AOC to marka, która kojarzona jest głównie z monitorami, natomiast ma w swojej ofercie także garść peryferii komputerowych. Tym razem testujemy dla Was słuchawki AOC GH401, które obalają mit o tym, że za porządne bezprzewodowe słuchawki gamingowe trzeba zapłacić miliony monet.

Wyróżniają je przede wszystkim ogromnych rozmiarów muszle, to jednak nie wszystko, co mają do zaoferowania. Jak długo pracują na jednym naładowaniu? Czy są porządnie wykonane? Wszystkiego dowiecie się z recenzji – zapraszam!

Specyfikacja słuchawek AOC Gaming GH401

aoc gh401 specyfikacja

Pełna specyfikacja słuchawek AOC GH401 prezentuje się następująco:

Typ połączeniaBezprzewodowy (2.4 Ghz), przewodowy (mini jack)
Membrany50 mm
Min. pasmo przenoszenia słuchawek20 Hz
Maks. pasmo przenoszenia słuchawek20000 Hz
Czułość100 dB/mW
Impedancja32 Om
Typ mikrofonuJednokierunkowy
Min. pasmo przenoszenia mikrofonu100 Hz
Maks. pasmo przenoszenia mikrofonu10000 Hz
Czułość mikrofonu-38 dB

Wraz ze słuchawkami otrzymaliśmy kabel do ładowania, dwustronny kabel mini jack 3,5mm w oplocie oraz wtyczkę do łączności bezprzewodowej.

kable

Cena AOC GH401

Słuchawki AOC GH401 są dostępne w niektórych polskich sklepach z elektroniką – trzeba zapłacić za nie około 299 złotych.

Urządzenie objęte jest 2-letnią gwarancją producenta.

Solidna konstrukcja i duży zakres regulacji

Pod względem designu w moim odczuciu producent trafił z GH401 w dziesiątkę, o ile oczywiście ktoś lubi typowo gamingową estetykę. Klasyczne połączenie czerwieni z czarnym dobrze się prezentuje, tym bardziej, że czerwone akcenty (nitki na pałąku, jego metalowa część i tak dalej) nie przytłaczają całości, a raczej stanowią jej uzupełnienie.

zalozone

Muszle są, jak widać już na pierwszy rzut oka, po prostu ogromne, dzięki czemu każde uszy powinny się w nich bez problemu zmieścić. Obszyto je ekologiczną skórą, a w środku znajduje się pianka z efektem pamięci. Faktycznie są miękkie, miłe w dotyku i nie sprawiają ból nawet przy dłuższym korzystaniu. Przy tym słuchawki są dość lekkie (345 gramów), więc nie ciążą na głowie.

gabki

Szczególnie miłym akcentem są wystające kable łączące muszle z pałąkiem – nie jest to oczywiście nic rewolucyjnego, podobny motyw pojawia się też w innych modelach, natomiast niezmiennie cieszy się on moją aprobatą. Szkoda tylko, że w tym modelu kabelki nie są w oplocie.

kabelki

Solidny aluminiowy suwak pozwala dostosować słuchawki do rozmiarów swojej głowy. Zakres regulacji jest naprawdę imponujący – AOC postarało się, aby te słuchawki pasowały na praktycznie każdego. Od dzieci po dorosłych ze sporymi „makówkami”.

Pałąkiem można ruszać nieco na boki dzięki ruchomemu elementowi przyozdobionemu elegancką, pseudo-metalową zatyczką.

gh401

Innym wartym uwagi elementem designu są czarne kratki po bokach, przysłaniające logo producenta.

siatka

Wygodne sterowanie (nie zabrakło też komunikatów głosowych)

Przyciski do obsługi słuchawek ulokowano na lewej muszli. Oddano do dyspozycji użytkownika przycisk włączenia i wyłączenia, suwak głośności i przycisk wyciszania mikrofonu. Znalazło się też miejsce na port USB-C (świetnie, że nie microUSB) do ładowania oraz port mini jack 3,5mm.

przyciski

Dosięgnięcie do przycisków nie jest problemem. Są one dość duże, znacznie odstają od obudowy, a po ich naciśnięciu słychać wyraźne, głośne kliknięcie. Słuchawki wyposażono w moduł komunikatów głosowych – miła pani informuje, że słuchawki zostały włączone, wyłączone czy wyciszone, więc tym bardziej nie ma wątpliwości, czy przycisk został poprawnie wciśnięty.

Słuchawki bezprzewodowe z solidnym czasem pracy

AOC GH401 to słuchawki bezprzewodowe, wykorzystujące pasmo częstotliwości 2,4 GHz (nie mają modułu Bluetooth). Żeby skorzystać z tej funkcjonalności, należy podłączyć do PC (lub konsoli PlayStation bądź Nintendo Switch, ponieważ z tymi sprzętami GH401 też są kompatybilne) sporych rozmiarów wtyczkę, która na pierwszy rzut oka może przypominać pendrive’a.

Nie trzeba instalować żadnych sterowników, programów czy czegokolwiek. Wystarczy włączyć sprzęt, wpiąć wtyczkę i gotowe. Komunikacja bezprzewodowa ma u wielu graczy trochę złą reputację, zarówno, jeśli chodzi o myszki, jak i klawiatury czy słuchawki, ale tutaj stoi ona na naprawdę wysokim poziomie. Różnica w latencji w trybie przewodowym i bezprzewodowym jest zasadniczo niewidoczna.

wtyczka

Producent deklaruje czas pracy AOC GH401 na 17 godzin. Wiele zależy od tego, z jaką głośnością będzie się ich używało, ale, ogółem mówiąc, przy typowych zastosowaniach (gaming, oglądanie filmików na YouTube) 15-16 godzin w naszych testach okazało się osiągalne.

To bardzo dobry wynik, szczególnie, jeśli ktoś zwykle stroni od słuchawek bezprzewodowych, ponieważ nie znosi ich częstego ładowania. Tutaj ładowanie odbywa się za pomocą kabla USB C -> USB A dołączonego do zestawu. Kabel jest dość krótki (0,5m – i nie jest w oplocie), ale na potrzeby ładowania powinien wystarczyć.

Jest też możliwość korzystania z nich przewodowo

Jak już wspomniałam na początku, producent dorzucił do zestawu dwustronny kabel mini jack 3,5mm. Jest to kabel dość solidny (w oplocie), acz krótki (1,2m), za pomocą którego można łatwo podłączyć słuchawki do PC, ale też konsoli Xbox czy telefonu.

Jeśli jakieś urządzenie nie ma wolnego portu USB bądź po prostu nie chce się bawić w ładowanie, może bez problemu podłączyć słuchawki przewodowo. Wtedy sprzęt nie będzie korzystał z wbudowanej karty dźwiękowej, tylko skorzysta z tego, co ma do zaoferowania urządzenie, do którego jest podłączany.

Warto wspomnieć, że nic nie stoi też na przeszkodzie, aby korzystać ze słuchawek podczas ładowania. Gdyby fabryczny kabel do ładowania okazał się za krótki, aby robić to wygodnie, zawsze można wykorzystać inny, dłuższy kabel USB C -> USB A – każdy gracz pewnie ma niejeden na stanie.

Jakość dźwięku? Bardzo dobra, nie tylko do gier

Głośniki o średnicy 50mm, które umieszczono w GH401, naprawdę robią robotę. Są to potężne słuchawki, które po podkręceniu na maksymalną głośność są wręcz ogłuszające. Nie ma więc opcji, aby nie usłyszeć np. kroków nadchodzącego przeciwnika w grze, szczególnie biorąc pod uwagę delikatne pasywne tłumienie hałasu przez muszle.

bok

Jedynym poważnym problemem jest brak dźwięku przestrzennego 7.1- zamiast tego mamy stereo 2.0, co jest mniej optymalnym rozwiązaniem do gier, jako że utrudnia skuteczne rozpoznanie, z jakiego kierunku nadchodzą przeciwnicy.

Są to słuchawki typowo gamingowe, co znaczy, że audiofile nie mają tu za bardzo czego szukać. Natomiast osoby mniej wymagające, czyli zdecydowana większość użytkowników, powinna być zadowolona także nie tylko w przypadku zastosowania w grach, ale też przy słuchaniu muzyki. GH401 są raczej uniwersalne, sprawdzą się w wielu gatunkach. Oferują niezły balans wszystkich rodzajów tonów (niskich, średnich, wysokich), jednak bez fajerwerków.

logo aoc

AOC podaje, że GH401 oferują 20 metrów zasięgu. Faktycznie zasięg jest większy niż w przypadku większości słuchawek z podobnej kategorii cenowej, z którymi mieliśmy do czynienia.

Można odejść od komputera na kilkanaście metrów, gdzie zwykle jest to możliwe tylko na papierze, nie w rzeczywistości). Dużo tutaj jednak zależy od tego, jakie przeszkody są między urządzeniem a słuchawkami (ściany, drzwi i tak dalej).

Odczepiany mikrofon jest miłym dodatkiem

Słuchawki AOC Gaming GH401 wyposażono w odczepiany mikrofon jednokierunkowy. Pierwsze wyjęcie mikrofonu z portu było dość ciężkie, potem już stanowiło to znacznie mniejszy problem. Jego budowa jest dość prosta: odrobina gąbki i krótki, możliwy do dowolnego wyginania (mający jednak niestety tendencję do samoistnego opadania po zgięciu) wysięgnik.

mikrofon aoc gaming

Jakość samego dźwięku jest dość typowa dla mikrofonów dołączanych do słuchawek. Raczej nie jest to poziom do streamowania czy nagrywania podcastów, ale do komunikacji w grach online czy rozmów na Discordzie z kumplami jak najbardziej się nadaje. Rejestruje dźwięk głośno i relatywnie czysto.

aoc gh401 z mikrofonem

Lepiej więc, że jest, niż gdyby go nie było. W razie, gdyby ktoś miał oddzielny mikrofon, zawsze można ten odczepić, aby nie plątał się przy twarzy (aczkolwiek można też po prostu odgiąć go w drugą stronę).

Recenzja AOC Gaming GH401 – podsumowanie

AOC GH401 to solidne słuchawki gamingowe ze średniej półki cenowej. Podobnie, jak w przypadku swoich monitorów, tak i tutaj AOC postawiło na funkcje i parametry najbardziej kluczowe dla graczy. Mamy więc długi czas pracy na baterii, ogromne i wygodne muszle, które przyzwoicie izolują od świata zewnętrznego, dobrą jakość dźwięku i solidne wykonanie.

Brak podświetlenia (dla mnie to akurat bardzo niewielka wada, ale wiele osób bardzo lubi RGB w słuchawkach) i wykorzystanie w konstrukcji trochę plastiku pozwoliło obniżyć koszty produkcji, dzięki czemu za relatywnie niewielką cenę można wejść w posiadanie ciekawego, potężnego sprzętu dla graczy, w tym również tych bardziej wymagających. Najbardziej szkoda jednak, że zabrakło tutaj dźwięku przestrzennego 7.1.

Ocena - 🌕🌕🌕🌕🌑

Zalety

  • duża głośność
  • długi czas pracy na baterii
  • miły dla oka, gamingowy design i w większości solidne wykonanie
  • łączność bezprzewodowa bez opóźnień
  • możliwość używania w trybie przewodowym
  • niezła jakość dźwięku

Wady

  • brak dźwięku przestrzennego 7.1
  • wątła konstrukcja samego mikrofonu

WARTO PRZECZYTAĆ:

cmf produkty Marka-córka Nothing pokazała budżetowe słuchawki i smartwatcha
Nothing, czyli firma znana z ekscentrycznych produktów ze średniej półki, takich jak smartfony Nothing Phone 1 i Phone 2, poprzez swoją nową markę-córkę wchodzi w
monitor do 600 zł Jaki monitor do 600 zł jest najlepszy? Ranking monitorów
Wiele lat temu, gdy na fali wznoszącej była sprzedaż laptopów, a potem smartfonów i tabletów, rynek monitorów czekał trudny okres. Wielu wydawało się, że za
Jakie słuchawki do telefonu wybrać w 2022 roku? Jakie słuchawki do telefonu wybrać w 2022 roku? Ranking 6 najlepszych modeli na rynku!
Słuchawki do telefonu są dla niektórych niezbędnym wręcz akcesorium, bez którego nigdzie się nie ruszają. Wybór odpowiedniego sprzętu jest więc tutaj dość istotny. Należy jednak
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *