LTE, czyli Long Term Evolution, to system przesyłania danych w technologii 4G. Obecnie dużo się o nim słyszy, głównie ze względu na fakt, że ta technologia umożliwia bardzo szybki przesył danych (nawet 150 Mb/s), co w dużym skrócie przekłada się na szybszy i lepszy Internet. Taka jakość sygnału staje się powoli oczekiwaną normą, zwłaszcza, że na rynek wkracza właśnie sieć 5G.

Czasem jednak, mimo dostępu do sieci LTE, nasze problemy z sygnałem uniemożliwiają nam korzystanie z pełni usługi oferowanych przez naszego operatora. W takim wypadku, rozwiązaniem może okazać się montaż anteny zewnętrznej LTE, której głównym zadaniem jest wzmocnienie siły sygnału w naszej domowej sieci. Co warto o nich wiedzieć?

Anteny zewnętrzne i wewnętrzne

Na rynku znajdziemy szeroki wybór anten LTE zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dla uzyskania najlepszych rezultatów poleca się zakup i montaż tych pierwszych. Anteny zewnętrzne LTE umożliwiają nie tylko zwiększenie siły samego sygnału (i tym samym zwiększenie prędkości przesyłu danych), ale także połączenie się z konkretną stacją bazową.

Ma to znaczenie w przypadku technologii LTE-A, czyli LTE-Advance, która umożliwia osiągnięcie prędkości przesyłu danych nawet do 300 Mb/s, dzięki wykorzystaniu kilku pasm częstotliwości. Korzystanie z LTE-A wymaga jednak zakupu odpowiedniego modemu. Dzięki temu, gdy dokupimy antenę LTE i skierujemy ją na odpowiednią stację bazową, która obsługuje LTE-A, będziemy mogli cieszyć się z najwyższej jakości sygnału.

Problemy z sygnałem – z czego mogą wynikać?

Problemy z sygnałem w naszym domu mogą mieć wiele ognisk, a diagnostyka jest tutaj niezwykle potrzebna – na nic zda się przecież kupno anteny LTE, gdy posiadamy uszkodzony modem. Dlatego też, zanim dokonamy jakichkolwiek napraw czy zakupów, warto upewnić się, co właściwie wywołuje problem.

Najczęściej, przyczyn niskiej jakości sygnału sieciowego należy szukać w szwankujących urządzeniach, takich jak modemy czy router lub w zbyt rzadkiej infrastrukturze sieciowej naszego operatora (przesył danych będzie wolniejszy, gdy do jednej stacji bazowej podłączonych jest zbyt wielu użytkowników). Znalezienie problemu pozwoli nam na szybką jego naprawę. Gdy do czynienia mamy z tym drugim scenariuszem, dobrym pomysłem będzie zakup anteny zewnętrznej LTE.

Kiedy przydadzą się zewnętrzne anteny LTE?

Zakup i montaż anteny LTE ma z pewnością dużo sensu zwłaszcza w przypadku, kiedy mieszkamy dość daleko od najbliższej stacji bazowej. Urządzenia tego typu nie kosztują wiele, za to umożliwiają nawet kilkukrotne zwiększenie prędkości przesyłu danych.

A robi to różnicę, którą odczują zwłaszcza właściciele domów inteligentnych, w których wiele urządzeń użytku codziennego pracuje w oparciu o Internet. Już nie tylko komputery i telefony podłączone są do domowego Wi-Fi, ale także telewizory, miksery, oświetlenie, żaluzje i wiele innych. Warto zatem zadbać o dobrą prędkość przesyłu danych.

Dobry Internet przyda się także do grania w gry sieciowe, strumieniowania filmów i seriali czy nawet tak popularnych obecnie wideokonferencji. Niestety, chociaż w teorii w większości Polski dostęp do szybkiego Internetu nie powinien być problemem, to w praktyce bywa z tym różnie i zakup anteny może być nieunikniony.

WARTO PRZECZYTAĆ:

nokia Nokia zbuduje antenę 4G na Księżycu, możliwa będzie późniejsza rozbudowa do 5G
Fińska firma Nokia wygrała kontrakt na budowę na powierzchni Księżyca ultra-kompaktowej anteny 4G/LTE. NASA zapłaci jej za to 14.1 milionów dolarów. Kontrakt ten jest częścią
aplikacja do ustawienia anteny satelitarnej Aplikacja do ustawienia anteny satelitarnej – zestawienie
Jeszcze kilkanaście lat temu poprawna konfiguracja anteny satelitarnej wiązała się z posiadaniem specjalnego miernika lub ustawianiem metodą prób i błędów. Dziś praktycznie każdy może zainstalować
jak przyspieszyć internet Jak przyspieszyć Internet? Sprawdzone sposoby na zwiększenie prędkości transferu
Wolny internet to bardzo uciążliwa kwestia. Zdarza się, że szybkość transferu w ogóle nie zależy od samego dostawcy. Wiele problemów z łączem można rozwiązać samodzielnie
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *