Współczesna technologia ma wiele pozytywów, ale też niesie za sobą wiele zagrożeń. “Inteligentne” urządzenia domowe mogą zostać zhakowane, tak jak kamera i mikrofon laptopa lub smartfona. Phishing, słabe hasło czy nieostrożność mogą doprowadzić do włamania do skrzynki e-mail czy konta bankowego. Nie możemy jednak zapominać o bardziej tradycyjnych metodach inwigilacji. Najlepiej pokazuje to fakt, że udowodniono właśnie, że zwykła domowa żarówka może umożliwić podsłuch z odległości 25 metrów.

Do podsłuchu wystarczy żarówka, laptop i tani sprzęt

Skuteczność podsłuchu za pomocą zwykłej domowej żarówki udowodnili naukowcy z Ben-Gurion University of the Negev oraz Weizmann Institute of Science. W opublikowanej wspólnie pracy naukowej wskazują, że obecne w każdym budynku, czy to w domach, firmach czy miejscach publicznych żarówki umożliwiają prowadzenie podsłuchu w czasie rzeczywistym z odległości nawet około 25 metrów.

Do całej operacji wystarczy rzeczona żarówka, laptop (nie musi to być sprzęt za ogromne pieniądze, ale nawet zwykły laptop biznesowy) oraz urządzenie o wartości około 400 dolarów. Urządzeniem tym jest czujnik elektrooptyczny, który wystarczy skierować w kierunku żarówki.

Czy jest to skuteczne? Badania pokazują, że tak. Naukowcom udało się pozyskać stosunkowo wyraźne nagranie, stojąc na moście i celując w okno biura znajdującego się około 25 metrów dalej.

odleglosc podsłuch z żarówki

Co podsłuchano? Na pierwszy ogień poszła muzyka, a konkretnie utwory “Clocks” zespołu Coldplay i hitowe “Let it Be” Beatlesów. Oczywiście, nagranie nie było tak czyste, jak gdyby zarejestrował je mikrofon ukryty w pomieszczeniu, ale aplikacje do rozpoznawania piosenek, Shazam i SoundHound, rozpoznały je bez problemu.

let it be

Muzyka to jednak jedno, a co z czymś ważniejszym, czyli rozmowami? Tutaj również odniesiono sukces. Odpowiednie API dostarczone przez Google Cloud bez żadnego problemu precyzyjnie przekształciło pozyskane nagranie w zapis tekstowy.

Jak działa podsłuch z żarówki?

Technika podsłuchu z żarówki została nazwana “lamphone” i w rzeczywistości jest stosunkowo prosta. Wspomniany czujnik elektrooptyczny przechwytuje niewielkie wibracje na szklanej powierzchni żarówki, które generowane są przez fale dźwiękowe związane z mówieniem, puszczaniem muzyki czy wykonywaniem jakichkolwiek innych działań wywołujących dźwięk.

Rzeczone wibracje są “tłumaczone” ze stosunkowo dużą dokładnością, na bieżąco.

Każdy dźwięk w pomieszczeniu może być z niego przechwycony bez konieczności hakowania czegokolwiek i posiadania urządzenia w pomieszczeniu. Potrzebujesz jedynie linię wzroku do wiszącej żarówki i to wszystko. – Ben Nassi, naukowiec

Nie jest to może metoda o szerokim zastosowaniu, ale jest niewątpliwie ciekawa, przede wszystkim z uwagi na niski koszt i brak konieczności posiadania zdolności hakerskich czy dostępu do danego pomieszczenia. Wystarczy… żarówka. Ogranicza jednak niewielka odległość i fakt, że trzeba mieć ją w linii wzroku.

Podsłuch z żarówki brzmi tak prawdopodobnie, jak długopis z ładunkiem wybuchowym, a jednak nie jest to gadżet Jamesa Bonda, a rzeczywistość. Co o tym wszystkim sądzicie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

Jak grać w Teamfight Tactics? Jak grać w TFT (Teamfight Tactics)? Poradnik
Czasami tak bywa, że najpopularniejsze gry powstają na podstawie modów tworzonych przez społeczność graczy. Tak było z DOTĄ 2, która rozpoczęła swoją historię jako mod
Jak grać jungle w LOLu? Jak grać jungle w LOL-u? Poradnik i najlepsze wskazówki
Znacie LOL-a? Kto nie zna! Jeśli jednak jakimś cudem pominęliście istnienie tej gry, szybko zerknijcie do naszego rankingu najlepszych darmowych gier na PC i to
nintendo direct Nowe gry na Nintendo Switch zapowiedziane!
Co prawda do premiery każdego poniższego tytułu zostało jeszcze trochę czasu, to przynajmniej nie musieliśmy długo czekać na same zapowiedzi. Podczas wczorajszego 40-minutowego streamu, nowe
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *