Asystent Google to funkcjonalne narzędzie pozwalające na sterowanie funkcjami smartfona oraz innych urządzeń za pomocą samego głosu. Wystarczy przytrzymać odpowiedni przycisk bądź wypowiedzieć magiczne hasło “Ok, Google”/”Hej Google”, a wirtualny asystent dokładnie wysłucha i (w miarach swoich możliwości) spełni nasze prośby. Dzisiaj pokażemy jak włączyć Asystenta Google na telefonie z Androidem oraz na iPhone.

Jakie telefony wspierają Asystenta Google i co on potrafi?

Asystent Google dostępny jest na wszystkich telefonach z systemem Android, które spełniają poniższe wymagania:

  • Wersja systemu Android 5.0+ z co najmniej 1 GB pamięci wewnętrznej lub wersja systemu Android 6.0+ z co najmniej 1,5 GB pamięci wewnętrznej.
  • Aplikacja Google w wersji 6,13 lub nowszej.
  • Zainstalowane usługi Google.
  • Rozdzielczość ekranu 720p bądź wyższa.

Poza urządzeniami z Androidem Asystent Google działa też na iPhonach, iPadach oraz wybranych akcesoriach takich jak smartwatche, czy głośniki.

No dobrze, ale co ten Asystent Google w sumie potrafi? A no całkiem sporo. Zdecydowanie najważniejszą funkcją Asystenta Google jest odpowiadanie na zadanie przez nas pytania. Wystarczy wpisać lub wymówić komendę, a Asystent Google przeczyta nam pierwszą odpowiedź znalezioną w Internecie. Inne możliwości Asystenta Google to np.:

  • Otwieranie dowolnych stron oraz zainstalowanych aplikacji.
  • Sterowanie odtwarzaczem muzyki i głośnością.
  • Rozpoznawanie tytułu piosenki po melodii.
  • Zapowiadanie pogody, wraz z podpowiedzią jak należy się ubrać.
  • Nastawianie budzika lub stopera.
  • Zapisywanie nowych wydarzeń do kalendarza.
  • Tłumaczenie wyrażeń na inny język.
  • Wysyłanie SMS-ów i rozpoczynanie połączeń.
  • Sterowanie kompatybilnymi Smart urządzeniami w naszym domu (np. zgaszenie światła lub włączenie inteligentnego gniazdka).

I wiele, wiele, wiele więcej. Jeśli chodzi o funkcje, to Asystent Google jest prawdziwym kombajnem, który naprawdę potrafi wykonać za nas całą masę zadań.

asystent google polska jak włączyć

Jak włączyć Asystenta Google na Androidzie?

Jako że Asystent Google pochodzi od firmy, która stworzyła system Android, to jest on preinstalowany na prawie wszystkich nowszych smartfonach z zielonym robocikiem. Dzięki temu nie musimy pobierać żadnej dodatkowej aplikacji, aby włączyć Asystenta Google na naszym telefonie. Przed przystąpieniem do działania, warto jednak sprawdzić, czy mamy zainstalowaną najnowszą wersję aplikacji “Asystent Google”.

W celu włączenia Asystenta Google na Androidzie:

  • Uruchamiamy aplikację “Google”.
  • Klikamy na ikonkę naszego Awatara w prawym górnym rogu i wybieramy Ustawienia”.

google asystent jak włączyć

  • Po przejściu do kolejnej sekcji zaznaczamy “Asystent Google”. Zostaniemy przeniesieni do nowego okna, gdzie pierwszą zakładką będą “popularne ustawienia”. Troszeczkę niżej znajdziemy “Wszystkie Ustawienia”.
  • Zjeżdżamy do rubryki “Wszystkie Ustawienia”, a następnie szukamy i wybieramy opcję “Ogólne”.
  • Włączamy asystenta Google suwakiem znajdującym się koło pierwszej opcji.

jak włączyć asystent google

I to wszystko, Asystent Google jest już włączony dokładnie tak, jak chcieliśmy. Żeby teraz go aktywować i wydać mu polecania, należy przez chwilę przytrzymać środkowy przycisk nawigacyjny. Jeśli nie mamy żadnych przycisków, bo na naszym smartfonie korzystamy z gestów, to Asystenta Google uruchomi szybkie przeciągnięcie od prawego dolnego rogu ekranu, w stronę jego środka.

Oczywiście Asystent Google może też być wywołany, poprzez wymówienie ikonicznej frazy “Ok Google”/”Hej Google”. To, jak włączyć reakcję asystenta na to zawołanie pokazujemy troszeczkę niżej.

Jak włączyć Asystenta Google na iPhone?

Aby włączyć Asystenta Google na iPhone:

  1. Wchodzimy do sklepu App Store i pobieramy aplikację “Asystent Google”.
  2. Uruchamiamy zainstalowaną aplikację i logujemy się na nasze konto Google. Następnie wyrażamy zgodę na przekazywanie informacji i wypowiadamy wyświetlone frazy, by Asystent Google mógł zapamiętać nasz głos.

To na tyle! Asystent Google będzie teraz dostępny w dedykowanej aplikacji Asystenta oraz w aplikacji “Google”. Jeśli chcemy mieć szybszy dostęp do nowo zainstalowanego Asystenta Google, to możemy dodać jego widżet na jednym z naszych ekranów bądź ustawić w ustawieniach specjalny skrót wywołujący aplikację Asystenta.

Jak włączyć rozpoznawanie frazy “Ok Google” — Voice Match?

Kiedy chcemy, żeby asystent Google reagował na nasze zawołanie “Ok Google” albo “Hej Google”, to musimy włączyć funkcję Voice Match w ustawieniach asystenta. Voice Match działa w obrębie całego systemu tylko na urządzeniach z Androidem, z odpowiednimi smartwatchami oraz z kompatybilnymi głośnikami. Niestety, na iPhone, czy iPadzie funkcja ta aktywuje się tylko w aplikacjach “Google” i “Asystent Google”.

Aby włączyć funkcję Voice Match na naszym smartfonie:

  1. Włączamy aplikację “Google”
  2. W prawym górnym rogu wybieramy nasz awatar, a następnie klikamy “Ustawienia”.
  3. Przechodzimy do zakładki “Asystent Google”.
  4. Klikamy “OK Google i Voice Match” na samej górze.
  5. W zakładce “To urządzenie” włączamy funkcję “Ok Google” poprzez naciśnięcie suwaka przy samotnej opcji.
  6. W wyświetlonym oknie zgadzamy się na warunki korzystania, a zaraz po tym wypowiadamy kilkukrotnie “Ok Google”, by Asystent Google zapamiętał nasz głos.

asystent google -- jak włączyć

Po zakończonej konfiguracji możemy już uruchamiać Asystenta Google, poprzez wypowiedzenie hasła “Ok Google”.

W bardzo podobny sposób dodamy też obsługę funkcji Voice Match dla inteligentnych głośników i innych akcesoriów. Wystarczy tylko, że zamiast do zakładki “To urządzenie” w opcjach Asystenta, przejdziemy do sekcji “Inne urządzenia” i połączymy się z naszymi urządzeniami za pomocą sieci Wi-Fi.

Asystent Google, a inni asystenci

Po prezentacji przez Apple Siri w 2011 roku asystenci głosowi zaczęli wyrastać dosłownie jak grzyby po deszczu. Dzisiaj praktycznie każdy technologiczny gigant ma swojego własnego asystenta. Apple to Siri, Google stworzyło Asystenta Google, asystentem Amazona jest Alexa, Microsoftu zaś Cortana, a w smartfonach Samsunga znajdziemy Bixby. Czy na tle takiej listy konkurentów Asystent Google potrafi zaskoczyć?

Ogólnie rzecz biorąc wszyscy asystenci, oferują podobną funkcjonalność. Każdy odpowie dla nas na pytanie z Internetu, nastawi budzik, czy zapowie aktualną pogodę. Dużym wyróżnikiem asystenta Google, jest jednak fakt, że bardzo dobrze rozumie on kontekst naszych wypowiedzi. Przykładowo, jeśli zadamy kolejno pytania “Jak wysoka jest wieża Eiffla”, a następnie “gdzie się ona znajduje” to Asystent Google udzieli obu poprawnych odpowiedzi. Większość asystentów nie zrozumie drugiej komendy lub zabłądzi, gdy będziemy prowadzić temat dalej, bez przypominania, że wciąż chodzi nam o sławną wieżę w Paryżu.

Na koniec warto też wspomnieć, że obecnie jedynie asystent Google oferuje pełną funkcjonalność przy wykorzystaniu języka polskiego.

Podsumowanie

Teraz już wiecie, co potrafi i jak włączyć Asystenta Google na swoim telefonie. Jeśli Asystent Google zacznie sprawiać wam problemy, to możecie go również bardzo szybko wyłączyć. Cały proces wygląda bardzo podobnie, to tego, co pokazaliśmy wyżej, ale jeśli potrzebujecie dedykowanej instrukcji, to koniecznie sprawdźcie nasz poradnik jak wyłączyć Asystenta Google.

WARTO PRZECZYTAĆ:

google meet Google Meet z zestawem nowych funkcji. Przydatne?
Korzystacie z Google Meet? To jeden z najpopularniejszych komunikatorów na świecie. Właśnie otrzymał zestaw nowych funkcji. Sprawdźcie, co nowego! Nowy interfejs i możliwość użycia kilku
chromebooki plus Chromebook Plus — lepsze, tanie laptopy od Google z darmowym Photoshopem
Chromebooki, czyli laptopy i urządzenia 2 w 1 z systemem operacyjnym Chrome OS mają być z założenia: tanie, bezpieczne i szybkie. Niestety to ostatnie nie
sharkbot Znaleziono trojana w… aplikacji antywirusowej w Google Play
Najciemniej pod latarnią? W aplikacji antywirusowej w sklepie Google Play wykryto SharkBota, czyli podstępnego trojana, wykradającego informacje dotyczące bankowości (danych logowania do banków, kart kredytowych
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *