Akcja “Buy My Cancer“, czyli w dosłownym tłumaczeniu “Kup Mojego Raka”, to innowacyjny projekt, który podchodzi do zbierania środków na leczenie osób chorych na nowotwór od zupełnie nowej strony.

Buy My Cancer zamieni obrazy prawdziwych komórek nowotworowych w NFT

Nie jest tajemnicą, że osoby chore na nowotwory często potrzebują finansowego wsparcia z zewnątrz, czy to na pokrycie kosztów utrzymania, czy kosztów form leczenia dostępnych w Polsce tylko odpłatnie.

Prowadzone były (i wciąż są) różnego typu zbiórki środków, czy to dla konkretnych osób, czy ogółu pacjentów, natomiast zwykle mają one dość prostą formę. Tym razem postawiono na coś zupełnie innego.

Obrazy prawdziwych komórek nowotworowych mają zostać zamienione w grafiki, które z kolei będą przekształcane w NFT (Non-Fungible Tokens – więcej o nich możecie przeczytać w artykule o tym, czym są NFT) i sprzedawane.

komorki buy my cancer
Komórki nowotworowe | Źródło: Ogilvy

W dużym skrócie, zdjęcia komórek są rejestrowane mikroskopem konfokalnym i przenoszone na płótno, a następnie artysta modyfikuje je i dodaje do nich nowe elementy.

Za projektem “Buy My Cancer” stoją agencja kreatywna Ogilvy, artysta Paweł Swanski i Narodowy Instytuu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach. Zebrane środki zostaną przekazane Onkofundacji Alivia i zostaną wykorzystane na sfinansowanie nierefundowanych terapii oraz zabiegów.

Z tego filmiku możecie dowiedzieć się więcej o medycznej części przedsięwzięcia:

Z kolei w tym znajdziecie informacje o procesie przerabiania obrazów komórek nowotworowych w dzieła sztuki:

NFT będą dostępne do zakupu na największych międzynarodowych platformach do handlu nimi, a więc platformach VAST i OpenSea.

Projekt nie zakończy się na jednej serii NFT

Aktualnie rusza pierwsza edycja akcji (wykorzystane w niej zdjęcia komórek pochodzą od pacjentów Instytutu Onkologii w Gliwicach), ale projekt się na niej nie skończy.

Po ukończeniu początkowej kolekcji NFT, Paweł Swanski nominuje kolejnego artystę, a prof. Sebastian Giebel i prof. Jacek Jassem, specjaliści zaangażowani w projekt, wskażą następnych naukowców mających wesprzeć sprawę.

NFT to w ostatnim czasie kontrowersyjny temat. Dużo mówi się chociażby o problemach z licznymi oszustwami (wyłudzeniami, kradzieżami) w społeczności. Nie można też zapomnieć, jak duży negatywny wpływ na środowisko naturalne mają takie “tokeny”.

Nie zmienia to faktu, że “Buy My Cancer” jest bez wątpienia projektem innowacyjnym i warto więcej się na jego temat dowiedzieć. Dajcie znać, co Wy o nim sądzicie!

WARTO PRZECZYTAĆ:

Gry na PC dla różnych typów graczy – ranking według gatunków
Istnieje wiele powodów, przez które gry na PC są tak lubiane i popularne, a jednym z nich jest mnogość gatunków, dzięki czemu każdy typ gracza
Nowoczesne technologie, które wkraczają do codziennego życia — które warto znać?
Rozwój technologii, w tym takiej, która może przydać się w codziennym życiu, nie skończył się na Internecie i smartfonach. Wciąż pojawia się wiele ciekawych, nowatorskich
Xbox S – dlaczego warto zakupić?
Zakup konsoli do gier to często niemały wydatek. Dlatego warto zdecydować się na model od cenionego producenta, który będzie gwarantował nie tylko najwyższej jakości sprzęt,
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *