaMarket.pl – dostępne są tam komponenty do laptopów wszystkich czołowych marek, więc nie powinno być problemu ze znalezieniem odpowiedniego modelu.

W przeciwieństwie do mniej żywotnych rozwiązań, które charakteryzują się zaledwie 1-letnią gwarancją, w przypadku tego typu baterii można liczyć na gwarancję 2-letnią. Oznacza to, że producent jest znacznie bardziej pewny trwałości oferowanych produktów i w praktyce rzeczywiście osiągają one znacznie lepsze wyniki.

Można więc spać spokojnie, wiedząc, że bateria będzie dobrze działała przez długi czas (a nawet, gdyby coś się stało, przez długi czas po zakupie w sytuacji kryzysowej dostępna będzie opcja skorzystania z gwarancji).

Jak wymienić baterię w laptopie?

Wymiana baterii w laptopie nie jest szczególnie skomplikowaną operacją. Da się ją przeprowadzić własnymi siłami, chociaż oczywiście nie trzeba. Jeśli ktoś ma dwie lewe ręce do tego typu operacji lub po prostu nie ma czasu ani chęci się tego podejmować, jest inna opcja. Zawsze można przy zakupie baterii od razu zlecić również jej wymianę przez eksperta.

W przypadku, gdy zdecydujemy się mimo wszystko działać na własną rękę, jest kilka rzeczy, o których trzeba pamiętać. Zanim przystąpi się do zamontowania nowej baterii, koniecznie należy zaktualizować BIOS-a oraz wyłączyć szyfrowanie dysku programu sytemu Windows BitLocker. Bardzo ważne jest też, żeby odpowiednio dobrać baterię do marki i modelu laptopa (poszczególne baterie różnią się m.in. napięciem i pojemnością).

Udostępnij

Administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *