Fraza “aplikacja nie została właściwie uruchomiona 0xc00007b” jest wyszukiwana ponad tysiąc razy miesięcznie. To jasno pokazuje skalę problemu. Jest to relatywnie często występujący błąd, który do tego jest dość uciążliwy.

Objawia się on tym, że przy odpalaniu gry czy programu nie dzieje się to, co powinno, a jedynie wyskakuje okienko z informacją „Aplikacja nie została właściwie uruchomiona 0xc00007b. Kliknij przycisk OK, aby zakończyć aplikację”. Jak rozwiązać ten błąd? Wszystko tłumaczymy poniżej!

Z czego może wynikać błąd 0x00007b?

Przyczyn błędu “aplikacja nie została właściwie uruchomiona” może być sporo. Począwszy z niekompatybilnością danego programu z naszym systemem operacyjnym lub jego architekturą (która może być 32 lub 64-bitowa), przez problemy z naszym sprzętem, po niedopracowanie samej aplikacji czy gry lub jej wadliwą aktualizację.

Zdarza się też, że wszystko działa dobrze, a potem po zainstalowaniu aktualizacji systemu Windows pojawiają się jakieś kwiatki. Bywa, że przyczyny błędu nie da się wskazać i po prostu wychodzi on znikąd.

Wśród programów, przy użyciu których niektórzy spotykają ten problem, można wymienić Adobe Premiera Pro, TeamSpeak i Unreal Engine 4. Może się on pojawić także podczas uruchamiania gry. Najważniejsza jest jednak nie przyczyna błędu, a jego rozwiązanie, które wskażemy poniżej. W końcu niezależnie od tego, jakiej jest błąd aplikacji aplikacja nie działa – i to jest największy problem.

Aplikacja nie została właściwie uruchomiona 0xc00007b – co robić?

Z racji na to, że błąd aplikacja nie została właściwie uruchomiona 0xc00007b pojawia się z wielu przyczyn i przy różnych programach, jest również wiele metod, które mogą go rozwiązać. U jednej osoby może zadziałać metoda pierwsza, u drugiej trzecia, a u kolejnej piąta – nie ma tutaj reguły. Jeśli więc próbujemy różnych sposobów i nic nie pomaga, nie należy się poddawać, a ciągle testować kolejne.

Zacznijmy od najbanalniejszych rozwiązań, które zapewne już wypróbowaliście, ale dla bezpieczeństwa warto o nich przypomnieć.

Odinstaluj program i zainstaluj go ponownie

Pierwsze to odinstalowanie programu/gry i zainstalowanie go ponownie. W przypadku, kiedy ściągnęliśmy program nie bezpośrednio od producenta, a od osoby trzeciej, dobrym pomysłem może być ściągnięcie plików instalacyjnych jeszcze raz, z innego źródła – to bowiem w nich może tkwić problem.

Dodatkowo, po tym jak odinstalujesz pogram, uruchom komputer ponownie zanim zainstalujesz go jeszcze raz.

Uruchom program jako administrator

Kolejny sposób to uruchomienie programu jako administrator. Żeby to zrobić, wystarczy tylko kliknąć na plik prawym przyciskiem myszy i wybrać odpowiednią opcję z menu kontekstowego. Jeśli to nie pomoże, warto kliknąć na plik prawym przyciskiem myszy i wejść we Właściwości. Na dole okienka być może znajdziemy informację, że plik pochodzi z innego komputera – należy zaznaczyć okienko obok “Odblokuj” i kliknąć Zastosuj, a potem OK.

blad 0cx00007b

W przypadku starszych programów/gier odpalanych na Windowsie 10, można spróbować wejść we Właściwości, a następnie w zakładkę Zgodność i ustawić odtwarzanie w trybie zgodności z systemem, na potrzeby którego dane oprogramowanie zostało stworzone, więc na przykład Windows 7 lub Windows XP.

aplikacja nie została właściwie uruchomiona

Poszukaj wersji właściwej dla architektury systemu

Trzecia prosta metoda to sprawdzenie, czy program na pewno jest kompatybilny z architekturą naszego systemu. Większość programów jest dostępna zarówno w wersji 32-bitowej, jak i 64-bitowej, więc nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem wersji właściwej dla naszego urządzenia. Informację o architekturze systemu znajdziesz w panelu sterowania.

Kolejne metody na rozwiązanie problemu “aplikacja nie została właściwie uruchomiona 0xc00007b”

Poniżej wskazaliśmy metody najprostsze i najszybsze, jednak nie zawsze się one sprawdzą. Jest także kilka innych, które również warto wypróbować, co powinno stać w zasięgu możliwości większości osób.

Zainstaluj ponownie potencjalnie wadliwe pakiety

Problem z działaniem aplikacji może wynikać z wadliwych pakietów Visual C++ Redistributable, DirectX lub frameworka .NET. Dobrym problemem może być więc zaktualizowanie tych pakietów lub odinstalowanie bieżących i instalacja od nowa.

Jeśli chodzi o Visual C++ Redistributable, to najpierw należy usunąć jego bieżące wersje. Żeby to zrobić, trzeba wejść w Ustawienia systemu, potem w zakładkę Programy i znaleźć na liście, a następnie po kolei odinstalować kolejne pakiety. Dalej wystarczy uruchomić ponownie komputer i pobrać pakiety na nowo, co można zrobić tutaj.

Jeśli chodzi o pakiety DirectX, to można je pobrać tutaj. Framework .NET jest zaś dostępny tutaj.

Sprawdź stan dysku

Sprawdź stan dysku i rozwiąż problemy z nim, aby być może pozbyć się błędu “0xc00007b”. Możesz to zrobić, wpisując w wyszukiwarkę systemową cmd, a następnie klikając na Wiersz polecenia prawym przyciskiem myszy i wybierając opcję, aby uruchomić go jako administrator.

Następnie w okienku, które się pojawi, należy wpisać chdsk c: /f /r – przy czym, jeśli system nie jest zlokalizowany na dysku C, to literkę C trzeba zastąpić tą, na której w naszym przypadku zainstalowany jest Windows. Ostatni krok to uruchomienie urządzenia ponownie i czekanie, aż zakończy się sprawdzanie i naprawa dysku.

aplikacja nie została właściwie uruchomiona 0xc00007b

 Uzupełnij brakujące biblioteki DLL lub zamień wadliwe

Za błąd “aplikacja nie została właściwie uruchomiona 0xc00007b” mogą odpowiadać następujące biblioteki DLL:

  • xinput1_1.dll
  • xinput1_2.dll
  • xinput1_3.dll
  • xinput1_4.dll
  • xinput9_1_0.dll.

Powinny one być zlokalizowane w folderze C:\WINDOWS\system32 (jeśli system mamy zainstalowany na dysku oznaczonym inną literką niż C, to w tym adresie będzie oczywiście inna literka). Jeśli ich brakuje, należy je wymienić, a nawet jeśli są, to mimo wszystko warto spróbować je podmienić, na wypadek, gdyby były wadliwe.

Te biblioteki można bez problemu pobrać z Internetu. Kiedy już to zrobimy, wystarczy je skopiować/przerzucić do wspomnianego folderu system32.

Aplikacja nie została właściwie uruchomiona – podsumowanie

Błąd “aplikacja nie została właściwie uruchomiona 0xc00007b” może nieźle napsuć krwi, szczególnie, jeśli potrzebujemy odpalić jakiś program jak najszybciej. Mamy nadzieję, że któraś z powyższych wskazówek okazała się w Waszym przypadku skuteczna i udało się rozwiązać problem.

Jeśli już mowa o błędach systemu Windows, to, jak już wspomniano, niekiedy wynikają one choćby z wadliwych aktualizacji. Chcielibyśmy więc zaprosić Was do naszego poradnika tłumaczącego, jak wyłączyć aktualizacje w Windowsie.

Niektóre błędy okazują się nienaprawialne i nie pozostaje nic innego, reinstalacja systemu. W takiej sytuacji warto przeczytać nasz artykuł na temat tego, jak zrobić bootowalny pendrive.

WARTO PRZECZYTAĆ:

TOP 5 najlepszych wirtualnych kart płatniczych do opłacania Twitch TOP 5 najlepszych wirtualnych kart płatniczych do opłacania Twitch: wybór graczy i streamerów
Twitch to nie tylko platforma do streamingu gier, to prawdziwa społeczność, gdzie gracze, streamerzy i ich fani mogą wchodzić w interakcje w czasie rzeczywistym. W
YouTube Czy YouTube zablokuje VPN?
Wirtualne wycieczki do innych krajów za pomocą VPN to standard. W taki sposób można ominąć regionalne blokady treści, obejrzeć filmy dostępne tylko w innych krajach,
blokada pornhuba Blokada Pornhuba w Stanach Zjednoczonych!
Dziś czeka na nas news z gatunku tych nie do ogarnięcia. Najbardziej wolnościowe państwo świata (wg każdego filmu rodem z hollywood) postanowiło kolejny raz wspomóc
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *