Broń niekoniecznie musi być najnowsza, by charakteryzować się skutecznością. Wyrzutnia HIMARS to świetny tego przykład. Ten sprzęt wojskowy sprawia, że w szeregach wroga pojawia się chaos. Co warto wiedzieć o wyrzutniach HIMARS oraz ile one kosztują? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w dalszej części artykułu.
Czym jest wyrzutnia HIMARS oraz jak powstała?
Wyrzutnia HIMARS to nic innego, jak lżejsza wersja standardowego M270. Sam zasobnik rakietowy pozostał taki sam, jednak nie ma tutaj gąsienic, lecz wykorzystano koła. Sprzęt to wojskowa ciężarówka 6 × 6 z ameryki. Za napęd odpowiada silnik Diesla o pojemności 6 litrów i mocy 290 koni mechanicznych. Wyrzutnia rakiet HIMARS może przejechać do 480 kilometrów na jednym zbiorniku paliwa.
Sama nazwa sprzętu oznacza wysoko mobilny system artylerii rakietowej. Wyrzutnia HIMARS wymaga załogi do działania. W pojeździe musi znajdować się kierowca, strzelec oraz sam dowódca zestawu.
Cechą charakterystyczną, jeśli chodzi o wyrzutnię HIMARS jest bardzo krótki czas od wyjechania z samolotu do wystrzelenia pierwszego pocisku. Na cały ten proces wystarczy tylko 10 minut. Dzieje się tak, ponieważ wyrzutnia automatycznie łączy się z modułem GPS transportowca – technik nie musi tracić na to czasu.
Czy wyrzutnia rakiet HIMARS była już wykorzystywana w warunkach bojowych?
Ten sprzęt wojskowy jest znany z wykorzystania w Afganistanie. Niestety wyrzutnia HIMARS to także pewne kontrowersje. Kiedy wykorzystano sprzęt, okazało się, że zginęło kilkunastu cywilów. Ostatecznie winowajcami byli sami talibowie, którzy wykorzystali ludzi jako tarczę.
Wyrzutnia HIMARS w Afganistanie mimo wszystko sprawdziła się świetnie. Doceniona została przede wszystkim precyzja wszystkich ataków. Ten sprzęt trafił także do Iraku oraz Ukrainy. Wyrzutnie sprawdzają się idealnie podczas niszczenia między innymi składów amunicji czy baz zaopatrzeniowych.
Warto zauważyć, że system HIMARS można wykorzystać do atakowania celów naziemnych, morskich i powietrznych. Precyzja tej technologii jest ogromną zaletą. Możliwość trafienia niemal dowolnego celu przy tak dużym zasięgu zachęca różne państwa do zakupu wyrzutni HIMARS. Sprzęt jest gotowy do działania po zaledwie 10 minutach od wyjazdu z transportowca – niewiele innych rozwiązań ma takie możliwości.
Wyrzutnia HIMARS – jak działa i dlaczego jest tak skuteczna?
System tej wyrzutni jest bardzo zaawansowany, jeśli chodzi o technologię. HIMARS używa kilkanaście rodzajów rakiet i głowic bojowych. Same pociski są naprowadzane za pośrednictwem GPS. Wyrzutnia HIMARS ma zasięg do 150 km. Zasobnik sprzętu mieści dokładnie 6 rakiet, przy czym muszą mieć takie same głowice – mieszanie jest niemożliwe.
Co istotne, wyrzutnia jest dość uniwersalna, można wykorzystać wiele różnych rodzajów broni. Możliwe są duże rakiety, jak i mniejsze oraz szybsze głowice (np. pocisk hipersoniczny). Najczęściej wykorzystuje się amunicję z oznaczeniem M30A2. Pocisk po wybuchu rozdziela się na małe fragmenty, które przebijają pancerz. Często HIMARS służy do rakiet M31A2 z wybuchową głowicą o wadze 90 kg.
Sprzęt umożliwia dodatkowo montaż modułu ATACMS, czyli rakiety taktycznej oferującej zasięg 300 km. Wyrzutnia rakiet HIMARS pozwala nawet wystrzelić pociski M57E1, które eksplodują w powietrzu, by zlikwidować jeszcze więcej celów.
Wady i zalety wyrzutni rakiet HIMARS
Wyrzutnia HIMARS jest bardzo zaawansowanym sprzętem wojskowym. Występuje ona w wariancie na gąsienicach oraz kołach. Jej skuteczność to tylko jedna z zalet. Dlaczego wyrzutnia HIMARS jest tak często wykorzystywana?
- Mobilność – HIMARS montuje się na mobilnej platformie, co gwarantuje szybkie przemieszczanie sprzętu;
- Zasięg – wyrzutnia HIMARS ma bardzo duże pole rażenia;
- Precyzja – HIMARS charakteryzuje się wysoką celnością, jeśli chodzi o trafienia celów;
- Uniwersalność – system może wykorzystać wiele różnych rodzajów rakiet i głowic.
Warto wiedzieć, że wyrzutnie HIMARS mają także pewne wady. System oczywiście nie jest idealny. Co można uznać za minus wyrzutni?
- Koszty utrzymania – niestety ta technologia jest stosunkowo droga zarówno, jeśli chodzi o cenę sprzętu, jak i szkolenia personelu;
- Zaopatrzenie – wyrzutnia HIMARS musi mieć stałe dostawy odpowiedniego rodzaju rakiet;
- Ograniczona liczba wyrzutni – system HIMARS umożliwia korzystanie maksymalnie z 6 rakiet tego samego rodzaju.
System ten nie jest idealny, lecz wciąż naprawdę skuteczny. Niezwykła precyzja, uniwersalność oraz mobilność to największe zalety. Wyrzutnia HIMARS zostanie również zakupiona przez Polskę. Taki sprzęt jest stale wykorzystywany na wojnie w Ukrainie.
Ile kosztuje wyrzutnia HIMARS?
Koszt sprzętu wojskowego może różnić się zależnie od wielu czynników jak model, konfiguracja, zakres dostaw lub wyposażenie dodatkowe. Oczywiście ceny ulegają zmianie także zależnie od czasu. Dokładne koszty, jeśli chodzi o wyrzutnię HIMARS nie są znane, mimo wszystko do publicznej informacji podano już przybliżone koszty.
Obecnie standardowa konfiguracja systemu HIMARS na kołach oznacza wydatek około 90 milionów złotych. Taki sprzęt został zakupiony również przez Polskę. Warto zauważyć, że stałe zaopatrzenie wyrzutni HIMARS także oznacza pewne koszty. Amunicja jest dodatkowym wydatkiem. Im droższe rakiety będą wykorzystywane, tym większe koszty eksploatacyjne sprzętu.
Warto zauważyć, że wyrzutnia HIMARS wymaga także transportu, personelu, obsługi i logistyki. Wszystkie te elementy wiążą się z kosztami. Często już one będą naprawdę duże – liczone zwykle w milionach złotych.
Plany na nadchodzący rozwój wyrzutni HIMARS
W niedalekiej przyszłości pojawi się nowa generacja pocisków do wyrzutni HIMARS. Ma to być “rakieta precyzyjnego uderzenia”, czyli ATACMS. Technologia pojawi się jeszcze w 2023 lub 2024 roku. Rakieta również jest naprowadzana za pośrednictwem GPS, a jej zasięg wynosi aż 499 km. Wyrzutnia HIMARS może zawierać maksymalnie dwie takie głowice zamiast sześciu standardowych.
Polska już wkrótce otrzyma swoje egzemplarze tego sprzętu. Warto zauważyć, że została podpisana umowa z Koreą Południową, która ma dostarczyć personalizowane wersje tego systemu. Wyrzutnia HIMARS jest stosunkowo popularna, jeśli chodzi o przemysł zbrojeniowy. Armie na świecie posiadają ten sprzęt, jednak zwykle w niewielu egzemplarzach przez ogromne koszty zakupu oraz eksploatacji.
WARTO PRZECZYTAĆ: