Nieskrępowany dostęp do internetu na całym świecie w ramach jednego abonamentu. Zasięg nawet w wyludnionych miejscach, gdzie trudno o inne kanały bezprzewodowej komunikacji. Przepustowość łącza wystarczająca, aby nie tylko komfortowo pracować, ale również konsumować treści multimedialne. Brzmi jak internet idealny? Nie, to po prostu założenia Starlinka, czyli internetu satelitarnego od Elona Muska. Dowiedz się, jak to działa i sprawdź cenę Starlinka.

Co to Starlink? Jak działa internet od Elona Muska?

Starlink to innowacyjne rozwiązanie oferujące dostęp do internetu satelitarnego niemal na całym świecie. Projekt jest rozwijany przez firmę kosmiczną SpaceX, należącą do znanego wizjonera Elona Muska.

Założeniem internetu satelitarnego Starlink jest szerokopasmowy dostęp do internetu z dowolnego miejsca. Usługa świetnie sprawdza się w mało zaludnionych czy trudno dostępnych lokalizacjach, gdzie stały dostęp do jakiegokolwiek internetu jest problemem.

Starlink do działania wykorzystuje antenę satelitarną, która znajduje się w pakiecie startowym. To właśnie ona odbiera sygnał z orbitujących nad Ziemią satelitów, zapewniając stały dostęp do szybkiego internetu.

Co to Starlink
Źródło grafiki: Starlink

Dużą zaletą Starlinka jest prosta konfiguracja. Satelita konfiguruje się automatycznie po włączeniu dedykowanej aplikacji mobilnej, więc nie ma konieczności ustawiania jej samodzielnie.

Przewagą Starlinka nad innymi usługami oferującymi dostęp do internetu satelitarnego jest sposób działania. Podczas gdy inne firmy nadają sygnał z satelitów oddalonych od Ziemi nawet o 30 tys. kilometrów, niewielkie satelity Starlinka umieszczane są na niskiej orbicie (około 550 km nad Ziemią) w dużych skupiskach, przypominających rój.

Co daje takie podejście do tematu? Przede wszystkim znacznie niższe opóźnienie. Sygnał ma do przebycia o wiele mniejszy dystans, zanim trafi do użytkownika, co przekłada się na  niższy ping. W przypadku Starlinka może on wynosić nawet od 20 do 40 ms, co jest porównywalne ze standardowym internetem kablowym.

Wykorzystywanie dużej liczby niewielkich satelitów sprawia również, że znacznie łatwiej pokryć zasięgiem większą część kuli ziemskiej. Dzięki temu Starlink już teraz jest dostępny w wielu miejscach na świecie, w tym także w Polsce. W planach jest natomiast dalsze powiększanie zasięgu, by finalnie pokryć całą Ziemię.

Starlink w Polsce i na świecie – zasięg, gdzie można korzystać?

Starlink jest już dostępny w wielu krajach na świecie, w tym także w Polsce. Każdy zainteresowany usługą internetu satelitarnego może go więc zamówić na oficjalnej stronie internetowej. Przed decyzją warto jednak sprawdzić aktualną cenę Starlinka, bowiem wraz z rozwojem usługi, a także z postępującą inflacją, może się ona zmieniać.

Osoby zainteresowane podróżowaniem i korzystaniem z internetu w sposób nieco bardziej mobilny z pewnością ucieszą się, że internet od SpaceX jest już dostępny w niemal całej Europie Zachodniej i Południowej. Swoim zasięgiem pokrywa również Amerykę Północną i Australię. Do końca 2022 roku internet satelitarny powinien się także pojawić w większości krajów Ameryki Południowej i w części państw afrykańskich.

Jako ciekawostkę warto dodać, że ze Starlinka można również korzystać m.in. na archipelagu Svalbard na kole podbiegunowym, gdzie znajduje się polska stacja polarna.

Starlink swoją usługę świadczy również na morzach i oceanach, a w planach jest także dostęp do szybkiego internetu satelitarnego na pokładzie samolotów pasażerskich.

Starlink w Polsce
Źródło grafiki: Starlink

Internet Starlink – polska cena i dostępne plany

Polscy klienci mają do dyspozycji kilka różnych pakietów, które różnią się ceną i oferowanymi możliwościami. Prezentują się one następująco:

Starlink internet cena

  • pakiet Mieszkaniowy – 335 zł miesięcznie
  • pakiet Business – 2 211 zł miesięcznie
  • pakiet Kamper – 430 zł miesięcznie

Starlink – cena i właściwości pakietu Mieszkaniowego

Pakiet Mieszkaniowy przeznaczony jest dla osób, które poszukują stałego dostępu do internetu, ale zamieszkują obszary, gdzie inne opcje są mocno ograniczone.

W skład abonamentu mieszkaniowego, którego cena wynosi 335 zł miesięcznie, wchodzi pakiet startowy, zawierający sprzęt potrzebny do odpowiedniego skonfigurowania Starlinka. Jego jednorazowy koszt to 2720 zł.

W ciągu pierwszych 30 dni możliwe jest zrezygnowanie z usługi, jeśli nie spełnia ona naszych oczekiwań i odesłanie sprzętu. W takim przypadku otrzymamy zwrot pieniędzy za pakiet startowy. Niestety po upływie 30 dni sprzętu zwrócić nie można.

Pakiet Mieszkaniowy zawiera antenę Starlink, jej podstawę do wygodnego montażu, przystosowany do działania z internetem satelitarnym router, a także przewody potrzebne do podłączenia zestawu.

Starlink – polska cena pakietu Business

Pakiet Business przeznaczony jest dla osób, które wymagają od internetu satelitarnego większej przepustowości, odpowiedniej do obsłużenia jednocześnie do 20 użytkowników. Świetnie nada się do niewielkich biur czy sklepów, które zlokalizowane są w miejscach o utrudnionym dostępie do standardowego połączenia internetowego.

W skład pakietu Business wchodzi antena Starlink, zasilacz z mocowaniem ściennym, router, kable oraz podstawa do mocowania anteny.

Starlink Business pozwala osiągnąć prędkość internetu do 350 Mb/s przy opóźnieniu nieprzekraczającym 20-40 ms. Użytkownicy otrzymują ponadto priorytetowe wsparcie techniczne 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu i publiczny adres IPv4.

Cena internetu Starlink Business to 2 211 zł miesięcznie i wymaga również uiszczenia jednorazowej opłaty za sprzęt w wysokości 13 600 zł.

Internet Starlink – cena pakietu Kamper

Pakiet Kamper przeznaczony jest dla osób, które chcą korzystać z internetu satelitarnego Starlink w swoim samochodzie. Świetnie nada się dla globtroterów, którzy zwiedzają świat w swoim dwuśladzie.

Sprzęt w pakiecie Kamper został zminiaturyzowany, aby można go było wygodnie zamontować na dachu pojazdu lub innej powierzchni i równie szybko zdemontować. Jest oczywiście odporny na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Ulepszone funkcje GPS i szersze “pole widzenia” anteny sprawia, że może się ona łączyć nawet z kilkoma satelitami, zapewniając pewny dostęp do sieci.

Warto jednak dodać, że pakiet Kamper nie jest przystosowany do działania podczas przemieszczania się pojazdu. Można z niego jednak komfortowo korzystać, stacjonując w dowolnym miejscu. Aktualny zasięg usługi warto sprawdzić na stronie internetowej. Starlink zapewnia jednak wysoką wydajność w niemal całej Europie Zachodniej, Ameryce Północnej, Australii, Brazylii czy Chile.

Internet Starlink – cena polska w wersji Kamper to 430 zł. Użytkownik musi też uiścić jednorazową opłatę za sprzęt w wysokości 2 720 zł.

Starlink – czy są limity?

Jeszcze do niedawna w cenie internetu Starlink nie było żadnych ograniczeń abonamentowych. Od grudnia 2022 r. obowiązują jednak obostrzenia. Dla jednego użytkownika przypada limit 1 TB danych. Nalicza się on jednak wyłącznie w godzinach szczytu, czyli od 7 rano do 23 w nocy.

Co się stanie, gdy użytkownik przekroczy limit? Prędkość jego internetu satelitarnego zostanie ograniczona do 1 Mb/s. Możliwe jest również wykupienie dodatkowego limitu. Koszt każdego dodatkowego GB wynosi 4,37 zł.

Starlink zapewnia jednak, że limity nie powinny dotykać zdecydowanej większości użytkowników. Według danych firmy 1 TB danych miesięcznie przekracza zaledwie 10% klientów.

WARTO PRZECZYTAĆ:

xAl stworzy superkomputer xAI Elona Muska zebrało 6 miliardów dolarów!
xAI wystartowało w lipcu 2023. Teraz, niecały rok później, firma zaczyna się rozkręcać. Właśnie udało jej się zamknąć rundę finansowania z imponującym wynikiem — zebrano
nowa opłata na X Dostęp do X będzie ograniczony? Musk chce wprowadzić nowe opłaty
Jeśli planujecie zacząć korzystać z X, dawnego Twittera, musicie wiedzieć, że Elon Musk planuje wprowadzić sporą zmianę w postaci opłaty dla wszystkich nowych użytkowników. Jego
disney+ dzielenie haseł Disney+ chce, żeby użytkownicy płacili za dzielenie się hasłami. Zmiany już w lato
Najpierw Netflix, teraz Disney+. Kolejny duży serwis streamingowy mówi „sprawdzam” wszystkim tym, którzy korzystają z konta kuzyna koleżanki siostry byłej dziewczyny. Platforma chce, żeby użytkownicy
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *