Dla wielu to pytanie może się wydać dość dziwne, jednak nie dla nas. Kto pyta, nie błądzi, a my wiemy doskonale, że czasem istnieje potrzeba zadać nawet najbardziej podstawowe pytanie. Spokojnie drogi czytelniku, zabieramy cię w podróż ku odkryciu największych tajemnic laptopów. Trochę tego jest, ale zacznijmy od początku: co można robić na laptopie?
Wszystko, co można robić na laptopie
Laptop to bardzo uniwersalne narzędzie. Na pytanie “co można robić na laptopie?” można spokojnie odpowiedzieć: wszystko. A przynajmniej wszystko to, co na stacjonarnym komputerze. Z jednym zastrzeżeniem: komputer stacjonarny potrzebuje do pewnych zadań odpowiednich podzespołów. To samo można powiedzieć o laptopach. Jeżeli interesuje cię sam wybór sprzętu, sprawdź nasze odpowiedzi na najważniejsze pytania o laptopy.
Praca biurowa – podstawowa czynność, którą można robić na laptopie
Można śmiało powiedzieć, że od tego właściwie się zaczęło. Oczywiście trendy optymalizacji i miniaturyzacji nie są niczym nowym ani zaskakującym, aczkolwiek laptopy przez długi czas były używane przede wszystkim do pracy. Jednocześnie przez długi czas przenośne komputery nie pozwalały na umieszczenie w nich silniejszych podzespołów do bardziej wymagających zadań.
Współczesne laptopy przeszły długą drogę i pozwalają na dużo więcej, ale do podstawowej pracy biurowej będą nadawać się zawsze. Możliwość szybkiego przeniesienia laptopa z biura do biura i np. podłączenia do rzutnika będzie zawsze wielką zaletą. W dodatku absolutnie każdy laptop bez problemu obsłuży programy znane z pakietu Office. Nie mówiąc już, o możliwości zabrania laptopa do domu i pracy zdalnej.
Oglądanie filmów
Jeżeli nie masz co robić na laptopie, zawsze możesz obejrzeć film. Oglądanie filmów to jedna z podstawowych czynności. Możliwość zabrania laptopa ze sobą wszędzie, sprawia, że łatwo korzystać z niego w trakcie podróży i np. obejrzeć film w pociągu. W ostatnich latach zostało to trochę wyparte przez to, że aktualnie wszyscy mamy w kieszeni smartfony z dużymi ekranami, ale wciąż jest wykonalne.
Nawet jeśli twój laptop nie jest najświeższym modelem na rynku i nie ma najlepszego ekranu, nie jest to żadną przeszkodą. Niską rozdzielczość zobaczysz dopiero na dużym ekranie, a trudno o laptop o większej przekątnej ekranu niż 17 cali. W dobie serwisów streamingowych łatwo też na laptop ściągnąć treści do oglądania offline w podróży. Możesz na luzie pobrać film z Netflixa na komputer, a potem obejrzeć, gdy w podróży nie będziesz mieć zasięgu do internetu. Na laptopie z reguły zmieścisz więcej filmów niż na smartfonie.
Produkcja muzyki
Wiele dzisiejszych gwiazd muzyki elektronicznej używa do produkcji swoich dzieł tylko i wyłącznie laptopa. Proste programy do komponowania utworów uruchomisz bez problemu na absolutnie każdym laptopie. Wraz z profesjonalizacją swojej pracy, możesz jednak mieć potrzebę na więcej. Istnieją laptopy stworzone tylko i wyłącznie w tym celu.
Te cyfrowe stacje robocze audio (ang. DAW – Digital Audio Workstation) zapewniają pełny zestaw narzędzi do komponowania, nagrywania, miksowania i masteringu muzyki. Muzycy i producenci mogą tworzyć profesjonalne utwory przy użyciu wirtualnych instrumentów, syntezatorów i wtyczek efektów. W dodatku nawet w tym przypadku zaletą jest mobilność. Artyści mogą tworzyć muzykę wszędzie tam, gdzie pojawi się inspiracja. Modny jest również żart o tym, że idąc na ich koncert, możesz zobaczyć, jak naciskają “Play” w laptopie.
Edycja wideo
Ta czynność jeszcze względnie niedawno była zarezerwowana tylko dla komputerów stacjonarnych. Czemu? Otóż do niedawna ciężko było zminiaturyzować odpowiednio mocną kartę graficzną. Możesz o tym nie wiedzieć, ale do obróbki grafiki wymagane są zupełnie inne karty graficzne niż te dedykowane do gier.
Wiesz, co po raz kolejny świetnie uzupełnia ten rodzaj pracy na laptopie? Przenośność. Montażyści wideo mogą bez problemu wziąć ze sobą laptopa do pracy, żeby móc szybko sprawdzić przechwycone ujęcia, np. w poszukiwaniu poprawek. Do edycji wideo powstało wiele profesjonalnych, ale łatwo dostępnych aplikacji, które pozwalają nawet w domu poczuć się jak profesjonalista z dużego studia filmowego. Wypróbuj Adobe Premiere Pro, Final Cut Pro lub DaVinci Resolve.
Tworzenie grafik i animacji
W pierwszej chwili temat zbliżony do poprzedniego. W rzeczywistości jednak nie do końca. Współczesne laptopy dedykowane grafikom oferują często funkcję tabletu, np. przez odłączany ekran lub większy kąt rozwarcia klapy. Taki tablet można obsługiwać za pomocą dotyku lub rysiku, dzięki czemu graficy mają jeszcze łatwiejszy dostęp do narzędzi pozwalających im tworzyć grafikę komputerową.
Takie metody pozwalają precyzyjnie rysować, manipulować obrazami i projektować skomplikowane animacje. Funkcja tabletu graficznego jeszcze bardziej poprawia wrażenia, nie odstając w żaden sposób od prawdziwego, manualnego rysowania. Wyświetlacze o wysokiej rozdzielczości i wydajne procesory graficzne sprawiają, że takie laptopy często są preferowanym wyborem dla artystów cyfrowych i animatorów.
Co jeszcze można robić na laptopie? Grać w gry!
Nie moglibyśmy zapomnieć o ulubionej multimedialnej rozrywce wszystkich. Laptopy od dawna oferują możliwości grania, aczkolwiek przez wiele lat pozostawały w cieniu komputerów stacjonarnych. Nie dość. że były droższe, to nie oferowały zbliżonych osiągów.
Tak, jak w każdym powyższym przykładzie, tak i dla graczy pojawiły się linie laptopów dedykowanych gamingowi. Ich cena będzie zauważalnie wyższa, ale ich osiągi nie będą się już za bardzo różnić od większych braci. Laptopy gamingowe potrafią zaoferować wszystko, co popularne wśród graczy. Podświetlaną klawiaturę, ekrany o rozdzielczości 4K i wysokim odświeżaniu oraz chłodzenie, które to wszystko ogarnie.
Co jeszcze można robić na laptopie?
Co jeszcze można robić na laptopie? Można na nim np… usiąść. Oczywiście żartujemy. Nie siadaj na swoim laptopie, gdyż ciężar człowieka raczej mu zaszkodzi. Współcześnie nie ma takich funkcji komputera stacjonarnego, których nie zrobisz na komputerze. Laptop to świetne rozwiązanie dla dynamicznego człowieka, który chce mieć swoją pracę blisko, podczas gdy jednocześnie sam jest daleko od domu.
WARTO PRZECZYTAĆ: