Czy Arabia Saudyjska stanie się jednym z największych inwestorów w sektor sztucznej inteligencji na świecie? Jeśli wierzyć najnowszemu raportowi The New York Times, jest to możliwe. Fundusz inwestycyjny prowadzony przez ten kraj rzekomo stara się nawiązać współpracę z czołowymi amerykańskimi finansistami.

Fundusz Inwestycji Publicznych Arabii Saudyjskiej szuka szczęścia w AI?

Warty ~900 miliardów dolarów Fundusz Inwestycji Publicznych Arabii Saudyjskiej (PIF) wiele osób może kojarzyć przede wszystkim ze sportem. Saudyjczycy dotychczas m.in. przejęli klub piłkarski Newcastle United i stworzyli turniej golfowy LIV Golf. W rzeczywistości jednak ich inwestycje są bardziej zdywersyfikowane i dotyczą także m.in. telekomunikacji, finansów, nieruchomości i szeroko pojętych nowych technologii.

New York Times usłyszało z 3 źródeł, że Arabia Saudyjska planuje za pośrednictwem PIF wejść również do sektora sztucznej inteligencji, przeznaczając na ten cel około 40 miliardów dolarów. Przedstawiciele Funduszu mieli już konsultować się w tej kwestii z wiodącymi amerykańskimi podmiotami finansującymi, takimi jak firma venture capital Andreessen Horowitz. Na razie nieznane są szczegóły w zakresie tego, jakie dokładnie zastosowania AI miałoby obejmować finansowanie.

W ostatnich latach pojawiały się plotki o poszukiwaniu finansowania na Bliskim Wschodzie przez wielu czołowych postaciach na rynku AI, takich jak Elon Musk (który jednak zaprzeczył, jakoby xAI szukało zewnętrznego finansowania gdziekolwiek) czy Sam Altman (prezes OpenAI, czyli firmy odpowiedzialnej za ChatGPT). Można więc spodziewać się, że zainteresowanie kapitałem PIF byłoby duże.

Rząd USA ograniczył dostęp do technologii AI na Bliskim Wschodzie

Po niezwykle potężne chipy A100 i H100 od Nvidii, wysoko cenione w społeczności AI (zarówno przez małe podmioty, jak i liderów branży), ustawiają się kolejki. W sierpniu 2023 czas oczekiwania na realizację zamówienia wynosił rzekomo około 6 miesięcy. Wtedy też pojawiły się informacje, że amerykański rząd zdecydował się wprowadzić dodatkowe wymagania licencyjne dla A100 i H100. Wcześniej ograniczeniom polegał już ich eksport do Rosji i Chin, a w ubiegłe lato rozszerzono restrykcje na inne państwa.

W drugim kwartale roku podatkowego 2024 USG [rząd Stanów Zjednoczonych] poinformował nas również o dodatkowym wymogu licencyjnym dla podzbioru produktów A100 i H100 przeznaczonych dla niektórych klientów i innych regionów, w tym niektórych krajów Bliskiego Wschodu — Nvidia

Dokładna lista krajów dotkniętych restrykcjami nie jest znana, więc nie wiemy, czy ograniczenia dotyczyły także Arabii Saudyjskiej.

Dajcie znać, co o tym wszystkim sądzicie, i jak Waszym zdaniem taki olbrzymi zastrzyk gotówki ze strony Arabii Saudyjskiej mógłby wpłynąć na sektor AI!

WARTO PRZECZYTAĆ:

OpenAl odpowiada na zarzuty Elon Musk pozywa OpenAl. Oskarżona firma pokazała maile miliardera sprzed lat
Firma OpenAl postanowiła ustosunkować się do zarzutów, które postawił jej Elon Musk. Zrobiła to w taki sposób, że delikatnie mówiąc, przedsiębiorca został przedstawiony w mało
chatgpt głos ChatGPT zyskał głos (a nawet 5)! Można z nim rozmawiać, w tym po polsku
Twórcy ChatuGPT nie zwalniają tempa, i to mimo pojawiających się ciągle kontrowersji, takich jak niedawne pozwanie OpenAI przez Elona Muska. Właśnie wprowadzili nową funkcję —
Elon Musk pozywa OpenAl Elon Musk jest wkurzony na OpenAl. Uważa, że firma porzuciła pierwotną misję na rzecz zysku
O Elonie Musku chyba nigdy nie może być cicho. Znów media rozpisują się na jego temat i informują, że miliarder pozwał firmę OpenAl i jej
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *