Wtyczka Adobe Flash Player jest obecnie u kresu swoich dni, co nie oznacza, że czasami wciąż nie okazuje się przydatna. Czasami będzie nam ona niezbędna, aby zagrać w pewne gry internetowe czy odtworzyć innego rodzaju treści. Nie tylko na komputerach i laptopach, ale także na urządzeniach mobilnych. Jak zainstalować Adobe Flash Player na Androida?
Nie jest to niemożliwe, ale nieszczególnie warto to robić. Jeśli jednak jesteśmy zdeterminowani, to jest jeszcze niewielkie okno czasu, podczas którego wtyczka ta będzie obsługiwana, więc da się z niej skorzystać. Dlatego też postanowiliśmy krok po kroku wyjaśnić, jak to zrobić. Zapraszamy!
Adobe Flash Player już niedługo trafi do kostnicy – nie tylko na Androidzie
Wtyczka Flash na Androida przestała być wspierana dawno temu (chociaż wciąż można ją zainstalować, co opiszemy w dalszej części tego poradnika), natomiast do tej pory wciąż można było uruchomić treści Flash poprzez przeglądarki desktopowe. Domyślnie ta opcja była wyłączona ze względów bezpieczeństwa we wszystkich topowych przeglądarkach (Chrome, Firefox, Opera), ale dało się to zrobić.
Już niedługo po prostu nie będzie takiej możliwości, ponieważ Adobe Flash Player 31 grudnia 2020 roku zostanie całkowicie zablokowany. Nie będzie można już odtworzyć gier czy innych treści wykorzystujących tę wtyczkę, a Adobe przestanie tworzyć aktualizacje i poprawki. Później całkowicie zniknie także możliwość pobrania wtyczki z oficjalnej strony Adobe. Niewątpliwie będzie można ją znaleźć na zewnętrznych witrynach, ale firma radzi, żeby tego nie robić.
Dlaczego Adobe Flash Player to przeżytek?
Zablokowanie Adobe Flash Player nie wynika ze złośliwości firmy. Jest to po prostu dobijanie konającego. Wtyczka ta jest niesamowicie archaiczna i pełna dziur i luk w zabezpieczeniach, które z radością wykorzystują oszuści i złodzieje. Do tego jej możliwości są bardzo ograniczone w porównaniu do innych, współcześniejszych rozwiązań, takich jak choćby HTML5.
Wszystko to sprawia, że już od lat Flash nie był szeroko wykorzystywany, a żył w świadomości ludzi głównie poprzez wciąż dostępne “flashowe” gierki przeglądarkowe i inne tego typu treści, które już dawno straciły popularność, ale wciąż niektórzy z nich korzystali. Jeśli kochacie takie gry i wciąż chcecie mieć możliwość zagrania w nie, choćby z sentymentu, bez obaw – powstało już co najmniej kilka projektów dążących do ich archiwizacji, takich jak choćby Flashpoint.
Jak zainstalować Adobe Flash Player na Androida?
Jeśli chcemy zainstalować Adobe Flash Player na Androida, mamy dwa wyjścia. Pierwsze z nich to zainstalowanie go ręcznie, poprzez aplikację. Wymaga to jednak skorzystania z zewnętrznego serwisu.
W pierwszej kolejności musimy wejść na taki portal, jak APKMirror lub APKPure, który umożliwia ściąganie “czystych”, niezmodyfikowanych aplikacji – nie tylko ich wersji aktualnych, ale też aktualnych. Należy pobrać z nich aplikację Adobe Flash Player na Androida – można to zrobić na przykład tutaj.
Kiedy już ściągniemy tę wtyczkę, musimy przenieść plik .APK na nasze urządzenie mobilne, na przykład za pomocą kabla USB C->USB typu A, Bluetootha czy dysku w chmurze.
Kolejny krok to wejście w Menadżera plików na smartfonie, odnalezienie pliku .APK w miejscu, do którego go przenieśliśmy i naciśnięcie na niego, aby go zainstalować. Możemy w tym miejscu zostać poproszeni o wyrażenie zgody na instalację aplikacji z nieznanego źródła, którą trzeba wyrazić, aby przejść dalej.
Po wykonaniu wszystkich tych kroków będziemy mogli już korzystać z wtyczki Flash na Androidzie, o ile wybrana przez nas przeglądarka internetowa będzie ją obsługiwała. Wśród przeglądarek, które to robią, można wymienić przeglądarkę Dolphin.
Jednak, żeby móc odtwarzać przy jej pomocy treści Flash, po ręcznym zainstalowaniu wtyczki w sposób opisany powyżej, należy jeszcze uruchomić ją w ustawieniach tej przeglądarki, inaczej pozostanie nieaktywna.
Druga opcja to skorzystanie z przeglądarki, która nie wymaga oddzielnego, wcześniejszego samodzielnego instalowania wtyczki Flash, ponieważ posiada ją od razu budowaną. Najbardziej znaną z takich przeglądarek jest Puffin. Możemy ją pobrać bez problemu ze sklepu Google Play, zarówno w darmowej wersji, jak i w płatnej wersji Premium (obie obsługują Flasha – różnią się w kwestii obecności reklam).
Nie trzeba robić nic innego, wystarczy ją pobrać i z niej korzystać. Domyślnie będzie ona umożliwiała odtwarzanie treści Flash bez żadnych dodatkowych kombinacji, instalacji czy poszukiwań.
Wtyczka Flash na Androida – podsumowanie
Adobe Flash Player to przestarzała technologia, zarówno w przypadku desktopów, jak i urządzeń mobilnych. Niekiedy jednak wciąż potrzebujemy z niej skorzystać, w tym właśnie na smartfonie. Dlatego też warto wiedzieć, jak zainstalować Adobe Flash Player na Androida – jak widać, jest na to kilka prostych sposobów, więc nie jest to coś, czego powinniśmy się obawiać.
Chcielibyśmy skorzystać z okazji, aby zaprosić was do innych naszych artykułów i poradników związanych z urządzeniami mobilnymi. Tłumaczyliśmy już między innymi, co to jest root i jak zrootować smartfona, a także, jak włączyć opcje programistyczne na Androidzie. Jeśli jest coś, o czym do tej pory nie napisaliśmy, a co chcielibyście wiedzieć, koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!
WARTO PRZECZYTAĆ: