Spotify vs Apple Music, czyli pojedynek gigantów. Ten pierwszy spopularyzował usługę streamingu muzycznego i jest szalenie rozpoznawalny, a drugi wdarł się na rynek, zaskarbiając sobie spore grono fanów nie tylko ekosystemu Apple. Która aplikacja do streamowania muzyki jest jednak lepsza? Jakie funkcje oferują? Wyłaniamy zwycięzcę tego muzycznego pojedynku.

Apple Music vs Spotify – biblioteka muzyczna

Choć Spotify jest starszą usługą streamingu muzycznego, to Apple Music może się pochwalić większą liczbą dostępnych utworów. Usługa z Cupertino oferuje bowiem dostęp do ponad 90 milionów utworów muzycznych, podczas gdy na Spotify można znaleźć około 70 milionów.

Nie ulega wątpliwości, że zarówno jedna, jak i druga usługa muzyczna udostępnia bardzo obszerną bibliotekę, w której z pewnością bez trudu znajdziemy zarówno te najpopularniejsze hity, jak i produkcje niszowych artystów.

Pod względem czystych liczb w pojedynku Apple Music vs Spotify to ta pierwsza usługa jest górą. Warto jednak podkreślić, że na Spotify znajdziemy także ponad 2,6 mln podcastów, natomiast Apple do tego rodzaju słuchowisk oferuje osobną aplikację – Apple Podcasts.

 Apple Music vs Spotify 2022

Dodatkowym atutem Apple Music jest dostęp do rozgłośni radiowych, w tym trzech autorskich, prowadzonych bezpośrednio przez serwis. Spotify oferuje natomiast funkcję kreacji radia składającego się z utworów wybranych na podstawie gustu użytkownika.

Pod względem liczby utworów oba serwisy powinny zaspokoić wymagania większości osób, chyba że mają one bardzo specyficzny gust muzyczny. Na papierze zwycięzcą w pojedynku jest jednak Apple Music.

Spotify vs Apple Music – jakość dźwięku

Nie wszyscy zwracają uwagę na jakość odtwarzanej muzyki, a przecież ma ona niebagatelny wpływ na odbiór całości. Który serwis muzyczny sprawdzi się pod tym względem lepiej?

Na początku swojej działalności Apple Music oferowało utwory muzyczne w formacie AAC o jakości 256 kbps. Był to dokładnie ten sam format, który można było zakupić w iTunes. Od tego czasu sporo się jednak zmieniło, a serwis z Cupertino postawił na własny bezstratny kodek ALAC. Dzięki temu dostępne w Apple Music utwory są oferowane w jakości od 16-bit/44.1kHz (jakość płyty audio) aż do 24-bit/192kHz (jakość Hi-Res Audio).

W Spotify utwory są natomiast streamowane w formacie Ogg Vorbis w trzech dostępnych jakościach: 96 kbps, 160 kbps oraz 320 kbps. Ten ostatni jest jednak zarezerwowany wyłącznie dla osób opłacających pakiet premium.

Obecnie więc w pojedynku Apple Music vs Spotify na jakość dźwięku wygrywa ten pierwszy. Spotify oferuje gorszą jakość dźwięku, choć ma się to zmienić wraz z wprowadzeniem bezstratnego standardu HiFi. Został on już zapowiedziany jakiś czas temu, ale póki co serwis nie doczekał się żadnej aktualizacji. Dopóki to się nie zmieni, górą będzie Apple Music.

Apple Music vs Spotify 2023 – ceny

Ile kosztuje Apple Music? Usługa nie oferuje darmowego planu, choć można ją przetestować przez 1 miesiąc za darmo. Plan studencki to koszt 11,99 zł miesięcznie. Standardowy, przeznaczony dla jednej osoby kosztuje 19,99 zł miesięcznie, natomiast rodzinny 29,99 zł miesięcznie. Z tego ostatniego może korzystać maksymalnie 6 osób.

Spotify ma sporą przewagę ze względu na darmowy plan, z którego można korzystać, akceptując pewne ograniczenia. Przede wszystkim jest on pozbawiony muzyki w jakości 320 kbps, a odtwarzanie może być przerywane reklamami. To jednak doskonała okazja, by przetestować Spotify i ewentualnie zdecydować się na płatny plan.

Szwedzka usługa oferuje aż cztery płatne plany. Studencki to koszt 9,99 zł miesięcznie, a indywidualny 19,99 zł miesięcznie. Dostępny jest też specjalny pakiet dla dwóch osób w cenie 24,99 zł miesięcznie oraz rodzinny za 29,99 zł miesięcznie, z którego może korzystać 6 użytkowników. Pierwszy miesiąc usługi jest darmowy, podobnie jak w przypadku Apple Music.

Pod względem ceny zdecydowanym zwycięzcą jest więc Spotify, które nie tylko oferuje darmowy pakiet, ale również tańszy abonament dla studentów.

PlanApple MusicSpotify
Najniższa cena dla użytkownika indywidualnego19,99 złZa darmo
Cena za tryb offline, bez reklam19,99 zł19,99 zł
Cena dla studentów11,99 zł9,99 zł
Cena dla parBrak24,99 zł
Pakiet rodzinny29,99 zł29,99 zł

Apple Music kontra Spotify – odtwarzanie w przeglądarce

Z początku Apple Music do odtwarzania wymagało zainstalowania iTunes. Jest to jednak już pieśń przeszłości i obie usługi oferują obecnie możliwość słuchania muzyki w odtwarzaczu zlokalizowanym w przeglądarce.

Zarówno przeglądarkowa wersja Apple Music, jak i Spotify umożliwia dostęp do własnej biblioteki muzycznej, zapisanych playlist czy specjalnie przygotowanych dla nich list odtwarzania.

Spotify i Apple Music – gdzie można słuchać?

Obie usługi mają swoje dedykowane aplikacje na urządzenia z systemem Android, iOS, Windows czy macOS. Przewagę pod tym względem ma Spotify, które oferuje aplikację także dla systemu Linux, czego Apple Music nie udostępnia.

apple music spotify

Ze Spotify można również korzystać na konsolach do gier. Szwedzka firma umożliwia pobranie aplikacji dla najnowszych konsol PlayStation 5, Xbox Series X oraz Xbox Series S, a także dla urządzeń poprzedniej generacji – PlayStation 4 oraz Xbox One. Co więcej, muzyki można słuchać także podczas grania, odtwarzając ją w tle. Apple Music jest natomiast dostępne tylko na PlayStation 5.

Obie usługi posiadają swoje aplikacje na Apple Watch oraz zegarki z Wear OS. Spotify jest jednak dostępne także na innych smartwatchach, w tym m.in. na urządzeniach marki Fitbit, Garmin czy Samsung. Do tego dochodzi możliwość słuchania muzyki offline na zegarkach z Wear OS.

Apple Music jest w pełni kompatybilne z głośnikami Sonos, Apple HomePod i HomePod mini, Google Home/Nest czy telewizorami Samsung SmartTV. Spotify także działa na tych urządzeniach, oferując ponadto dedykowane aplikacje na Android TV i LG Smart TV. Współpracuje też z Amazon Echo oraz sprzętami z wbudowaną funkcją Chromecast. Apple Music pozwala natomiast przesyłać dźwięk na urządzenia obsługujące Apple AirPlay.

Pod względem dostępności w pojedynku Spotify vs Apple Music zwycięzca może być więc tylko jeden. Spotify oferuje znacznie większą liczbę aplikacji, które można uruchomić na szeregu urządzeń, podczas gdy Apple Music jest nieco bardziej ograniczone w tej materii.

Spotify vs Apple Music – co jest lepsze w odkrywaniu muzyki?

Obie usługi muzyczne świetnie sprawdzają się pod względem tworzenia playlist i odkrywania nowych utworów. Zarówno Apple Music, jak i Spotify analizuje nasz gust muzyczny i na tej podstawie tworzy dla użytkownika dedykowane playlisty.

W obu usługach dostępne są codzienne, nowe playlisty, przegląd premier tygodnia czy proponowane utwory, których nie znamy, ale mogą nam się spodobać.

W Apple Music dostępne są trzy autorskie radiostacje, ale działają one jak zwykłe radio – użytkownik nie ma wpływu na to, co w nich leci. Spotify tworzy natomiast radiostacje na bazie naszych odtworzeń, ale jest to nic innego, jak kolejna playlista z proponowanymi utworami ułożonymi według wybranego klucza.

Pod względem odkrywania i proponowania muzyki oba serwisy sprawdzają się świetnie i trudno tu wyłonić bezpośredniego zwycięzcę. W tej kategorii można więc ogłosić remis.

Funkcje społecznościowe – Apple Music kontra Spotify

Niektórzy korzystają z usług streamingowych wyłącznie do słuchania muzyki. Inni lubią natomiast dzielić się nią ze znajomymi czy udostępniać ulubione utwory na mediach społecznościowych. Pod tym względem Spotify zdecydowanie dominuje.

Szwedzka usługa jest znana z mocnego zakorzenienia w mediach społecznościowych. Utwory można udostępniać m.in. w formie relacji na Instagramie czy Facebooku, co jest ciekawym wyróżnikiem w porównaniu z Apple Music. Możliwe jest również udostępnianie odnośników (także w postaci skanowalnych kodów QR) do utworów muzycznych, albumów czy własnych playlist.

Apple Music kontra Spotify

Apple Music co prawda także umożliwia tworzenie odnośników do utworów i innych elementów serwisu czy dzielenie się playlistami z innymi zarejestrowanymi użytkownikami za pomocą funkcji AirDrop, ale na tym społecznościowe funkcje tego serwisu się kończą. Można je określić jako „standardowe”, podczas gdy Spotify ciągle stara się nadążać za trendami i wychodzić pod tym względem przed szereg.

Apple Music vs Spotify – która usługa muzyczna jest lepsza?

Wyłonienie bezpośredniego zwycięzcy w tym pojedynku Apple Music vs Spotify jest niezwykle trudne. Nie ulega wątpliwości, że obie usługi są godne polecenia i rozsądnie wycenione, choć pod tym względem niewielką przewagę zyskuje Spotify, oferując darmowy plan. Jeżeli ktoś nie chce płacić za słuchanie muzyki i nie przeszkadzają mu okazjonalne reklamy, zdecydowanie powinien wybrać Spotify.

Zarówno Spotify, jak i Apple Music udostępniają bardzo obszerną bibliotekę muzyczną, choć dla najbardziej wymagających użytkowników Apple Music może okazać się lepsze ze względu na większą liczbę utworów. Z kolei Spotify umożliwia łatwy dostęp do szerokiej bazy tematycznych podcastów.

Jeżeli zależy nam natomiast na jakości dźwięku, Apple Music nie ma sobie równych. Oferuje utwory w bezstratnym formacie, podczas gdy Spotify maksymalnie w jakości 320 kbps. Dodatkową zaletą Apple Music jest fakt, że najwyższa jakość jest dostępna w tradycyjnym planie abonamentowym. Werdykt można zmienić dopiero w momencie, gdy Spotify wprowadzi zapowiadaną jakość HiFi, ale tylko pod warunkiem, że nie będzie ona dodatkowo płatna.

Jeśli natomiast muzyki chcemy słuchać na wielu różnych urządzeniach, pod tym względem wygrywa Spotify, oferując dedykowane aplikacje dla szerokiej gamy sprzętów.

Która usługa jest więc lepsza? Jak widać, wszystko zależy od naszych preferencji i tego, które cechy mają dla nas największe znaczenie.

Przewagi Apple Music:

  • więcej utworów muzycznych
  • lepsza jakość dźwięku.

Przewagi Spotify:

  • darmowy plan z reklamami
  • dostępne na większej liczbie urządzeń
  • ciekawsze funkcje społecznościowe.

Decyzja należy do Was!

WARTO PRZECZYTAĆ:

konferencja Apple Zbliża się majowy event od Apple. Co obejmie konferencja?
Firma Apple ogłosiła, że już za tydzień, czyli po weekendzie majowym, odbędzie się nowy event. Ma to być specjalne wydarzenie, transmitowane w Internecie, podczas którego
apple vision pro 2 Apple Vision Pro 2 dopiero w 2027 roku?
Gogle VR Vision Pro trafiło do pierwszych użytkowników w lutym 2024 roku — i praktycznie od razu pojawiły się pytania o plany co do kolejnych
jak pobrać muzykę ze spotify na komputer Jak pobrać muzykę ze Spotify na komputer?
Jedną z największych zalet rozwoju sieci jest praktycznie nielimitowany dostęp do muzyki. Oczywiście trzeba opłacić abonament w jednej z aplikacji do streamingu, ale i tak
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *