Wolny internet to bardzo uciążliwa kwestia. Zdarza się, że szybkość transferu w ogóle nie zależy od samego dostawcy. Wiele problemów z łączem można rozwiązać samodzielnie w domu.

Istnieje szereg sposobów na zwiększenie prędkości internetu dla dowolnych urządzeń. Można znacznie polepszyć parametry łącza w przypadku komputerów osobistych, laptopów, smartfonów, urządzeń Apple czy nawet telewizorów. Sprawdź, jak przyspieszyć internet!

Jak przyspieszyć internet bezprzewodowy? Najpopularniejsze sposoby

Większość użytkowników internetu korzysta właśnie z bezprzewodowego łącza. Wi-Fi jest niezwykle popularne przez swoją funkcjonalność, wygodę oraz prostotę. Sieć bezprzewodowa niestety może być bardzo łatwo zakłócana. Przeszkodą jest dowolna fizyczna rzecz. Fale o częstotliwości 2,4 i 5,0 GHz również znacznie wpłyną na parametry łącza.

Jak przyspieszyć internet bezprzewodowy? Sposobów można znaleźć wiele – niektóre z nich będą lepsze, inne przyniosą znikomy efekt. Mimo wszystko najważniejsze, by skupić się na zasięgu. To on ma największe znaczenie jeżeli zastanawiasz się, jak przyspieszyć internet bezprzewodowy. Poniżej zebraliśmy najlepsze sposoby, które gwarantują lepszy zasięg, a co za tym idzie – także prędkość transferu na dowolnym urządzeniu podłączonym do sieci.

 • Wymień router na lepszy model – to najpopularniejszy oraz najprostszy sposób, by poprawić parametry łącza. Nowsze urządzenia mają wiele dodatkowych funkcji i technologii, które gwarantują dalszy zasięg czy po prostu szybszy internet. Takie rozwiązanie ma wiele zalet oraz zdecydowanie poprawi domową sieć. Mimo wszystko nowoczesne routery to spory wydatek, co jest tutaj niestety bardzo dużym minusem.
 • Ustaw router w odpowiednim miejscu – warto, by znajdował się on możliwie najbliżej do komputerów i laptopów, które łączą się bezprzewodowo. Oczywiście zasięg powinien być w każdym miejscu domu. Trzeba więc umieścić router w centrum. Nie zawsze będzie to możliwe, jednak metoda prób i błędów będzie tutaj idealna. Umiejscowienie routera ma wbrew pozorom naprawdę duże znaczenie.
 • Wykorzystaj wzmacniacze Wi-Fi – jeżeli zastanawiasz się, jak przyspieszyć internet bezprzewodowy w większym mieszkaniu, takie urządzenia będą koniecznością. Wzmacniacz Wi-Fi po prostu przedłuża zasięg routera. Sprzęt łączy się z domową siecią i przesyła sygnał dalej. Takie rozwiązanie również wymaga pewnej inwestycji. Wzmacniacze są jednak znacznie tańsze od nowego routera.
 • Odpowiednio skonfiguruj router – ustawienia sprzętu są bardzo ważne, bo również wpływają na parametry łącza. Warto zadbać między innymi o odpowiedni podział częstotliwości 2,4 i 5,0 GHz. Różnią się one zasięgiem oraz maksymalnymi prędkościami transferu. Dodatkowo ważne będzie ustawienie kanałów Wi-Fi, które wykorzystuje router. Domyślnie są one automatycznie wybierane przez urządzenie. Warto jednak ustawić kanał ręcznie. Tutaj także metoda prób i błędów będzie najlepszym rozwiązaniem. Wbrew pozorom efekty mogą być naprawdę duże.

 

Metod jest sporo. Jedne są prostsze, inne trudniejsze do wykonania. Mimo wszystko poprawienie parametrów domowego Wi-Fi nie zawsze wystarczy, by wystarczająco ulepszyć prędkości transferu. Należy wtedy zwrócić uwagę bezpośrednio na dostawcę czy też inne kwestie.

Sieć przez Ethernet – jak przyspieszyć internet przewodowy na kilka prostych sposobów?

Problemy z internetem nie zawsze zależą od Wi-Fi czy na przykład wadliwego lub starszego routera. W przypadku przewodowej sieci prędkość transferu także może być niewystarczająca. Warto wiedzieć, jak przyspieszyć internet przewodowy, ponieważ wbrew pozorom nie jest to trudne. Parametry mogą być znacznie lepsze po wykorzystaniu jednego z poniżej podanych sposobów.

 • Wymień przewód Ethernet – to rzeczywiście najprostsza metoda, która często daje spore efekty. Źle dobrany czy też uszkodzony (nawet częściowo) kabel powoduje problemy. Dodatkowo należy pamiętać, by przewód Ethernet był możliwie najkrótszy. Ta zasada niweluje dodatkowe zakłócenia.
 • Zakup dedykowaną kartę sieciową – komputery osobiste czy laptopy mogą w ten sposób zyskać naprawdę wiele. Cena takiej zmiany nie jest bardzo wysoka, wynosi maksymalnie kilkaset złotych. W ten sposób jednak można wiele zyskać. Często różnice są ogromne i dotyczą prędkości transferu tak jak stabilności łącza czy też opóźnień lub utrat pakietów. Wymiana karty sieciowej daje wiele, jest zalecana szczególnie dla wymagających graczy. Jeśli zastanawiasz się, jak przyspieszyć internet w komputerze, ten sposób będzie najlepszy.
 • Sprawdź swój komputer w poszukiwaniu wirusów – złośliwe oprogramowanie może powodować spore problemy z łączem. Jeśli zastanawiasz się, jak przyspieszyć internet na Windows 10 lub 11, skanowanie i wyeliminowanie wirusów tutaj zdecydowanie pomoże. To najprostszy sposób, który zaskakująco często okazuje się bardzo skuteczny.

jak przyspieszyć internet przewodowy

Internet kablowy jest najlepszym wyborem, jeśli chodzi o parametry łącza. Nie ma tutaj zakłóceń, które mogą wynikać z fizycznych przeszkód na drodze sygnału. Jeśli istnieje możliwość, powinieneś korzystać właśnie z takiej sieci.

Jak przyspieszyć przewodowy internet, gdy powyższe sposoby zawodzą? Niestety będzie konieczny kontakt z jego dostawcą. Internet kablowy przy odpowiednim przewodzie powinien sprawdzać się wręcz perfekcyjnie. Dlatego właśnie jakiekolwiek problemy są zwykle związane z dostawcą – rozwiązać je można po prostu telefonicznie.

Jak przyspieszyć internet mobilny? Szybsze łącze w dowolnym miejscu

Internet mobilny jest wykorzystywany oczywiście przez telefony. Takie rozwiązanie używa się także jako sieć domową, gdy nie można założyć kablowego odpowiednika. Tutaj zakłócenia czy problemy z łączem powoduje naprawdę wiele czynników.

Jak przyspieszyć internet mobilny? To dość trudne, ponieważ najwięcej zależy od lokalizacji. Przenoszenie routera nie zawsze będzie możliwe. W takiej sytuacji należy zadbać o kilka podstawowych kwestii. Mimo wszystko na telefonie można po prostu szukać najlepszego miejsca, gdzie zasięg jest najlepszy – wtedy parametry łącza ulegną znacznej poprawie.

Sporadycznie problemem może okazać się sam sprzęt. Starsze routery ograniczają sieć mobilną, ponieważ ta ciągle się rozwija i oferuje coraz lepsze parametry. Jeżeli zastanawiasz się, jak zwiększyć prędkość internetu, warto rozważyć zakup nowego routera – nie zawsze to jednak pomoże. Lokalizacja i zasięg to najważniejsze kwestie.

 jak przyspieszyć internet bezprzewodowy

Internet mobilny można jednak znacznie przyspieszyć, korzystając z zewnętrznej lub wewnętrznej anteny dodatkowej. Podłącza się ją do routera i gwarantuje największe różnice, jeśli chodzi o parametry łącza. Antena jest zwykle dodatkowym wydatkiem – cena może sięgać nawet kilkuset złotych.

Modele zewnętrzne trzeba zamontować wysoko, co często okazuje się problematyczne. Wewnętrzne wystarczy ustawić w odpowiednią stronę, są tańsze, ale i nie polepszają sygnału tak dobrze. Antena do routera, gdy używasz internetu mobilnego to w niektórych przypadkach konieczność – warto rozważyć taki zakup.

Gdy powyższe sposoby nie dają żadnych skutków i wciąż zastanawiasz się, jak przyspieszyć internet mobilny, należy zastanowić się niestety nad zmianą operatora. Do wyboru jest ich kilku, zasięg w danej lokalizacji może być inny zależnie od tego, z jakiej sieci korzystasz.

Zmiana operatora oczywiście nie zawsze będzie możliwa przez wiążące umowy – warto jednak o to spytać, ponieważ słabe parametry łącza mogą być podstawą do zerwania wcześniej podpisanego dokumentu. Operator niedotrzymujący warunków będzie musiał zgodzić się na zakończenie współpracy w niektórych sytuacjach. Większość sieci w kraju posiada specjalne mapy zasięgu w internecie – na tej podstawie łatwiej ocenić, która z nich jest naprawdę godna uwagi.

Sieć 5G – jak przyspieszyć internet mobilny zmieniając technologię na najnowszy standard łączności bezprzewodowej?

Internet LTE i 3G jest bardzo popularny, jako sieć domowa już od dawna. Takie rozwiązanie oferuje satysfakcjonujące parametry oraz stabilne łącze. Dodatkowo zasięg LTE sięga na całą Polskę – taki internet jest dostępny niemal wszędzie. Mimo wszystko obecnie można znaleźć znacznie lepsze rozwiązanie. Jest nim oczywiście 5G. Wielu operatorów oferuje już domowy internet w tej technologii. To gwarancja bardzo wysokich prędkości transferu, świetnego zasięgu, małych opóźnień oraz stabilności łącza.

jak przyspieszyć internet w telefonie

Sieć 5G ma bardzo dużo zalet. Obecnie można korzystać z takiej technologii w naprawdę przystępnych cenach – niestety nie jest dostępna jeszcze wszędzie. Jeżeli nie wiesz, jak przyspieszyć internet mobilny, rozważenie 5G będzie możliwie najlepszym pomysłem. Czym wyróżnia się ta sieć, że jest tak innowacyjna?

 • Wyższa prędkość, niż LTE i 3G – 5G oferuje znacznie większe prędkości przesyłu. Ta technologia może obsłużyć nawet 10 Gb/s. To około 30 do 40 razy więcej, niż poprzednie LTE-Advanced. Dzięki temu internet mobilny 5G może stać się alternatywą dla ciągle królujących światłowodów.
 • Pojemność sieci – technologia 5G zapewnia możliwość podłączenia się większej liczby urządzeń. Dzięki temu nawet wielu użytkowników na danym obszarze nie obciąży znacznie sieci. To ogromny plus, ponieważ dzięki temu każdy z odbiorców internetu otrzyma łącze o dobrych parametrach. W przypadku LTE pojemność była znacznie niższa.
 • Stabilność i czas reakcji – to równie istotny plus. Sieć 5G zapewnia znacznie lepszy parametr ping. Taka technologia idealnie sprawdza się na przykład dla wymagających graczy. Jak przyspieszyć internet mobilny? Oczywiście zmniejszenie opóźnienia to jedna z ważnych kwestii. Sieć 5G daje właśnie taką możliwość.

Technologia 5G jest stosunkowo nowa, jednak stale jej zasięg się poszerza. Taki internet mobilny staje się dostępny dla coraz większej liczby osób. Ceny są podobne, a parametry znacznie lepsze. Jeśli zastanawiasz się, jak przyspieszyć internet mobilny – zmień LTE na o wiele szybsze 5G.

Jak przyspieszyć internet w telefonie? Najlepsze sposoby dla smartfonów z Androidem i iOS

W przypadku telefonu parametry sieci zależą najbardziej od lokalizacji i samego operatora. Mimo wszystko istnieje kilka sposobów, które polepszą prędkości transferu. Sprawdź, jak przyspieszyć internet w telefonie!

 • Sprawdź ustawienia trybu sieci – nierzadko problemem okazuje się to, że smartfon łączy się tylko z 3G. Wtedy oczywiście parametry są dość słabe. Prędkości transferu mogą być mało satysfakcjonujące. Warto sprawdzić więc ustawienia trybu sieci i w razie konieczności zmienić go na LTE czy też 5G, jeżeli dany telefon posiada taką funkcję.
 • Wymiana karty SIM – bardzo często stare karty SIM po prostu nie obsługują nowych technologii łączności. To powód problemów między innymi z LTE i 5G. Każdy operator umożliwia wymianę karty SIM. Można również rozważyć ewentualną zmianę sieci.

Mimo wszystko warto zadbać o lokalizację. Zasięg jest najważniejszy w przypadku internetu na smartfonie. Oprócz tego należy wiedzieć, że starsze telefony niestety również mogą powodować problemy z łączem.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Nielimitowany internet mobilny na kilka urządzeń w Orange Flex
Nie wyobrażasz sobie życia bez dużego pakietu internetu w telefonie? Nie Ty jedyny! Jednak wykupione GB mogą się szybko skurczyć, jeżeli korzystasz z nich nie
budda YouTuber rozdał drogie auta i pobił rekord polskiego Internetu!
Budda znacząco pobił rekord Sylwestra Wardęgi. Chodzi o rekord w liczbie osób na streamie. W niedzielę (14.07.24) Budda zorganizował finał loterii, w której można było
jak podłączyć dwa telewizory do jednej anteny Jak podłączyć dwa telewizory do jednej anteny?
Wystarczy, że w domu znajduje się więcej, niż jeden telewizor. Aby na każdym z nich było możliwe korzystanie z telewizji naziemnej lub satelitarnej, trzeba podłączyć
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *