Czy Arabia Saudyjska stanie się jednym z największych inwestorów w sektor sztucznej inteligencji na świecie? Jeśli wierzyć najnowszemu raportowi The New York Times, jest to możliwe. Fundusz inwestycyjny prowadzony przez ten kraj rzekomo stara się nawiązać współpracę z czołowymi amerykańskimi finansistami.

Fundusz Inwestycji Publicznych Arabii Saudyjskiej szuka szczęścia w AI?

Warty ~900 miliardów dolarów Fundusz Inwestycji Publicznych Arabii Saudyjskiej (PIF) wiele osób może kojarzyć przede wszystkim ze sportem. Saudyjczycy dotychczas m.in. przejęli klub piłkarski Newcastle United i stworzyli turniej golfowy LIV Golf. W rzeczywistości jednak ich inwestycje są bardziej zdywersyfikowane i dotyczą także m.in. telekomunikacji, finansów, nieruchomości i szeroko pojętych nowych technologii.

New York Times usłyszało z 3 źródeł, że Arabia Saudyjska planuje za pośrednictwem PIF wejść również do sektora sztucznej inteligencji, przeznaczając na ten cel około 40 miliardów dolarów. Przedstawiciele Funduszu mieli już konsultować się w tej kwestii z wiodącymi amerykańskimi podmiotami finansującymi, takimi jak firma venture capital Andreessen Horowitz. Na razie nieznane są szczegóły w zakresie tego, jakie dokładnie zastosowania AI miałoby obejmować finansowanie.

W ostatnich latach pojawiały się plotki o poszukiwaniu finansowania na Bliskim Wschodzie przez wielu czołowych postaciach na rynku AI, takich jak Elon Musk (który jednak zaprzeczył, jakoby xAI szukało zewnętrznego finansowania gdziekolwiek) czy Sam Altman (prezes OpenAI, czyli firmy odpowiedzialnej za ChatGPT). Można więc spodziewać się, że zainteresowanie kapitałem PIF byłoby duże.

Rząd USA ograniczył dostęp do technologii AI na Bliskim Wschodzie

Po niezwykle potężne chipy A100 i H100 od Nvidii, wysoko cenione w społeczności AI (zarówno przez małe podmioty, jak i liderów branży), ustawiają się kolejki. W sierpniu 2023 czas oczekiwania na realizację zamówienia wynosił rzekomo około 6 miesięcy. Wtedy też pojawiły się informacje, że amerykański rząd zdecydował się wprowadzić dodatkowe wymagania licencyjne dla A100 i H100. Wcześniej ograniczeniom polegał już ich eksport do Rosji i Chin, a w ubiegłe lato rozszerzono restrykcje na inne państwa.

W drugim kwartale roku podatkowego 2024 USG [rząd Stanów Zjednoczonych] poinformował nas również o dodatkowym wymogu licencyjnym dla podzbioru produktów A100 i H100 przeznaczonych dla niektórych klientów i innych regionów, w tym niektórych krajów Bliskiego Wschodu — Nvidia

Dokładna lista krajów dotkniętych restrykcjami nie jest znana, więc nie wiemy, czy ograniczenia dotyczyły także Arabii Saudyjskiej.

Dajcie znać, co o tym wszystkim sądzicie, i jak Waszym zdaniem taki olbrzymi zastrzyk gotówki ze strony Arabii Saudyjskiej mógłby wpłynąć na sektor AI!

WARTO PRZECZYTAĆ:

xAl stworzy superkomputer xAI Elona Muska zebrało 6 miliardów dolarów!
xAI wystartowało w lipcu 2023. Teraz, niecały rok później, firma zaczyna się rozkręcać. Właśnie udało jej się zamknąć rundę finansowania z imponującym wynikiem — zebrano
Humane na sprzedaż Humane Al Pin to duży niewypał. Marka idzie na sprzedaż
A miało być tak pięknie! Humane, czyli startup, który miał ogromne plany i chciał mocno zaznaczyć swoją obecność na rynku urządzeń Al, niestety poniósł porażkę.
chiny ai Chiny stworzyły model AI oparty na myśli Xi Jinpinga!
Filozoficzne rozważania prezydenta Chin są uważane w tym kraju za na tyle ważne, że w 2017 roku zdecydowano się wpisać je do konstytucji.  Tzw. myśl
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *