Napisz do nas

TechPolska.pl

Znajdziesz nas

W dzisiejszym artykule nasza uwaga zostanie skierowana na Steam Guard. Otóż przybliżymy, co kryje się pod tym hasłem. Po zaznajomieniu się z podstawami, przejdziemy do omówienia tego, jak można go uruchomić.

Czym jest Steam Guard?

Steam Guard to dodatkowy poziom zabezpieczeń, który można aktywować na swoim koncie Steam. Pierwszy poziom jego zabezpieczeń to nazwa oraz hasło, które wpisywane są podczas logowania do platformy. Steam Guard zmniejsza szansę na dostanie się na czyjeś konto w niepowołane ręce. Jego głównym założeniem jest więc utrzymanie maksymalnego bezpieczeństwa na koncie Steam i tym samym ochrona przed nieautoryzowanymi transakcjami.

Opisywana funkcja działa w nieskomplikowany sposób. Token uwierzytelniający generuje kod, który należy wpisać każdorazowo przy logowaniu się do swojego konta. Co ważne, kod zmienia się co 30 sekund i może być użyty tylko raz. Nie ma szans na jego odgadnięcie.

Jeśli ktoś zastanawia się nad tym, jak włączyć Steam Guard, rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Jak włączyć potwierdzenia mobilne Steam Guard?

Steam Guard to specjalna aplikacja, która została udostępniona przez Valve na system iOS 6.1 i nowszym, Android 2.2 i nowszym, jak również na Windows Phone 8.1 i nowszym. Może być pobrana na telefon przez każdego użytkownika posiadającego aktywne konto na wspomnianej platformie.

Jak dodać do swojego konta mobilne uwierzytelnienie? Jest to możliwe do ogarnięcia w ekspresowym tempie. Wystarczy przejść przez następujące kroki:

 • Zainstaluj na swoim telefonie aplikację Steam, korzystając z Google Play bądź App Store, w zależności od tego, jaki system operacyjny posiadasz.
 • Po zalogowaniu się na swoim koncie, po uprzednim podaniu kodu z wiadomości mailowej, wybierz zakładkę Steam Guard.

steam guard co to

 • Przejdź przez konfigurator i utwórz token uwierzytelniający. Kliknij Dodaj token uwierzytelniający, aby go skonfigurować. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, wybierz Pomoc.

android

 • Wprowadź numer telefonu, który można potwierdzić SMS-em. Dodaj prefiks międzynarodowy z listy rozwijanej.

numer tel

 • Oczekuj na kod potwierdzający na swoim smartfonie.
 • Wprowadź otrzymany kod.

prefiks

 • Po pomyślnym wprowadzeniu kodu z wiadomości ujawni się kod odzyskiwania. Nie zapomnij o zapisaniu go. Będzie on potrzebny, jeżeli z jakichś powodów utracisz dostęp do smartfona.

kod odzyskiwania

 • Po pomyślnej aktywacji mobilnego tokena potwierdzającego Steam Guard, pojawi się unikatowy kod Steam Guard, który będzie regularnie odświeżany. Od teraz będą wyświetlały się kody, którymi będziesz mógł autoryzować działania na swoim koncie Steam. Przy logowaniu do Steam będzie wymagane podanie kodu.

kod steam guard

Czyż nie jest to proste?

Uwaga!

Aktywacja mobilnych potwierdzeń Steam Guard może chwilę potrwać. Konieczne jest odczekanie 15 dni. Niestety ominięcie tego jest niemożliwe. Jedyne, co pozostaje, to uzbroić się w cierpliwość i przeczekać. Po upływie tego czasu można wymieniać się różnorakimi przedmiotami, czyniąc to szybko i bez zbędnych trade holdów.

Przypisanie numeru telefonu do konta Steam

Valve zaleca przypisanie numeru telefonu do konta Steam, ponieważ znacznie ułatwia to odzyskanie konta w razie jego straty. Dodanie go daje zatem więcej opcji w przypadku zapomnienia hasła lub kradzieży konta. W celu zresetowania hasła bądź przeniesienia mobilnego tokena uwierzytelniającego Steam Guard z jednego smartfona na drugi można użyć wiadomości SMS.

Jak to zrobić?

Aby dodać numer telefonu do swojego konta bądź zarządzać poprzednio dodanym numerem, należy:

 1. Zalogować się do Steam, używając klienta albo przeglądarki internetowej i kliknąć nazwę profilu w prawym górnym rogu ekranu.
 2. Wybrać Szczegóły konta z rozwijanego menu.
 3. W zakładce Informacje kontaktowe nacisnąć Dodaj numer telefonu. Jeśli numer telefonu został dodany do konta, to zamiast tego ukaże się komunikat Zarządzaj swoim numerem telefonu.
 4. Wpisać swój numer telefonu i stuknąć Dalej.
 5. Oczekiwać na SMS-a z kodem potwierdzającym, a po jego otrzymaniu wpisać go po to, by zweryfikować, że przesłano poprawne informacje.

Od tej chwili będzie można zresetować swoje hasło lub przenieść mobilny token uwierzytelniający Steam Guard z jednego telefonu na drugi za pomocą SMS-a.

Uwaga! Tylko jeden numer telefonu może być powiązany z danym kontem Steam w tym samym czasie.

Kody mobilnego tokena uwierzytelniającego są dostępne w aplikacji mobilnej Steam. Po jej otwarciu:

 1. W przypadku braku zalogowania na stronie logowania wyświetli się obecny kod.
 2. W przypadku zalogowania należy przejść do menu Steam Guard, gdzie wyświetli się obecny kod.

Jak włączyć Steam Guard na PC?

Aktywacja Steam Guard może być zrealizowana przez e-mail. Aplikacja zostanie domyślnie włączona, jeśli adres e-mail powiązany z kontem został zweryfikowany, a klient od tamtej pory został uruchomiony ponownie przynajmniej dwa razy. Jeśli Steam Guard został wyłączony i chce się go reaktywować, należy postąpić zgodnie z poniższą instrukcją:

 1. Upewnij się, że Twój adres e-mail został zweryfikowany na Steam. Aby sprawdzić, czy zostało już to wykonane, wejdź w Ustawienia konta Steam. Adres musi być oznaczony jako Zweryfikowany.
 2. Włącz Steam Guard w ustawieniach Steam. Kliknij Steam w lewym górnym rogu klienta. W dalszej kolejności wybierz Ustawienia, naciśnij Zarządzaj Steam Guard… w zakładce Konto. Na stronie, która pojawi się, stuknij Otrzymuj kody Steam Guard na adres e-mail (wymagane ponowne zalogowanie się).

Kiedy Steam Guard jest włączony, zostaniesz poproszony o wpisanie specjalnego kodu wysłanego na Twój adres e-mail. Będzie tak za każdym razem, kiedy zalogujesz się na nierozpoznanym urządzeniu.

Czy można robić wymiany bez Steam Guard?

Pragniemy podkreślić, że obecnie posiadanie Steam Guard i przywiązanie z nim konta stanowi wymóg, jaki musi być spełniony przez streamerów. Jest to warunek do tego, aby móc pośredniczyć w jakichkolwiek transakcjach pomiędzy uczestnikami korzystającymi ze Steamu. Można to potraktować jako przepustkę do sprawnego i bezpiecznego handlu.

Niemniej, istnieje możliwość na przeprowadzanie wymian bez omawianej aplikacji. Warto jednak pamiętać o tym, że wszystkie oferty są wówczas wstrzymane na okres 15 dni bądź na jeden dzień, jeśli osobę, z którą następuje wymiana ma się w znajomych od roku.

Steam Guard a oszustwa

Steam Guard to dodatkowe zabezpieczenie, które sprawuje się bardzo dobrze. Wprowadzono je w 2015 r. i od razu dostrzeżono oczekiwane efekty. Zaraz po publicznym wypuszczeniu odnotowano bowiem spadek niebezpiecznych zdarzeń. Chcemy zauważyć, że dzięki wprowadzeniu w życie mobilnego tokenu uwierzytelniającego Steam Guard, ilość wszelkich oszustw, jakich dokonywano na Steamie, w istocie zmniejszyła się. Można uznać, że był to przełomowy moment!

To, że mobilne potwierdzanie wymian na Steamie zdecydowanie poprawiło bezpieczeństwo kont, jest niezaprzeczalnym faktem. To nie oznacza jednak, że hackerzy czy też scammerzy w ogóle nie działają. Co prawda, nie mają już takiego szerokiego pola do popisu, lecz nie spoczywają na laurach, wymyślając nowe metody kradzieży skinów. Chcąc nie dać się oszukać, należy mieć się na baczności.

Dobrym rozwiązaniem jest kilkukrotne sprawdzenie podczas wymiany, czy w ofercie znajdują się właściwe przedmioty. Niejednokrotnie różne stany skinów mogą się zasadniczo od siebie różnić pod względem cenowym, a brak weryfikacji w tym zakresie może spowodować potężne straty.

Za sprawą tokena uwierzytelniającego Steam Guard, po akceptacji oferty wymiany na komputerze, należy ją dodatkowo potwierdzić w aplikacji Steam na smartfonie. Telefon nie musi mieć połączenia z Internetem, by token działał, lecz za to musi posiadać prawidłowo funkcjonujący zegar z właściwie ustawioną godziną i datą. Wskazaną czynność trzeba też wykonać w momencie logowania się na swoje konto na nieznanym urządzeniu, które dotychczas nie było używane.

Nasze rady:

 1. Nie wolno nikomu podawać swoich kodów tokena uwierzytelniającego, hasła oraz nazwy użytkownika, a także nie wpisywać ich na stronach niezarządzanych przez Valve. Pomoc techniczna Steam nigdy nie prosi o podanie tego typu danych.
 2. Nie można pobierać i uruchamiać programów, które ktoś sugeruje w e-mailu bądź na czacie.
 3. Nie należy przekazywać kodu odzyskiwania ani usunięcia z SMS-a lub e-maila. Jest on używany wyłącznie do dodawania czy też usuwania urządzeń z tokenem uwierzytelniającym.

Podsumowanie

Nie mamy co do tego wątpliwości, że posiadanie aktywowanego w pełni Steam Guard dość mocno chroni konto. Nie jest to równoznaczne z tym, że można być nieuważnym. Uważność to bardzo istotna cecha, która przydaje się w Internecie. Oszuści są niezwykle kreatywni, a uśpiona czujność niesie poważne konsekwencje. Dlatego też apelujemy o rozwagę!

Share:

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *