Jeszcze kilkanaście lat temu poprawna konfiguracja anteny satelitarnej wiązała się z posiadaniem specjalnego miernika lub ustawianiem metodą prób i błędów. Dziś praktycznie każdy może zainstalować aplikację na smartfona, która podpowie, w jaki sposób ustawić antenę satelitarną. Oto najlepsze aplikacje do ustawiania anteny satelitarnej.

SatFinder

SatFinder 

Pierwszą polecaną darmową aplikacją do ustawienia anteny satelitarnej w naszym rankingu jest SatFinder, który cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników, a także wysokimi ocenami potwierdzającymi skuteczność działania tego programu.

Za pomocą SatFinder możliwe jest uzyskanie takich informacji jak kąt nachylenia elewacji czy azymut anteny satelitarnej. Aby było jednak to możliwe, aplikacja musi uzyskać dostęp do pozycji GPS.

Do poprawnego działania wymagana jest także obecność w smartfonie magnetometru, czyli wbudowanego kompasu. Na podstawie jego odczytu użytkownik będzie w stanie poprawnie wskazać pozycję anteny satelitarnej i dokonać jej dokładnego ustawienia.

Dodatkowym atutem SatFindera jest obecność listy programów dla poszczególnych satelitów, a także wyszczególnienie najpopularniejszych platform telewizyjnych (np. Cyfrowy Polsat czy NC+). Wszystko to sprawia, że to jedna z najlepszych aplikacji do ustawienia anteny satelitarnej Cyfrowego Polsatu czy jakiegokolwiek innego satelity.

Zalety

 • prosta w obsłudze
 • skuteczna
 • pozwala w łatwy sposób ustawić dowolną antenę satelitarną

Wady

 • do poprawnego działania wymaga magnetometru

Wyszukiwarka satelitów

Wyszukiwarka satelitów

Inną propozycją cieszącą się podobną popularnością i przede wszystkim równie wysoką skutecznością jest Wyszukiwarka satelitów. Działa na podobnej zasadzie jak SatFinder. Także ta aplikacja do ustawienia anteny satelitarnej bazuje na wbudowanym kompasie w smartfonie i korzystanie z niej bez tego elementu jest niemożliwe.

Aplikacja umożliwia wybranie interesującego nas satelity i ustawienie anteny satelitarnej zgodnie z wymaganiami. Dużym atutem apki jest prosta wizualizacja naszej lokalizacji, dzięki czemu cały proces ustawiania anteny satelitarnej będzie jeszcze łatwiejszy.

Za pomocą wbudowanego kompasu aplikacja informuje też o aktualnej pozycji anteny i podpowiada, w którą stronę należy ją okręcić, by poprawnie zsynchronizować ją z satelitą.

Do minusów Wyszukiwarki satelitów należy natomiast zaliczyć fakt, że nie pozwala ona wybrać posiadanej platformy telewizyjnej. Nie będzie więc najbardziej intuicyjną aplikacją do ustawienia anteny satelitarnej NC+ czy innych popularnych w Polsce telewizji.

Zalety

 • pozwala w prosty sposób ustawić antenę satelitarną
 • wbudowana wyszukiwarka satelitów
 • pomocna wizualizacja i podpowiedzi podczas ustawiania

Wady

 • wymaga magnetometru
 • polskie tłumaczenie pozostawia nieco do życzenia

Satfinder (Dish Pointer)

Satfinder (Dish Pointer)

Satfinder (Dish Pointer) to najprostsza aplikacja do ustawienia anteny satelitarnej w naszym zestawieniu, dostępna w sklepie Google Play i App Store. Posiada rozbudowaną wyszukiwarkę satelitów i wykrywa naszą lokalizację za pomocą modułu GPS.

Na tej podstawie określa azymut oraz kąt nachylenia elewacji, dzięki którym możliwe będzie poprawne ustawienie anteny satelitarnej. Narzędzie nie posiada jednak wbudowanych pomocy wykorzystujących kompas, dzięki którym możliwe byłoby zweryfikowanie aktualnej pozycji anteny bez zewnętrznych przyrządów pomiarowych. Jej zastosowanie jest więc pomocne w określeniu dokładnych parametrów anteny satelitarnej, ale aplikacja nie wesprze nas w samym procesie ustawiania.

Zalety

 • prosty interfejs
 • czytelna mapa z możliwością własnoręcznego wskazania lokalizacji
 • obszerna wyszukiwarka satelitów

Wady

 • brak modułu pomagającego ustawić/skorygować antenę satelitarną

Ustawianie anteny satelitarnej a ustawianie anteny naziemnej

Warto zaznaczyć, że ustawianie anteny satelitarnej a ustawianie anteny naziemnej to nie to samo i powyższe aplikacje nie mogą służyć do poprawnej konfiguracji telewizji naziemnej DVB-T. W tym celu należy pobrać dedykowane temu procesowi aplikacje, które działają na podobnej zasadzie. Wśród nich warto wymienić chociażby DVB-T Finder.

Ustawianie anteny satelitarnej – na co zwrócić uwagę?

Pobranie samej aplikacji do ustawienia anteny satelitarnej to spora część sukcesu, pod warunkiem że wiemy, jak się nią obsługiwać. Niezależnie od wybranej opcji należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

 • Aby uzyskać dokładną lokalizację GPS, najlepiej wyjść z budynku lub przynajmniej zbliżyć się do okna.
 • Jeśli do poprawnego ustawienia anteny satelitarnej używasz wbudowanego kompasu, pamiętaj, aby go najpierw odpowiednio skalibrować.
 • Wskazania wbudowanego kompasu mogą być przekłamane w pobliżu linii energetycznych czy dużych, metalowych elementów.
 • Jeśli korzystasz z funkcji AR aplikacji, ale Twój telefon charakteryzuje się niezbyt dobrą jakością wbudowanego aparatu, ustawienie anteny dokonaj rano lub wieczorem, gdy światło słoneczne nie jest ostre.

Aplikacje do ustawiania anteny są dostępne na Androida i iOS, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

WARTO PRZECZYTAĆ:

starlink Starlink rusza z komunikacją mobilną. Wystrzelono 6 pierwszych satelitów dla smartfonów
W październiku zeszłego roku informowaliśmy Was, że być może Starlink będzie niedługo dostępny na smartfonach z LTE. Problemy techniczne przedłużyły proces wdrażania nowej technologii, ale
hakowanie satelity Polska drużyna zajęła drugie miejsce w zawodach hackowania satelity
Kojarzycie sceny z filmów akcji, gdy haker klika zacięcie w klawiaturę, żeby w końcu krzyknąć: „Dostałem się!”? Chociaż pewnie większość zawodników konkursu Hack-a-Sat obraziłaby się
vpn na router Jak wybrać tani router z VPN? Poradnik
Router z serwerem VPN zapewnia użytkownikowi bezpieczeństwo i prywatność w sieci. Dodatkowo można zyskać dostęp do ograniczonych regionalnie materiałów – na przykład za pośrednictwem serwisów
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *