iPody, czyli urządzenia do słuchania muzyki od Apple, w czasach smartfonów są już zasadniczo przeżytkiem. Nie dziwi więc decyzja Apple, aby oficjalnie zakończyć sprzedaż ostatniego urządzenia z tej serii. iPod Touch będzie sprzedawany do momentu wyczerpania obecnych zapasów, po czym potencjalnym nabywcom zostanie już tylko zakup sprzętu z drugiej ręki.

iPod Touch kilka lat temu dostał odświeżoną wersję, ale go to nie uratowało

Ostatnie duże usprawnienie w serii miało miejsce w 2019 roku. Na półkach sklepowych pojawił się wtedy iPod Touch z szybszym procesorem A10 Fusion, poza tym wypuszczono wersję z 256GB pamięci wewnętrznej (design jednak pozostawał ten sam od wielu lat).

Apple porzuciło klasycznego iPoda już w 2014 roku. iPod nano i shuffle przetrwały trochę dłużej, do 2017 roku, ale też w końcu musiała przyjść na nie pora. Nic więc dziwnego, że firma wzięła się wreszcie za ostatni pozostały model, czyli Touch.

W Polsce iPody nie mają raczej tak kultowego statusu, jak chociażby w Stanach Zjednoczonych, ale i tak łezka w oku może się zakręcić. Chociaż pod względem mocy i możliwości te urządzenia nie mają podejścia nawet do średniopółkowego smartfona, to i tak wciąż posiadają pewne grono fanów.

Fani ci wskazują chociażby na użyteczność iPodów podczas ćwiczeń, kiedy to występuje ryzyko przypadkowego uszkodzenia urządzenia. Niektórzy używają ich też jako swego rodzaju dedykowane piloty do instalacji smart home.

ipod touch

Swego czasu iPody odpowiadały za 40% dochodów Apple

Teraz większość funkcji iPodów przejęły w ekosystemie produktów Apple iPhone’y, iPady i Apple Watche, a te słynne MP3-ójki stały się gadżetami niszowymi. Nie zawsze jednak tak było.

Pierwszy iPod pojawił się pod koniec 2001 roku, a więc ponad 20 lat temu. Zaledwie 6 lat później sprzedaż iPodów odpowiadała za około 40% dochodów firmy. Na fali popularności iPoda w 2007 roku wypuszczono pierwszego iPhone’a – i, jak łatwo się domyślić, skończyły się wtedy czasy świetności kultowego odtwarzacza.

W 2007 roku premierę miał też iPod Touch, a więc ostatni produkt z serii. Już na początku poprzedniej dekady jego sprzedaż zaczęła mocno kuleć, aż w końcu w 2015 roku Apple przestało ujawniać dokładne wyniki.

Nie wiemy więc, ile iPodów sprzedano w ostatnich latach, ale można zaryzykować stwierdzenie, że za mało, aby Apple opłacało się utrzymywać serię przy życiu. Dajcie koniecznie znać w komentarzach, czy Wy mieliście jakąś styczność z iPodami, a jeśli tak, to co o nich sądzicie!

WARTO PRZECZYTAĆ:

whatsapp app store Koniec z WhatsAppem i Threads w chińskim App Store. Chodzi o “bezpieczeństwo narodowe”
Dotychczas czystki w chińskim Internecie nie obejmowały WhatsAppa i Threads, jednak właśnie się to zmieniło. Apple poinformowało, że dostało polecenie usunięcia tych aplikacji z chińskiego
apple wyniki Apple nie jest już najpopularniejszym producentem smartfonów na świecie
Pierwszy kwartał 2024 roku był świetny dla producentów smartfonów z Androidem. Apple nie ma za to powodów do radości. Sprzedaż iPhone’ów znacząco spadła, a tym
akcesoria do smartfona Jakie akcesoria przydadzą się do smartfona?
Smartfony zaczęły pełnić rolę podręcznych asystentów. To także kompaktowe biura, które za pomocą kilku kliknięć pomagają załatwić najważniejsze rzeczy. Funkcjonalność i wydajność tych urządzeń są
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *