Laptopy cieszą się ogromną popularnością na całym świecie, przede wszystkim z uwagi na ich uniwersalność (mogą mieć zastosowania biznesowe, codzienne, a nawet gamingowe) i kompaktowe rozmiary. Nawet, jeśli ktoś tego typu sprzętu aktualnie nie ma, to jest niemała szansa, że zdecyduje się na niego w przyszłości.

W tym materiale chcielibyśmy odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania aktualnych i przyszłych posiadaczy laptopów. Wyjaśnimy między innymi, co robić, gdy sprzęt nie działa optymalnie (zacina się, przegrzewa) i na jakie parametry zwracać uwagę przy zakupie nowego urządzenia, aby później nie żałować. Zapraszamy!

Na co zwracać uwagę, wybierając nowego laptopa?

Obecnie osoby poszukujące nowego (czy też pierwszego) laptopa mają do wyboru setki różnych modeli, a ciągle pojawiają się nowe. Podjęcie właściwej decyzji to więc niełatwe zadanie, zwłaszcza, jeśli ktoś nie ma w tym zakresie dużego doświadczenia.

Żeby uniknąć płacenia za sprzęt, który ostatecznie nie spełni naszych oczekiwań, w pierwszej kolejności należy przemyśleć dwie kwestie: zastosowanie laptopa i budżet, który chce się na niego przeznaczyć.

Jeśli laptop ma być przede wszystkim gamingowy, to istotną rolę odegrają takie aspekty, jak mocna karta graficzna, wydajny procesor, wysoka rozdzielczość i duża częstotliwość odświeżania ekranu. Gdy z kolei planujemy zabierać ze sobą urządzenie w częste podróże biznesowe lub wykorzystywać go do notowania na studiach, warto skupić się na pojemności baterii, wadze oraz rozmiarze.

Istnieją też takie zagadnienia, które będą miały duże znaczenie niezależnie od przeznaczenia urządzenia, na przykład zainstalowana pamięć RAM. Biorąc pod uwagę, jak zasobożerne są obecnie systemy operacyjne i przeglądarki internetowe, przesadne oszczędzanie na RAM-ie może prowadzić do zacinania się urządzenia, samoczynnego zamykania programów i nie tylko.

Obecnie, jako minimum, warto traktować 8GB, chociaż w pewnych przypadkach i taka pamięć może okazać się niewystarczająca (przede wszystkim jeśli chodzi o graczy oraz grafików/montażystów wideo).

Co zrobić, żeby laptop się nie przegrzewał?

Kwestia skutecznego chłodzenia laptopów nastręcza trudności producentom tych urządzeń w zasadzie od początku ich historii. Z uwagi na kompaktową budowę, trudno w laptopie zmieścić zaawansowany system chłodzenia.

W zależności od modelu, stosuje się różne rozwiązania, żeby zmniejszyć prawdopodobieństwo przegrzewania się sprzętu (np. otwory wentylacyjne po bokach i z tyłu obudowy), natomiast nie zawsze okażą się one wystarczające.

Nie oznacza to jednak, że użytkownicy mają związane ręce i nie mogą nic poradzić w tej kwestii. W przypadku starszych laptopów, które dopiero po pewnym czasie użytkowania zaczęły się przegrzewać, a wcześniej działały prawidłowo, rozwiązanie może okazać się banalne. Chodzi tutaj mianowicie o wymianę pasty termoprzewodzącej, która wspomaga odprowadzenie ciepła w urządzeniu.

pasta termoprzewodząca

Oczywiście w nowym laptopie nie trzeba zwracać na nią uwagi, ponieważ nie zdążyła się jeszcze zużyć. Natomiast po kilku latach prawdopodobnie utraci co najmniej część skuteczności, więc w przypadku problemów z przegrzewaniem jej wymiana będzie wartym wypróbowania rozwiązaniem. Szczególnie biorąc pod uwagę, że nie jest to szczególnie droga usługa (można też zrobić to samemu, jeśli czujemy się na siłach – wtedy poniesiemy tylko koszt pasty).

Natomiast może się zdarzyć, że sama wymiana nie pomoże i tak czy inaczej zainstalowany system wentylacji będzie niedomagał. Choćby w sytuacji, gdy będziemy długimi godzinami grać w wymagające gry. W takim przypadku warto rozważyć zewnętrzne wsparcie w postaci podstawki chłodzącej. Zwykle jest to po prostu podstawka z wbudowanym wiatrakiem, zasilana kablem USB łączonym z laptopem.

Dlaczego laptop wolno chodzi (i jak to naprawić)?

Nagłe wolniejsze działanie laptopa może wynikać z bardzo wielu przyczyn. Od kwestii typowo sprzętowych (np. uszkodzenie któregoś z komponentów wewnętrznych, zbyt mała moc obliczeniowa względem aktualnych potrzeb), przez software’owe (zbugowane aktualizacje systemu), po zawirusowanie urządzenia. To tylko kilka najczęściej spotykanych przykładów, w praktyce możliwości jest znacznie więcej.

wirusy

Priorytetem powinno być więc w pierwszej kolejności zdiagnozowanie przyczyny problemu, aby następnie wdrożyć odpowiednie rozwiązanie. Może niedawno pobierało się plik z podejrzanego źródła i na laptopie niepostrzeżenie zainstalowała się koparka kryptowalut? Czy też ostatnio miała miejsce duża aktualizacja systemu, na którą wszyscy narzekają?

W zależności od okoliczności, rozwiązanie problemu może być bardzo proste lub niezwykle skomplikowane. Niekiedy wystarczy cofnięcie laptopa do punktu zapisu sprzed aktualizacji, czy przeciwnie – wgranie najnowszego update’a (systemu, sterowników, programów), bądź też przeskanowanie urządzenia programem antywirusowym w celu wykrycia wirusów.

Natomiast w innych przypadkach konieczne będą bardziej złożone zabiegi, takie jak formatowanie dysku lub wymiana części podzespołów (zepsutych lub za słabych). Bardziej “techniczne” osoby mogą z częścią takich okoliczności poradzić sobie same, natomiast bywa też, że nie obejdzie się bez skorzystania z pomocy serwisu (najlepiej autoryzowanego, a jeśli urządzenie jest objęte gwarancją i sytuacja spełnia przesłanki, żeby z niej skorzystać, warto to zrobić).

Laptop sam się wyłącza – z czego może to wynikać?

Samoistne wyłączanie się laptopa to relatywnie często spotykany, a przy tym niezwykle frustrujący problem. Z czego może on wynikać? Tutaj duże znaczenie mają szczegóły. Czy laptop wyłącza się krótko po jego uruchomieniu, czy w losowych momentach (nawet długo po włączeniu)? Przy jakiej formie zasilania pojawia się ten problem (kablowej, z baterii, obu)?

Bywa, że przyczyną jest uszkodzona bateria lub port ładowania, względnie dysk. Niekiedy wszystkiemu winna jest niedopracowana aktualizacja systemu, sterownik, czy też jakiś zainstalowany na urządzeniu program.

Jeśli przed wyłączeniem się sprzętu wyświetla się tzw. “blue screen”, warto zwrócić uwagę na kod błędu, który prawdopodobnie się na nim znajdzie. Po wyszukaniu go w Internecie powinniśmy znaleźć bardziej konkretne rozwiązania, nakierowane na ściśle określoną przyczynę, jak chociażby właśnie nieaktualny sterownik.

blue screen

W pierwszej kolejności warto procesem eliminacji sprawdzić, czy da się rozwiązać problem bez wymiany komponentów. Pomocne mogą być przykładowo wbudowane narzędzie do skanowania i naprawy dysku, oprogramowanie producenta laptopa do aktualizacji sterowników, czy też systemowe narzędzia do rozwiązywania problemów.

Co w przypadku, gdy urządzenie się nie uruchamia?

Bardzo podobnej odpowiedzi, jak powyżej, można udzielić na pytanie, co zrobić, jeśli laptop nie chce się włączyć, przy czym taka sytuacja jest zwykle bardziej uciążliwa do rozwiązania. Jeśli sprzęt w ogóle nie reaguje na próby włączenia go, to bardzo prawdopodobne jest uszkodzenie któregoś z komponentów.

Natomiast w przypadku, gdy np. nie da się przejść do systemu z uwagi na niekończące się wczytywanie czy uruchamianie ponownie, można próbować jeszcze uratować go przy pomocy narzędzi do naprawy problemów z uruchamianiem. Wszystko zależy więc od okoliczności.

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki okażą się dla Was przydatne, czy to w przypadku wyboru nowego laptopa, czy różnego rodzaju problemów technicznych związanych z aktualnie posiadanym urządzeniem. Możliwych przyczyn i typów usterek jest na tyle dużo, że trudno wskazać rozwiązania, które pomogłyby wszystkim, natomiast niektóre są na tyle uniwersalne, że warto je wypróbować.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Intel wprowadza ich najmocniejszy procesor Core i9 do laptopów
“Najlepszy gamingowy procesor do laptopów jaki kiedykolwiek stworzono” – tak producent zapowiada wprowadzenie najmocniejszych procesorów serii i9 do komputerów przenośnych. Odkąd Intel przedstawił w zeszłym
Najlepsze laptopy do gier w 2019 roku - który wybrać? Najlepsze laptopy do gier w 2019 roku – który wybrać?
Laptop do gier dla niektórych może zabrzmieć jak oksymoron. W końcu do gier przeznaczone są w dużej mierze komputery osobiste, a w laptopach chodzi o
jak zadbać o laptopa Jak zadbać o żywotność laptopa?
Laptopy nie są tak wytrzymałe, jak komputery osobiste – ciągle je przenosimy, przechowujemy w różnych miejscach, zamykamy i otwieramy. Mają tendencję do szybszego psucia się,
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *