Sprzątanie to chyba powszechnie najbardziej znienawidzony obowiązek domowy. Przy gotowaniu można się odprężyć, posłuchać muzyki i nauczyć czegoś nowego. Przy sprzątaniu muzykę zagłusza odkurzacz, a nowy może być najwyżej garb od roboty. O ile sprzątanie nie jest wymówką od nauki lub pracy, to nie jest przyjemne i wcale nie sprzątnąłem biurka przed rozpoczęciem pisania!

Rozwój techniki sprzątanie trochę ułatwił (autonomiczne odkurzacze), ale z drugiej strony dorzucił nam więcej roboty. Teraz trzeba sprzątać również komputery, laptopy i smartfony. Bez miejsca na pulpicie ostatecznie da się przeżyć, ale jeśli komputer lub smartfon zaczynają zwalniać, czyszczenie staje się konieczne.

Na szczęście czyszczenie telefonu to nic trudnego, o czym przekonacie się, przeglądając najlepsze aplikacje do czyszczenia telefonu.

Aplikacja do czyszczenia telefonu: ranking

Kilka słów wstępu, zanim zaczniemy. Jak to często bywa, prawie każda apka do czyszczenia telefonu z poniższego zestawienia robi “to samo”. W ten sposób ciężko określić, która jest obiektywnie najlepsza, nawet jeśli jesteśmy w stanie określić popularność. To zestawienie ma na celu pomóc w wybraniu najlepszej dla was aplikacji do czyszczenia telefonu.

Tym samym zapraszam do rankingu: najlepsze aplikacje do czyszczenia telefonu!

CCleaner – najpopularniejsza apka do czyszczenia telefonu

CCleaner

CCleaner to aplikacja do czyszczenia telefonu i wiele więcej. Dzięki niej możesz optymalizować system operacyjny i usuwać nieużywane pliki, pozwalając na szybsze działanie systemu. Nie jest to jakaś pierwsza lepsza aplikacja jakich wiele w sklepie Google Playprzemawiają za nią lata doświadczenia zdobytych przy okazji aplikacji na komputery.

Aplikacja do czyszczenia telefonu CCleaner jest wyjątkowo prosta w obsłudze. Podstawowe sprzątanie wykonacie za pomocą pojedynczego kliknięcia. CCleaner przeprowadzi wtedy proces usuwania plików, o których nie macie nawet pojęcia i przyśpieszenia telefonu.

apka do czyszczenia telefonu

To jednak nie wszystko. CCleaner pozwala na bardziej wymagające działania. Za pomocą wbudowanych rozwiązań bez problemu odzyskacie uszkodzone zdjęcia lub zablokowane miejsce w pamięci telefonu. Jeśli potrzebujecie nie tylko aplikacji do czyszczenia telefonu z systemem Android, to również dobre rozwiązanie. Wspomnieliśmy już o doświadczeniu z komputerów, ale równie dobrze możecie za pomocą CCleaner wyczyścić swojego iPhona.

Plusy

 • Darmowa apka do czyszczenia telefonu.
 • Łatwa w obsłudze.

Minusy

 • CCleaner jest własnością Avasta, który lubi instalować inne swoje programy. Uważajcie przy instalacji!

AVG Cleaner – najlepiej oceniana apka do czyszczenia telefonu na Androida

AVG Cleaner

Jak już powiedzieliśmy w nagłówku, AVG Cleaner to najlepiej oceniana aplikacja do czyszczenia telefonu na Androida. Jej ocena to aż 4,8 gwiazdek. Nie jest to wynik, który można podważyć znikomą popularnością – liczba ściągnięć przekracza 50 milionów, a liczba recenzji to zdrowo ponad półtora miliona.

Z takim zapleczem zadowolonych użytkowników nie trzeba wątpić w jakość programu do czyszczenia telefonu. Co może zaoferować AVG Cleaner? Wyróżnia się możliwością odinstalowywania bloatwaru, czyli niepotrzebnych aplikacji, które z reguły są dostarczane przez producentów telefonów. Królują w tym Samsung i Xiaomi – telefony tych marek są pełne potencjalnie “dobrych” aplikacji, których się nie da zainstalować bez zewnętrznego oprogramowania.

darmowy program do czyszczenia telefonu po polsku

AVG Cleaner zapewni oczywiście cały zestaw standardowych narzędzi: usuwanie śmieci i niepotrzebnych plików, a także czyszczenie systemu i wyświetlanie pełnych danych. Do działania może czasem wymagać obejrzenia reklamy, niestety taka natura bezpłatnych aplikacji.

Plusy

 • Najlepiej oceniany program do czyszczenia telefonu.
 • Usuwanie bloatwaru.

Minusy

 • Reklamy w aplikacji.

SD Maid 2/SE – darmowa aplikacja do czyszczenia telefonu

SD Maid 2/SE

Darmowy program do czyszczenia telefonu SD Maid 2/SE to menadżer plików, którego zadaniem jest uwolnienie miejsca i usuwanie niepożądanych danych. Nawet aplikacje, które usuniecie samodzielnie, często zostawiają “ślady” lub wpisy w rejestrze, które gromadzą się i w pewnym momencie mogą zacząć przeszkadzać. Najłatwiejsze do rozpoznania przykłady to logi lub raporty dotyczące bugów, lub crashy. One nie zostają usunięte razem z aplikacją.

Aplikacja do czyszczenia telefonu SD Maid 2/SE specjalizuje się w ich czyszczeniu i konserwacji systemu. Funkcje obejmują usuwanie plików, które są pozostałościami po aplikacjach (jak wspomniałem wyżej), czyszczenie zbędnych plików i pamięci podręcznej. Dodatkowo można planować swoje działania i kontrolować, kiedy aplikacja jest włączona.

aplikacje do czyszczenia telefonu

SD Maid 2/SE to darmowy projekt open-source, który działa, nawet kiedy jesteś offline. Utrzymuje się z dobrowolnych płatności. Dla komfortu użytkownika dołączony jest tryb ciemny, a dla prywatności nie jest wymagane założenie konta.

Plusy

 • Darmowa aplikacja do czyszczenia telefonu.
 • Sporo funkcji pozwalających na lepszą konserwację urządzenia.
 • Pamięta o komforcie i prywatności użytkownika.

Minusy

 • Utrzymuje się jednorazowych płatności.

Files by Google – darmowy program do czyszczenia po polsku

Files by Google

Cóż może być potencjalnie lepszego na Androida niż oficjalna aplikacja do czyszczenia telefonu od Googla? W sumie to jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie: najlepsze by było stworzenie sytuacji, w której zewnętrzna apka czyszcząca smartfon nie byłaby potrzebna. W każdym razie, jeśli lubicie, możecie uzupełnić folder z aplikacjami Google o jeszcze jedną, w dodatku w języku polskim. Jeśli jej nie znajdziecie, sprawdźcie pod polską nazwą: “Pliki”.

Oficjalna aplikacja Files by Google pozwala nie tylko na czyszczenie (i rekomendacje, co wyczyścić), to też swoisty menedżer plików z wyszukiwarką i wbudowaną opcją sharowania z innymi. Do kompletu tworzenie backupów, działanie offline i tryb ciemny.

programy do czyszczenia telefonu

W ramach czyszczenia wyrzuci wszelkie śmieci i opróżni cache, a także zoptymalizuje działanie telefonu. W ramach przeglądarki plików pozwoli na szybkie wyszukiwanie. W końcu przeglądarki plików na telefonach z systemem operacyjnym Android są często zależne od nakładki na system. Dzielenie się plikami to po prostu wbudowany system ułatwiający ich przesyłanie przez WiFi.

Plusy

 • Darmowy program do czyszczenia telefonu po polsku.
 • Rekomendacje ułatwiające użycie.
 • Menedżer plików.

Minusy

 • Właściwie byłoby lepiej, gdyby Android miał wbudowaną aplikacją do czyszczenia telefonu.

Clean Doctor – darmowa aplikacja do czyszczenia telefonu na iPhone

Clean Doctor

Przedstawiliśmy już kilka aplikacji do czyszczenia telefonu na Androida, teraz czas przedstawić coś na telefony firmy Apple. Liczba aplikacji na iPhone jest mniejsza, ale również znajdziecie poważne propozycje, które są gotowe do działania. W założeniach nie różni się od kolegów z poprzedniego systemu operacyjnego i służy do czyszczenia telefonu ze śmieci i pozostałości po aplikacjach. Wyróżnia się możliwościami związanymi czysto z iPhonami.

Jedną z ciekawych funkcji jest automatyczne porządkowanie zdjęć. Aplikacja rozpozna duplikaty i usunie je bez ręcznego klikanie. Podobnie można wybrać usunięcie samych zdjęć, które zajmują dużo miejsca lub usunąć zdjęcia wg wybranego klucza: np. same panoramy, HDR, edytowane zdjęcia, Live Photos i inne. W ten sam sposób możecie szybko przejrzeć i usunąć powtarzające się wideo.

najlepsza aplikacja do czyszczenia telefonu

To jednak wciąż nie wszystko. Clean Doctor może zajrzeć do waszych kontaktów i podobnie usunąć duplikaty lub rozpoznać, który kontakt nie ma zapisanego numeru telefonu i odwrotnie: który numer telefonu nie ma zapisanej nazwy kontaktu. Ciekawą opcją jest również opcja ukrycia zdjęć pod innymi miniaturkami.

Narzędzi jest jeszcze sporo więcej niż to, co wymieniłem. Jeśli potrzebujecie aplikacji do czyszczenia telefonu na iPhone, koniecznie wypróbujcie Clean Doctor!

Plusy

 • Aplikacja do czyszczenia telefonu na iPhone.
 • Mnóstwo narzędzi dedykowanych smartfonowi Apple.

Minusy

 • Wersja płatna jest w modelu subskrypcyjnym.

Smart Cleaner – profesjonalna apka do czyszczenia telefonu na iPhone

Smart Cleaner

Smart Cleaner to druga ciekawa propozycja, jeśli szukacie aplikacji do czyszczenia telefonu na iOS. Smart Cleaner pomaga ci utrzymać twój telefon w czystości, między innymi przez poszerzenie wachlarza metod usuwania zdjęć. Usunie nie tylko duplikaty lub podobne zdjęcia, pozwoli filtrować zdjęcia np. po lokacji. Podobnie jak poprzednik zezwala również na porządkowanie stajni Augiasza w kontaktach.

Smart Cleaner przychodzi w pakiecie z narzędziami do zwiększenia prywatności i kontroli nad telefonem. Pozwoli na ukrywanie zdjęć w niedostępnych folderach oraz dodanie do pulpitów widżetów odpowiadających za pamięć, kontakty lub stan baterii. Sprawdzi również prędkość łącza internetowego.

program do czyszczenia telefonu

Smart Cleaner to program do czyszczenia telefonu z iOS, który przeprowadzi podstawowe czyszczenie w ciągu kilku minut. Jeśli będziesz chciał, uruchomisz go, prosząc o to Siri. Niestety Smart Cleaner jest płatny i zezwala tylko na darmowy tydzień do zapoznania się z dostępnymi narzędziami. Następnie przechodzi na model subskrypcyjny.

Plusy

 • Profesjonalna apka do czyszczenia telefonu na iPhone.
 • Mnóstwo narzędzi nie tylko do czyszczenia, ale też do prywatności.
 • Zapewnia sporo widżetów.

Minusy

 • W pełni płatna z darmowym tygodniem.

Apka do czyszczenia telefonu: najczęściej zadawane pytania

Znacie już nasze propozycje na szybkie rozwiązanie wolno działającego telefonu. Odpowiedzmy teraz sobie na pytania, które bardzo często pojawiają się w sprawie najlepszych aplikacji do czyszczenia telefonów. Jeśli jakiegoś pytania brakuje, koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!

Jak działają aplikacje do czyszczenia telefonu?

Aplikacje do czyszczenia telefonu działają poprzez skanowanie urządzenia w poszukiwaniu niepotrzebnych plików, takich jak pliki tymczasowe, duże duplikaty, pamięci podręczne systemu i inne przestarzałe lub rzadko używane pliki. Następnie pozwalają usunąć te pliki za pomocą kilku kliknięć, zwalniając miejsce w telefonie i sprawiając, że działa on wydajniej.

Większość aplikacji oferuje również dodatkowe funkcje, takie jak poprawa żywotności baterii urządzenia, optymalizacja pamięci, a nawet zapewnienie ochrony antywirusowej.

Ile czasu zajmuje apce do czyszczenia telefonu wykonanie pracy?

Nie ma na to reguły, ponieważ dokładny czas potrzebny na wykonanie czyszczenia będzie zależny od mocy telefonu, wielkości wbudowanej pamięci oraz tego, w jakim stopniu będzie ta pamięć zajęta. Mimo wszystko nie jest to długi proces i kilka minut powinno wystarczyć.

Jakie są zalety używania aplikacji do czyszczenia telefonów?

Aplikacje do czyszczenia telefonów przychodzą z własną partią benefitów. Przyjrzyjmy się im:

 • Poprawiają wydajność. Aplikacje do czyszczenia telefonów usuwają niepotrzebne pliki i pozostałości “zapychające” system, dzięki czemu optymalizują i przyśpieszają działanie telefonu.
 • Większe bezpieczeństwo. Stałe czyszczenie ciasteczek i cache może poprawić podatność na ataki.
 • Więcej miejsca. Dzięki aplikacjom do sprzątania telefonu możesz odzyskać nawet więcej pamięci, niż myślałeś, że masz dostępne. Wszystko dzięki usuwaniu plików, których nie da się usunąć ręcznie i aplikacji narzuconych przez producenta.
 • Żywotność baterii. Mniejsze obciążenie telefonu konserwuje baterię. Zadbana bateria sprawi, że ta pożyje dużo dłużej.

Czy aplikacja do czyszczenia telefonu wpływa na działanie urządzenia?

I tak, i nie, zależy co dokładnie macie na myśli. Aplikacje do czyszczenia telefonu przez samą optymalizację związaną z czyszczeniem przyspieszą wasz telefon. Przez usunięcie niechcianych i tymczasowych plików uwolnią zasoby, co wpłynie na lepsze działanie.

Z drugiej strony: w trakcie samego skanowania telefon faktycznie może działać wolniej. Jest to związane z tym, że zasoby telefonu będą zajęte przez skan. Jest to oczywiście tylko krótkotrwały proces ściśle związany z działaniem programu do czyszczenia telefonu.

Jaka jest najlepsza aplikacja do czyszczenia telefonu?

Nie da się tego określić jednoznacznie. Wiele aplikacji do czyszczenia telefonu ma drobne różnice bądź inne funkcje. Musicie wybrać odpowiednią dla siebie.

Czy istnieje darmowy program do czyszczenia telefonu po polsku?

Tak! Jeśli potrzebujecie dokładnie darmowy program do czyszczenia po polsku, zainteresujcie się Files by Google (możliwe, że znajdziecie go pod przetłumaczoną nazwą “Pliki”. Ten program do czyszczenia telefonu zagwarantuje, że wszystko łatwo zrozumiecie.

Czy aplikacje do czyszczenia telefonów działają uniwersalnie na różnych systemach operacyjnych?

Nie. Smartfony z Androidem używają innych apek do czyszczenia telefonów niż iPhony. Jedyną w zestawieniu prawdziwie multiplatformową aplikacją jest CCleaner. Jednocześnie warto wspomnieć, że wiele aplikacji dostępnych na Androida ma swój odpowiednik na komputery z systemem operacyjnym Windows, np. wspomniany przed chwilą CCleaner.

WARTO PRZECZYTAĆ:

jak wybrac dobry vpn Jak wybrać dobry VPN na Androida? Ranking
Urządzenia z Androidem nie chronią użytkownika najlepiej, jeśli chodzi o aktywność w sieci. VPN w tym przypadku jest najlepszym rozwiązaniem, gdy chcesz zadbać o swoje
jak zmienić vpn w telefonie Jak zmienić VPN w telefonie? Instrukcja krok po kroku
Tytułowy VPN (Virtual Private Network) w telefonach to ciągle pewnego rodzaju nisza, podobnie jak niegdyś antywirus. Ciągle się jednak rozwija i tendencję wzrostową utrzyma jeszcze
strzelanki na telefon Odkryj najlepsze strzelanki na telefon!
Jeszcze nie tak dawno temu przez “gry mobilne” mieliśmy na myśli proste gry logiczne, idealne do gry na małym ekranie. Pomyślcie sobie: jakie są według
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *