Współczesne smartfony są wyposażone w szereg czujników i technologii, które umożliwiają im realizację bardziej zaawansowanych zadań. GPS służy na przykład do określania dokładnej lokalizacji użytkownika, a  akcelerometr odpowiada między innymi za mierzenie prędkości i liczby kroków. Uzupełnieniem tych mechanizmów jest żyroskop. Za co odpowiada i jak działa? Sprawdź, co to jest żyroskop w telefonie i do czego dokładnie służy.

Żyroskop w telefonie – początki technologii

Zanim wyjaśnimy, co to jest żyroskop w telefonie, warto wiedzieć, skąd się w ogóle wzięła ta technologia i kto ją opracował. Pierwszy żyroskop powstał już w 1852 roku, a jego autorem był francuski fizyk Jean Foucault. Stworzył on przyrząd, który miał mu pomóc określić dokładną lokalizację w przestrzeni dzięki wykorzystaniu zasady zachowania momentu pędu.

Podstawowy żyroskop składa się z krążka, który wprawiony w szybki ruch obrotowy zachowuje swoją pierwotną pozycję osi obrotu. Właśnie ta cecha pozwala na dokładną orientację w przestrzeni.

Warunkiem poprawnego działania żyroskopu jest wprowadzenie go w dużą prędkość obrotową i zapewnienie minimalnego tarcia na łożyskach. Przykładem działania najprostszego żyroskopu w życiu codziennym jest dziecięca zabawka o nazwie bączek.

Żyroskopy są wykorzystywane między innymi do budowy żyrokompasów, które znajdują zastosowanie w nawigacji przestrzennej, przede wszystkim w lotnictwie. Dzięki temu urządzeniu pilot samolotu dokładnie zna swoją pozycję bez konieczności spoglądania na ziemię. Pozwala to manewrować w przestrzeni przy minimalnej lub wręcz zerowej widoczności.

żyroskop w telefonie początki technologii
Źródło: Lucas Vieira, Public domain, via Wikimedia Commons

Żyroskop w telefonie – co to?

Znając powyższe podstawy, każdy z pewnością domyśli się już, co to jest żyroskop w telefonie i do czego służy. Podobnie jak w lotnictwie, także w przypadku telefonów żyroskop jest wykorzystywany do lokalizacji w przestrzeni.

Dzięki temu telefon dokładnie wie, w jakim miejscu się znajduje, czy został obrócony, a jeśli tak, to o ile stopni. W połączeniu z akcelerometrem i modułem GPS pozwala na bardzo precyzyjne określenie lokalizacji, choć podstawowe zastosowanie żyroskopu jest nieco bardziej banalne.

Służy on bowiem między innymi do wykrywania ruchu telefonu w przestrzeni i obracania ekranu. Jeśli użytkownik smartfona przekręci ekran w poziomie, wyświetlane na nim treści także się obrócą i dostosują. To właśnie zasługa wykorzystania żyroskopu w telefonie.

Jak wygląda żyroskop w telefonie?

Oczywiście wygląd współczesnych żyroskopów znacznie różni się od pierwowzoru opracowanego w XIX wieku. Nikt obecnie nie stosuje w smartfonach obrotowego krążka. Ze względu na miniaturyzację telefonów, sensor ten musi być niewielki.

Z tego względu zazwyczaj stosuje się żyroskop mikroelektromechaniczny składający się z mikroskopijnych płytek, które wyglądem przypominają standardowy układ scalony. Budowa żyroskopu w telefonie jest więc nieco inna od pierwowzoru, ale zasada działania jest podobna.

elektroniczny przyspieszeniomierz z żyroskopem
Elektroniczny przyspieszeniomierz z żyroskopem | Źródło: Nevit Dilmen, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Żyroskop w telefonie – zastosowanie

Wiemy już, że żyroskop w telefonie służy między innymi do obracania ekranu zgodnie z ruchem naszych rąk. Zastosowanie tej technologii jest jednak znacznie bardziej rozległe.

Najchętniej korzystają z niego twórcy gier mobilnych. Żyroskop w telefonie pozwala określić kąt nachylenia względem podłoża, a więc może służyć do sterowania w grach. Odchylenie smartfona w lewo może np. sprawić, że sterowany przez nas samochód również skręci w lewo.

Takie zastosowanie żyroskopu w telefonie pozwala na dość precyzyjne odwzorowywanie ruchów kierownicy i z powodzeniem może zastąpić wykorzystanie dedykowanego kontrolera w wielu grach.

Młodsi użytkownicy z pewnością znają też inne zastosowanie żyroskopu w grach takich jak Pokemon GO. To właśnie dzięki niemu możliwe jest łapanie pokemonów, celując ekranem w konkretne miejsce w realnym świecie.

Do czego jeszcze używa się żyroskopu?

Żyroskop w telefonie jest też wykorzystywany poza grami. To właśnie dzięki niemu możliwe jest np. robienie zdjęć sferycznych i późniejsze oglądanie ich np. na Facebooku czy w Google Maps. Przemieszczając telefon w lewo i prawo przesuwamy też zdjęcie, podglądając jego dalszą część.

Umieszczenie żyroskopu w telefonie ma też swoje zastosowanie przy fotografii mobilnej. Dzięki temu urządzeniu użytkownik może wyznaczyć poziom przy wykonywaniu fotografii krajobrazowej, przez co jego zdjęcie będzie wyglądać znacznie lepiej.

Żyroskop jest także pomocny w stabilizowaniu rejestrowanego obrazu. Dzięki niemu zdjęcia wychodzą mniej poruszone, a nagrane wideo trzęsie się znacznie mniej. Dokładne działanie stabilizacji jest oczywiście zależne od zastosowanej technologii, ale warto wiedzieć, że udział bierze w niej także żyroskop.

Żyroskop jest ponadto podstawą działania gogli wirtualnej rzeczywistości, także tych, które łączą się bezpośrednio ze smartfonem. Dzięki temu możliwe jest dokładne śledzenie ruchów głowy użytkownika i prezentowanie mu odpowiednim treści na ekranie.

Jak włączyć żyroskop w telefonie?

Żyroskop w telefonie jest obecny praktycznie we wszystkich współczesnych smartfonach. Powinien on być domyślnie włączony. Aby to sprawdzić, wystarczy obrócić telefon np. podczas oglądania wideo na YouTube i sprawdzić, czy ekran także się obróci.

Możliwe jest oczywiście włączanie i wyłączanie żyroskopu w telefonie. W przypadku urządzeń z Androidem zazwyczaj wystarczy wysunąć górną belkę ustawień i powiadomień, a następnie poszukać wśród ikon symbolu obracania. Funkcja ta może się nazywać np. Autoobrót, choć jest zależne od producenta telefonu.

W przypadku iPhone’a włączenie żyroskopu wygląda podobnie. Wystarczy wysunąć z góry panel ustawień, a następnie nacisnąć ikonkę kłódki z obracającą się wokół niej strzałką. Funkcja ta nazywa się Blokadą orientacji pionowej.



Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

Jak podłączyć głośniki do laptopa? Wszystko, co musisz wiedzieć
Laptopy to bardzo przydatne urządzenie ze względu na łatwą przenośność. Niestety ich minusy biorą się z tego samego: w lekkim kompaktowym komputerze trudno umieścić odpowiednio
jak podlaczyc drukarke do laptopa Jak podłączyć drukarkę do laptopa? Poradnik krok po kroku
W dzisiejszym świecie prawie wszystko jest przenośne. Komputery stacjonarne zostały w dużej mierze zastąpione przez laptopy, a w jeszcze większej przez smartfony, które też mogą
Jak przełączyć ekran z laptopa na monitor?
Jeśli wiecie już, jak podłączyć monitor do laptopa, to pewnie korzystacie na całego z tej możliwości. Dodatkowy ekran podczas korzystania z laptopa to super sprawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *